19. kongres Praktického lékárenství: nové směry, výzvy a příležitosti pro farmaceuty
V polovině dubna 2025 se v Olomouci konal již 19. ročník kongresu Praktického lékárenství. Dvoudenní setkání přineslo farmaceutům řadu informací o aktuální legislativě, inovacích v terapii kardiovaskulárních či infekčních onemocnění i pohled na perspektivní oblasti léčby. Následující text nabízí stručný přehled klíčových témat, která zde byla diskutována.
Aktuality z práva pro farmaceuty
Kongres zahájil tradiční přehled „Aktuality z práva pro farmaceuty“ v podání Mgr. MUDr. Jaroslava Maršíka. Kromě očekávaných témat, jako jsou úhrady léčivých přípravků a úpravy v zákoně o léčivech a zdravotních službách, upozornil také na připravované změny stavovských předpisů. Vystoupení zdůraznilo, že v dynamicky se vyvíjejícím právním rámci musí farmaceut nejen reagovat na změny, ale také aktivně chránit svoji profesní odpovědnost.
Prevence a management KVO
Blok věnovaný kardiovaskulárním onemocněním (KVO) položil důraz na význam primární prevence prostřednictvím konceptu „5S“ (spánek, strava, sport, stres, stop závislostem). Prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA, připomněla také důležitou roli melatoninu nejen jako regulátoru cirkadiánního rytmu, ale i jako endogenního antioxidantu s možnými protektivními účinky na kardiovaskulární systém.
MUDr. Libor Jelínek, Ph.D., ve svém sdělení poukázal na klíčový význam adherence k léčbě. Spolupráce pacienta je zvláště důležitá u přibývajících chronických KVO vyžadujících dlouhodobou farmakoterapii, jakými jsou typicky hypertenze nebo srdeční selhání. Zatímco u arteriální hypertenze je testování adherence důležité pro rozlišení rezistentní nemoci, v případě srdečního selhání bývá míra dodržování léčby pacienty obvykle vysoká. Stejně tak je podstatné efektivně zvládat komorbidity, jež ovlivňují další vývoj KVO. Testování adherence by se proto mělo stát běžným klinickým nástrojem, protože správné užívání medikace zásadně ovlivňuje prognózu pacientů.
MUDr. Radek Adámek následně podtrhl význam dechové rehabilitace jako nedílné součásti komplexní péče, která přináší zlepšení respiračních a kardiovaskulárních funkcí i celkovou kvalitu života pacientů.
Infekce nehojících se ran – racionální terapie v praxi
Významnou část pátečního odpoledne tvořila sekce věnovaná léčbě infekcí nehojících se ran pod vedením MUDr. Jana Stryji, Ph.D. Zdůraznil potřebu včasné diagnostiky, cílené antimikrobiální terapie a význam takových léčebných postupů, které respektují principy prevence antibiotické rezistence. Nové mezinárodní doporučené postupy již nedoporučují rutinní použití lokálních antibiotik pro léčbu ran, především kvůli riziku selekce rezistentních mikroorganismů. Lokální antibiotika by měla být vyhrazena pouze pro přísně indikované případy a na co nejkratší dobu.
Namísto antibiotik získávají na významu moderní biocidní prostředky, jako jsou antiseptické roztoky, terapeutická krytí se spolehlivým antimikrobiálním efektem či inovativní metody, například aplikace studené plazmy nebo využití bakteriofágů. Velký důraz je kladen na hygienu rány, včetně správné mechanické očisty a prevence tvorby biofilmu, což představuje základní kámen úspěšné terapie chronických ran.
Prezentovaná data ukázala, že i když náklady na zdravotnické prostředky pro hojení ran v Česku strmě rostou, samotná finanční náročnost bez důsledného dodržování zásad racionální terapie nezaručuje zlepšení kvality péče.
Gastroenterologie – nové pohledy na léčbu (nejen) PPI
Sekce gastroenterologie přinesla kritické zhodnocení dlouhodobého užívání inhibitorů protonové pumpy (PPI). Přestože spotřeba těchto léčiv roste, značná část preskripcí se neopírá o medicínu založenou na důkazech (EBM) nebo jde o nevhodně indikovanou gastroprotekci. Racionalizace léčby vyžaduje pečlivé zvážení indikace, použití nejnižší účinné dávky po co nejkratší nezbytnou dobu a pravidelné přehodnocování léčebné potřeby, včetně alternativ, jako jsou blokátory H2. V případě plánovaného ukončení terapie PPI je doporučeno postupné snižování dávky, režim podávání on demand nebo přechod na blokátory H2, například famotidin.
MUDr. Adam Chudoba upozornil na význam včasné a komplexní terapie u akutní pankreatitidy pro prevenci závažných komplikací. Doc. MUDr. Lumír Kunovský, Ph.D., následně rozebral moderní strategie léčby komplikací portální hypertenze.
Medicamenta nova
V sobotní sekci „Medicamenta nova“ byly prezentovány některé nové terapeutické modality:
- MUDr. Iva Karlová představila lebrikizumab jako novou možnost léčby středně těžké až těžké atopické dermatitidy.
- MUDr. Richard Novobilský informoval o očekávaném vstupu přípravku modifikujícího průběh Alzheimerovy nemoci lekanemabu na evropský trh.
- Prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., přiblížil účinky duálního endotelinového antagonisty aprocitentanu určeného k léčbě rezistentní hypertenze a upozornil na jeho místo v rámci moderní antihypertenzní terapie.
Léčebné konopí v teorii i praxi
Na blok o inovativní léčbě poté navázaly přednášky věnované léčebnému konopí. PharmDr. Zdeněk Šatera objasnil farmakologické souvislosti endokanabinoidního systému a vyzdvihl komplexní účinky látek obsažených v léčebném konopí, zejména THC, CBD a terpenů, prostřednictvím tzv. entourage efektu.
PharmDr. Ing. Alžběta Dorota Dostálová se následně zaměřila na praktické aspekty přípravy magistraliter přípravků s obsahem konopí, detailně vysvětlila pravidla preskripce a úhrady a připomněla zařazení konopí do „Doplňku Českého lékopisu 2024“.
Mgr. Kateřina Kawuloková ilustrovala využití léčebného konopí kazuistikami pacientů s chronickou bolestí, neurologickými onemocněními a dermatologickými problémy. Zdůraznila význam správné volby druhu konopí na základě profilu obsažených látek a individuálních potřeb pacienta.
Pokroky a perspektivy farmacie
Závěr kongresu patřil inspirativním tématům. RNDr. Marcela Krečmerová, Ph.D., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR představila historický i současný přínos české nukleosidové chemie pro světovou medicínu. Doc. PharmDr. Ondřej Holas ve svém sdělení následně upozornil nejen na potenciál využití nanomateriálů ve zdravotnictví, ale především na nutnost pečlivého zhodnocení jejich bezpečnostního profilu.
V rámci kongresu zazněla také řada produktových sdělení, která vhodně doplnila odborný program. Svým zaměřením reflektovala témata jednotlivých sekcí, ať už v oblasti imunomodulace, gastroenterologie nebo péče o chronické rány, a přinesla praktické tipy využitelné v každodenní lékárenské praxi. Kongres opět potvrdil svou vysokou odbornou úroveň i praktický přínos pro lékárníky. Inspirativní program, propojení teorie s praxí a prostor pro diskusi s kolegy z oboru činí z této tradiční vzdělávací akce jedno z nejvýznamnějších setkání farmaceutů.
Abstrakta z kongresu jsou dostupná na: https://solen-preview.cz/abstrakta_lek_ol_2025/abstrakta_lek_ol_2025.pdf
(zemt)
Zdroj: 19. kongres Praktického lékárenství, Olomouc, 11.−12. 4. 2025.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest
- Masturbační chování žen v ČR − dotazníková studie