Kuriózní nežádoucí účinek analgetika − kazuistika
Lékaři v saúdskoarabském Rijádu se asi velmi červenali, když je navštívil pacient, jenž po užití ibuprofenu zaznamenal účinek, který bychom čekali spíše od sildenafilu.
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou nejběžněji užívané přípravky k tlumení bolesti ve stomatologii. Jako obvyklé nežádoucí účinky jsou udávány gastrointestinální a kardiovaskulární příhody, zhoršení renálních funkcí, účinky na krevní tlak, poškození jater a inhibice trombocytů, která může vést ke zvýšené krvácivosti.
Nedávno byl publikován případ šestadvacetiletého pacienta ze Saúdské Arábie, který prodělal akutní stomatologický výkon pro pulpitidu, jež komplikovala pokročilou kariézní lézi moláru. Byla použita lokální anestezie (2% lidokain s adrenalinem 1 : 80 000) a kořenový kanálek byl ošetřen standardním způsobem. Pro tlumení bolesti po výkonu byl indikován ibuprofen p. o. v dávce 600 mg.
Dvě hodiny po požití ibuprofenu pacient udával nápadně zvýšenou erektilní funkci. Během doby účinku tohoto léku měl údajně s manželkou třikrát pohlavní styk. Další den byl zvědavý, zda se tento účinek bude opakovat, a znovu užil ibuprofen v téže dávce. K jeho překvapení trvala erekce tentokrát skoro 6 hodin. Pacient poté kontaktoval lékaře s otázkou, zda je taková reakce běžná. Lékař byl rovněž velmi překvapen, případ konzultoval s endokrinologem a provedl všechna základní vyšetření (krevní obraz, hladiny testosteronu, TSH, cholesterolu a ultrazvuk genitálu) s tím, že všechny výsledky byly normální.
Vysvětlení tedy schází a celý případ zůstává stejnou záhadou jako na začátku. Bohužel však z tohoto případu nelze vyvozovat, že by ibuprofen mohl řešit problémy se sexuální dysfunkcí, ačkoli by to vzhledem k jeho snadné dostupnosti, nízké ceně a dobré tolerabilitě bylo jistě velmi vítáno odbornou veřejností i pacienty.
(pez)
Zdroj: Kujan O., Raheel S. A., Azzeghaiby S. et al. An unusual side effect of ibuprofen post dental therapy: increased erectile and libido activity. J Int Oral Health 2014; 6 (6): 94−95.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Stomatologické kliniky by měly vonět po levanduli
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat