#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Levonorgestrel jako nouzová antikoncepce − systematický přehled mechanismu účinku

18. 10. 2017

Jako postfertilizační efekt se dají označit děje, které negativně ovlivňují již oplodněné, eventuálně nidované vajíčko. Naopak prefertilizačním účinkem se primárně rozumí zabránění oplodnění vajíčka, a to především potlačením, případně oddálením ovulace. Autoři předkládané studie analyzovali dostupné informace o vlivu levonorgestrelu na endometrium, funkci spermií, ovlivnění ovulace a corpus luteum se zaměřením na možný postfertilizační účinek.

Levonorgestrel (LNG) je syntetický progestin, který je součástí jak klasické perorálně podávané antikoncepce, tak i postkoitální, nouzové neboli emergentní antikoncepce (EC − emergency contraception). V případě EC se užívá buď jednorázově v dávce 1,5 mg, nebo rozděleně ve dvou dávkách po 0,75 mg v intervalu 12 hodin. Pro co nejjistější účinek je doporučováno užití co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však 72 hodin, a to v jakékoli fázi menstruačního cyklu. S ohledem na charakter ovariálního cyklu je však třeba brát v úvahu existenci fertilizačního okna, tzn. období 5 dnů před ovulací a 1 dne po ovulaci, kdy je schopnost oplodnění vajíčka spermií největší.

Prezentovaná práce shrnuje současné poznatky o tom, jakými způsoby je levonorgestrel jakožto součást EC schopen zabránit oplodnění vajíčka a předejít nechtěnému otěhotnění. Současně je také řešena otázka možného postfertilizačního účinku.

Ve vyjádření odborných společností se opakovaně uvádí, že hlavním účinkem LNG je inhibice nebo oddálení ovulace, a při podání ve folikulární fázi tak má schopnost zabránit otěhotnění se 100% účinností. Naopak bez efektu je jeho podání ve fázi luteální. Na základě tohoto tvrzení bylo uzavřeno, že LNG nemá postfertilizační účinek. 

Dosud publikované analýzy uvádějí minimální ovlivnění kvality cervikálního hlenu a mobility spermií, tzn. faktorů, které by byly schopny vysvětlit prefertilizační efekt. Další výsledky však v kontrastu s výše uvedeným tvrzením o účinnosti poukazují na fakt, že LNG podaný v pozdní folikulární fázi je schopen zabránit oplodnění vajíčka potlačením ovulace v méně než 15 % případů možné koncepce. Zároveň je však dávka levonorgestrelu v období těsně před ovulací schopna alterovat endometrium v neprospěch budoucí nidace, snížit hladinu progesteronu a zkrátit luteální fázi. Tyto mechanismy podporují předpoklad preovulačně navozeného postfertilizačního účinku.

S mechanismem účinku by měli být seznámeni nejen lékaři a lékárníci, ale i případné uživatelky této nouzové antikoncepce. Právě pro ty může být etická stránka mechanismu účinku jedním z rozhodujících faktorů o budoucím těhotenství.

(zemt)

Zdroj: Peck R., Rella W., Tudela J. et al. Does levonorgestrel emergency contraceptive have a post-fertilization effect? A review of its mechanism of action. Linacre Q 2016; 83 (1): 35−51, doi: 10.1179/2050854915Y.0000000011.



Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#