Kdy doporučit užívání doplňků stravy s vitaminy a minerály?

14. 2. 2018

Řada pacientů klade lékařům a lékárníkům otázku, zda mají užívat doplňky stravy s vitaminy a minerály, popřípadě jaké a v jakých dávkách. Profesorka JoAnn E. Mansonová z Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu připravila spolu se svými kolegy článek, který by měl zdravotníkům pomoci na tyto otázky odpovědět.

Kdy a proč doporučit suplementaci

Vitaminy a minerály užívá jako doplňky stravy v USA skoro polovina populace, obvykle s cílem předejít nemocem. Většina randomizovaných kontrolovaných studií však jejich přínos v primární ani sekundární prevenci neprokázala (pokud nešlo o choroby přímo související s deficitem těchto mikronutrientů).

Pokud máme pacientům poradit ohledně užívání vitaminových a minerálových doplňků, je třeba v první řadě zdůraznit, že tyto přípravky nenahradí zdravou a vyváženou stravu. Mikronutrienty z potravy jsou v organismu lépe vstřebávány a jsou spojeny s nižším potenciálem nežádoucích účinků. Rutinní suplementace vitaminů a minerálů není u obecné dospělé populace doporučena. Cílená suplementace však může být žádoucí u rizikových skupin.

Těhotenství

Ženy, které chtějí otěhotnět nebo jsou v prvním trimestru těhotenství, by měly užívat kyselinu listovou (0,4–0,8 mg/den) v rámci prevence defektů neurální trubice plodu. Těhotným ženám je také vhodné doporučit stravu bohatou na železo. Doplňky s vápníkem by mohly snížit riziko gestační hypertenze a preeklampsie, což je ale potřeba doložit ve větších studiích, podobně jako přínos suplementace vitaminem D.

Osoby středního a vyššího věku

U některých osob ve věku nad 50 let dochází k nedostatečné absorpci vitaminu B12. Pro pokrytí denní doporučené dávky 2,4 μg je vhodné doporučit vitamin B12 ve fortifikovaných potravinách.

Doporučená dávka vitaminu D pro zachování zdraví kostí činí 600 IU/den pro osoby do 70 let věku a 800 IU/den pro osoby starší 80 let.

Denní příjem vápníku by měl dosáhnout 1000 mg u mužů ve věku 51–70 let a 1200 mg u žen této věkové kategorie a u osob starších 70 let. Tuto dávku je vzhledem k riziku ledvinových kamenů a kardiovaskulárních onemocnění při nadměrném přísunu vápníku vhodnější pokrýt potravinovými zdroji.

Nedávná metaanalýza ukázala, že vápník v dávce do 1000 mg/den v kombinaci s vitaminem D od 800 IU/den mohou snížit riziko zlomenin a úbytku kostní hmoty u žen po menopauze a u mužů ve věku nad 65 let.

Probíhající velká 4letá studie hodnotí přínos multivitaminové a multiminerálové suplementace v primární prevenci maligních nádorů a kardiovaskulárních chorob.

Konkrétní onemocnění

  • Pacienti po bariatrické operaci potřebují suplementaci vitaminy rozpustnými v tucích (ADEK), vitaminy skupiny B, železem, vápníkem, zinkem a mědí.
  • U pacientů s perniciózní anémií je doporučena suplementace vitaminem B12 (1–2 mg/den p. o. nebo 0,1–1 mg/měsíc i. m.).
  • nespecifických střevních zánětů a celiakie jsou doporučeny vitaminy skupiny B, vitamin D, zinek a hořčík.
  • Pacienti s osteoporózou by měli užívat vitamin D, vápník a hořčík.
  • V případě věkem podmíněné makulární degenerace je namístě suplementace antioxidačními vitaminy, zinkem a mědí.
  • Při dlouhodobém užívání inhibitorů protonové pumpy se doporučuje podávat vitamin B12, vápník a hořčík, při dlouhodobém užívání metforminu vitamin B12.
  • U osob s omezenými nebo nevhodnými stravovacími návyky pak může být přínosem podávání multivitaminových/multiminerálových přípravků.

Pozor na interakce

Při kontrole medikace pacienta je třeba se dotázat i na užívání doplňků stravy, aby bylo možné posoudit případné interakce s jinými léčivy.

(zza)

Zdroj: Manson J. E., Bassuk S. S. Vitamin and mineral supplements: what clinicians need to know. JAMA 2018 Feb 5, doi: 10.1001/jama.2017.21012 [Epub ahead of print].Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se