Léčebné konopí v dlouhodobé terapii chronické bolesti − 12měsíční data z Austrálie
Dlouhodobá léčba léčebným konopím u pacientů s chronickými onemocněními přináší nejen úlevu od bolesti, ale i zlepšení kvality života, spánku, únavy a duševního zdraví. Čerstvě publikované výsledky rozsáhlé australské observační studie QUEST znamenají důležitý podklad pro klinickou praxi.
Nová éra léčby chronické bolesti
V posledních letech dochází k posunům v přístupu k terapii chronické bolesti. Od roku 2016 se léčebné konopí stalo v Austrálii dostupnou alternativou pro pacienty s chronickými onemocněními, kteří nereagují na konvenční terapii. Tuto léčbu obdržel více než milion pacientů s chronickými onemocněními. Observační multicentrická studie QUEST (QUality of life Evaluation STudy) sledovala účinky léčebného konopí po dobu 12 měsíců a hodnotila kvalitu života pacientů.
Hodnocená populace pacientů a sledované parametry
Do studie vstoupili vybraní dospělí pacienti (n = 2744) s různými chronickými onemocněními, jimž byl nově (v období od listopadu 2020 do prosince 2021) předepsán extrakt z konopí ve formě oleje k perorálnímu podání. Tyto oleje obsahovaly různé poměry kanabinoidů, od čistě kanabidiolových (CBD) přes CBD-dominantní a vyvážené (CBD : THC) až po THC-dominantní preparáty. Nejčastějšími diagnózami byly muskuloskeletální bolest (38,1 %), neuropatická bolest (23,2 %), insomnie (23,2 %), úzkostné poruchy (22,1 %) a smíšená depresivní a úzkostná porucha (11,2 %).
Sledovanými parametry byly kvalita života spojená se zdravím (HRQoL), bolest, únava, spánek, úzkost a deprese, a to prostřednictvím validovaných dotazníků (např. EQ-5D-5L, QLQ-C30, PROMIS, DASS-21) v pravidelných časových intervalech − na začátku studie, po 2 týdnech titrace a po 1, 2, 3, 5, 7, 9 a 12 měsících následného sledování.
Výsledná zjištění
Ze všech pacientů zahrnutých do studie (n = 2744) jich 86 % (n = 2353) dokončilo alespoň jednu část sledování a jejich data byla zahrnuta do analýzy. Věk pacientů se pohyboval v rozmezí 18−97 let s mediánem 50,4 roku, 62,8 % tvořily ženy. U více než poloviny pacientů bylo léčebné konopí indikované pro > 1 onemocnění (n = 1244).
Chronická bolest
Pacienti s chronickou bolestí zaznamenali významné zlepšení ve všech sledovaných doménách bolesti: intenzita (PROMIS pain intensity; standardizovaná velikost efektu průměrného rozdílu − tzv. Cohenovo d [d] = 0,76), interference bolesti (PROMIS pain interference; d = 0,76) i QLQ-C30 (d = 0,5). Zlepšení přetrvávalo po celých 12 měsíců trvání studie, bez ohledu na typ bolesti.
Psychická kondice − spánek, únava, úzkost a deprese
Bylo zaznamenáno klinicky významné zlepšení HRQoL dle hodnocení jednotlivých dotazníků: index EQ-5D-5L (d = 0,52), souhrnné skóre QLQ-C30 (d = 0,91), únava PROMIS (d = 0,51) a poruchy spánku (d = 0,76). Míra únavy se zlepšila u celé kohorty (d = 0,51), bez ohledu na diagnózu. U pacientů s úzkostnými či depresivními stavy došlo k signifikantnímu zlepšení úzkosti hodnocené dle DASS (d = 0,69) i deprese (d = 0,65).
Zásadní dopad měla konopná terapie rovněž na celkovou farmakoterapii pacientů. Většina omezila nebo úplně vysadila alespoň jeden z dalších léků, nejčastěji opioidy.
Závěr
Léčebné konopí ve formě perorálního oleje s různým poměrem kanabinoidů představuje účinnou a dlouhodobě stabilní možnost léčby chronické bolesti a přidružených symptomů, jako jsou poruchy spánku, úzkost, deprese a únava. Tato observační studie sledovala účinky konopného extraktu u pacientů s chronickými onemocněními a zjistila, že zlepšení kvality života se udrželo i po 12 měsících. U pacientů s chronickou bolestí došlo k významnému zlepšení v intenzitě bolesti, jejím vlivu na každodenní život a v celkovém vnímání bolesti. Výsledky studie QUEST podtrhují význam personalizace dávkování a složení přípravku dle charakteru obtíží pacienta.
(lexi)
Zdroj: Tait M. A., Costa D. S. J., Campbell R. et al. Improvements in health-related quality of life are maintained long-term in patients prescribed medicinal cannabis in Australia: The QUEST Initiative 12-month follow-up observational study. PLoS One 2025; 20 (4): e0320756, doi: 10.1371/journal.pone.0320756.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.