Nový „chytrý“ systém pro kontinuální sledování glykémie

8. 11. 2018

Americký Úřad pro kontrolu léků a potravin (FDA) schválil pro použití v praxi nový elektronický systém, jenž je schopný nejen kontinuálně monitorovat, ale i předvídat vývoj hladiny glukózy a včas zabránit vzniku komplikací. Diabetici tak mají k dispozici moderní „chytrou“ pomůcku, která posouvá na novou úroveň bezpečnost i komfort jejich léčby.

O krok napřed

Systém Guardian Connect (Medtronic) pro kontinuální monitorování glukózy má diabetikům díky sledování aktuální hladiny glukózy v reálném čase (a informaci o vývoji jejích hodnot) pomoci být o krok napřed před situacemi, kdy se jejich glykémie dostane mimo doporučené hodnoty.

Unikátní je na tomto systému upozornění, které pacienti dostanou až 60 minut před případnou hypo- či hyperglykémií. Studie potvrdila, že zejména pro hypoglykemické příhody dosahuje přesnost těchto varování 98,5 %. Výhodu to přináší nejen samotným pacientům, ale také jejich blízkým a pečovatelům, kteří mohou být rovněž informováni − buď sledováním vývoje hladiny glukózy v reálném čase (stejně jako pacienti), nebo prostřednictvím sms zpráv.

S pomocí umělé inteligence

Uživatelé dále mohou využívat Sugar.IQ smart diabetes asistenta, který s pomocí umělé inteligence vyvinuté společností IBM Watson Health kontinuálně analyzuje, jak hladina glukózy konkrétního pacienta reaguje na příjem potravy, dávky inzulinu, denní činnosti a další faktory. Především pacienti, u nichž je obtížné najít schéma pro správné zvládnutí glykémie, tak získají personalizovaný náhled na svůj zdravotní stav, který jim pomůže optimalizovat léčbu. Používané algoritmy dokáží jednak předpovídat hladiny glukózy a jednak porozumět jejich průběhu a hlavně výkyvům, jimž tak lze včas zabránit.

Neunikne žádný výkyv

Aby mohli pacienti Guardian Connect využívat, je jim do podkoží v oblasti břicha nebo paže zaveden drobný senzor. Ten měří hladinu glukózy v intersticiální tekutině v podkoží a je připojen k vysílači, který každých 5 minut posílá naměřené hodnoty do aplikace, přenosného monitoru nebo inzulinové pumpy. Uživatelé mohou nastavit své osobní limity hladiny glukózy a předstih, s jakým je systém upozorní na jejich překročení. Systém tak zachytí i výkyvy, které by při klasickém měření z kapky krve mohly uniknout.

(mir)

Zdroj: Medtronic receives FDA approval for guardian connect continuous glucose monitoring (CGM) system for people living with diabetes. Tisková zpráva. Medtronic 2018 Mar 12. Dostupné na: http://newsroom.medtronic.com/phoenix.zhtml?c=251324&p=irol-newsArticle&ID=2337565Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se