Fytofarmaka v léčbě depresivních a úzkostných poruch: 9 rostlin, jež stojí za pozornost

18. 12. 2017

Úzkost, stres i deprese jsou spojeny s biochemickými, kognitivními, behaviorálními i psychologickými změnami v organismu. Jednu ze zajímavých a efektivních léčebných modalit v těchto případech představuje fytoterapie. Přehledový článek zveřejněný v Journal of Applied Pharmacy přibližuje devět léčivých rostlin, jejichž účinky se mohou uplatnit při terapii deprese či úzkostných stavů.

Inzerce

Význam fytoterapie

Fytoterapie si zaslouží pozornost nejen díky nižší finanční zátěži a menšímu množství nežádoucích účinků ve srovnání s farmakologickou léčbou, ale i kvůli rostoucímu počtu pacientů s depresivními poruchami a úzkostnými stavy. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až 15 % celosvětové populace zažije minimálně 1× za život ataku deprese. Některé studie uvádějí, že deprese se během 3 následujících let stane podobně závažným problémem jako kardiovaskulární onemocnění. Možnosti využití rostlin, které mají zklidňující, antidepresivní a antikonvulzivní účinky a potenciál působit jako anxiolytika, jsou široké. Díky své účinnosti a minimu nežádoucích efektů také přirozeně podporují adherenci k léčbě.

Devět pozoruhodných rostlin

Aloysia triphylla (aloisie trojlistá)

Rostlina z čeledi Verbenaceae má posilující účinky na nervovou soustavu, díky sedativním účinkům zmírňuje stres a využívá se i při zklidnění břišního dyskomfortu. Její terapeutický přínos spočívá především v obsažených flavonoidech (např. hesperidinu).

Citrus aurantium (pomerančovník hořký)

Tato rostlina se uplatňuje jak při zmírňování úzkostných stavů, tak v léčbě deprese. Z látek obsažených v oplodí pomerančovníku hořkého je vhodné zmínit především polyfenolické látky typu flavanolů, flavanonů, flavonů, flavonolů a dále kumariny či organické kyseliny.

Echium amoenum (hadinec)

Jedná se o rostlinu s antidepresivními i analgetickými účinky, jejíž silice může být využita například při léčbě obsedantně-kompulzivní poruchy. Obsažený anthokyanin kyanidin-3-glukosid má neuroprotektivní efekt.

Lavandula angustifolia (levandule úzkolistá)

Anxiolytické účinky jedné z nejznámějších léčivých rostlin lze využívat mnoha způsoby. Kromě vnitřního užití nálevu je možná také inhalace silice s významnou složkou linaloolem, který má sedativní efekt. Prokázané jsou také antidepresivní, antikonvulzivní a antioxidační účinky, na nichž se podílí kyselina hydroxyskořicová a flavonové glykosidy.

Melissa officinalis (meduňka lékařská)

Listy rostliny, která obsahuje silice, třísloviny a flavonoidy, mají velmi různorodé terapeutické účinky − v rámci péče o psychické zdraví jsou to zejména sedativní a zklidňující efekty. Využívá se při úzkostech, nervovém vypětí, ale také při Alzheimerově chorobě a různých typech poruch spánku.

Salix aegyptiaca (vrba íránská)

Důležitou částí rostliny původem z jihozápadní Asie jsou květy, které zmírňují projevy deprese, působí proti závratím a podporují spánek. Nejdůležitějšími složkami jsou rostlinné fenoly (kvercetin, katechiny, rutin, kyselina kávová, myricetin).

Valeriana officinalis (kozlík lékařský)

Látky obsažené v kozlíku lékařském, jako jsou valenol, valepotriáty či kyselina valerová, dělají z této byliny vhodný prvek fytoterapie při stresu, úzkosti i neklidu. Běžně se užívá také při potížích s usínáním a bolestech hlavy, jež se dostavují v souvislosti s psychickým vypětím či strachem.

Viola odorata (violka vonná)

Violka vonná, která obsahuje mimo jiné flavonové glykosidy, kyselinu salicylovou, silice a alkaloid violin, zklidňuje bolesti hlavy a má potenciál snižovat vysoký tlak související s úzkostí. Ulevuje od bolesti a podporuje spánek.

Cinnamomum verum (skořicovník pravý)

Skořicovník je ve fytoterapii a aromaterapii vyhledávaný pro antidepresivní účinky a jako účinný způsob úlevy od psychického napětí. Uvolňuje i svalové napětí a díky obsahu cinnamaldehydu má také antibakteriální účinky.

(pak)

Zdroj: Bakhshaei S. Phyto-pharmacological effect of nine medicinal plants as a traditional treatment on depression. J Appl Pharm 2017; 9: 244, doi: 10.21065/1920-4159.1000244.Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více