#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

René Mach sestoupil ze zámku do podzámčí


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 2, s. 24-26

Přicházejí nové generace a ptají se: Kdo to byl ten René Mach a proč je po něm pojmenována jedna z největších farmaceutických akcí v zemi? René Mach patřil k prvním porevolučním farmaceutickým manažerům, byl propagátorem klinické farmacie nejen u lůžka pacientů, ale i v lékárnách. Sportovec, který těsně před smrtí ve svých 39 letech téměř dokončil doktorandské studium klinické farmacie na královéhradecké fakultě. Sympozium klinické farmacie si jeho jméno vložilo do svého názvu a vloni (22.–23. 11.) se tradičně v Mikulově konal už XXVI. ročník.

Tento ročník ovšem přinesl změnu, kterou nemůžeme pominout. Po desítkách let se sympozium přestěhovalo z mikulovského zámku do podzámčí, do hotelu Galant v centru Mikulova. Obavy měli asi všichni, sestup z tradičního vrcholku s unikátním výhledem do širého kraje směrem k modernímu hotelu v ulicích města vzbuzoval pochybnosti. Jak změna ovlivní atmosféru setkání, neztratí sympozium své zámecké kouzlo? Dietrichsteinský zámek není ledajaký a nemá ani ledajaký osud. Můj táta vzpomínal, jak ho při svých poválečných toulkách zastihl ještě v troskách po ničivém požáru v roce 1945. A znáte to: „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš!“

Hlavní organizátoři Mar􀆟 n Doseděl a Josef Malý.
Hlavní organizátoři Mar􀆟 n Doseděl a Josef Malý.

Jak to dopadlo, bych měl možná napsat až na konec článku, ale nevydržím čekat. Nikdo nezahynul, Sympozium klinické farmacie René Macha si v hotelu Galant našlo nový domov, a co, dejme tomu, ztratilo, nahradily mnohé jiné klady. K některým se vrátím v následujícím textu.

Letošní sympozium se neslo v duchu základního tématu: terapie revmatických a neurologických onemocnění. Hlavní linie programu byla lemována dalšími, také v Mikulově tradičními body, jako jsou posterové prezentace a jejich soutěžení, nebo například předskokani e-drby I. a II. interaktivní řešení lékových problémů. Probíhaly také workshopy v sálech s názvy jako Veltlín, Sauvignon, Frankovka, Tramín nebo Pálava, což už samo o sobě dodávalo atmosféře neopakovatelné snové kouzlo. Přítomnost farmaceutických špiček, zástupci Komory, fakult i ČFS a jejich zdravice už jsou taky na akci tohoto významu samozřejmostí. Při zahájení sympozia se smálo i trochu plakalo, protože byla připomenuta předčasná smrt kolegy PharmDr. Petra Červeného, kterého mnozí znali i jako kreslíře a karikaturistu.

Mar􀆟 n Doležal s Pavlem Grodzou.
Mar􀆟 n Doležal s Pavlem Grodzou.

Na představení všech témat nemáme místo, vybíráme jen některé. V programu převládaly přednášky, často doplněné o kazuistiky a pohled do plného sálu, ticho a oči s ostře pozorným pohledem sledujícím přednášejícího jen potvrzovaly poutavost prezentací. Hned první po oficiálním zahájení Postavení kortikosteroidů v endokrinologii docenta Filipa Gabalce otevřela širší téma bloku Mezioborový pohled na kortikosteroidy a terapie revmatických onemocnění. Všichni víme, s jakými pochybnostmi se sahá po kortiko­steroi­dech, ale v mnoha případech jsou, zejména po omezenou dobu, jejich účinky těžko nahraditelné. Otázkou je nejen, kdy a v jaké podobě s nimi v konkrétním případě začít, ale i jak rychle nebo pomalu je vysazovat. „Krátkodobou terapii glukokortikoidy je lepší ukončit jednorázově, po dlouhodobé terapii snižujte nejprve rychle, když se dostanete k fyziologickým dávkám, zpomalte,“ doporučoval docent Gabalec. Docent Tomáš Soukup mluvil o Postavení kortikosteroidů v revmatologii, doktorka Marta Olejárová popsala Co je nového v léčbě osteoartrózy. Doktorka farmacie z Bratislavské farmaceutické fakulty Veronika Šimůnková přiblížila Dermální a rektální formy podání analgetik.

Každý blok končil diskuzí, která nebyla ani zdaleka formální. Zájem velký a od začátku se druhým jednacím jazykem, kterému stále všichni dobře rozuměli, stala slovenština.

Později odpoledne se sympozium rozdělilo do sálů Aurelius a Cabernet. Sál Cabernet byl přes dvůr a plný tak, že mnozí stáli, případně i seděli na zemi. Připomínalo to atmosféru studentských revolt. Za obrovského zájmu zde proběhl blok Aktuality ve farmakoterapii se zaměřením na léčbu obezity. Přednáška doktora Roberta Proseckého Aktuální možnosti v léčbě obezity se týkala především studie Surmount-4, která měla za cíl zhodnotit u nediabetických pacientů s obezitou a alespoň jednou komplikací efekt tirzepaditu na dlouhodobé udržení tirzepatidem dosaženého snížení hmotnosti. V této 88týdenní studii se ukázalo, že po vysazení tirzepatidu došlo k opětovnému zvýšení hmotnosti, a to i u placeba. Robert Pro­secký představil také Orlistat, zástupce farmak, která ovlivňují vstřebávání tuků, v tomto případě v tenkém střevě. Popsána byla další léčiva a jejich kombinace pro efektivnější redukci hmotnosti. Závěr, že ČR je v Evropě třetí nejhorší v prevalenci obezity a že je třeba s tím okamžitě začít něco dělat, protože tu jsou i účinné farmakologické možnosti, asi málokoho překvapí. Doktor Milan Flekač se zaobíral Kazuistikami zaměřenými na moderní antidiabetika. Z jeho závěrů mě zaujalo, že dochází k odklonu od glukocentrického přístupu k nemocným DM 2. typu a ke snaze reflektovat individuální situaci pacientů a výskyt onemocnění, jejichž progrese může být na glukóze nezávislá.

Jedna z panelových diskuzí. Zdeněk Foj􀆡 k, Alice Jansová, Marie Jandová, Jiří Vlček, Veronika Voděrková, Tomáš Soukup.
Jedna z panelových diskuzí. Zdeněk Foj􀆡 k, Alice Jansová, Marie Jandová, Jiří Vlček, Veronika Voděrková, Tomáš Soukup.

Aniž by se rozléval cabernet, byla následná panelová diskuze v sále Cabernet charakterizována výraznou plností, vůní a jasným zábleskem černého rybízu a ovocnosti. J Napadlo mě, jestli se v Mikulově někdy neodehrála odborná přednáška o pozitivních zdravotních účincích umírněného pití kvalitních vín. Měla by. Nabízím jako inspiraci organizátorům.

Kromě prezentací desítek posterů ještě v pátek večer proběhl přednáškový blok Terapie revmatických onemocnění II a Mezi­oborový pohled na psoriázu. Pozorný čtenář časopisu už ví, že zejména to druhé mě osobně velmi zajímá. Doktor Zdeněk Fojtík seznámil farmaceuty s cílenou a biologickou léčbou v revmatologii. Kromě klinicko-farmaceutických informací, které jsem neměl šanci dešifrovat, se Zdeněk Fojtík zaobíral i účinky látek infliximab/adalimumab a dalších. Není nic překvapujícího na informaci, že ani biologická léčba není pro každého (těžit z ní mohou zejména mladší pacienti) a mnohá očekávání nelze přehánět. Cílem léčby revmatoidní artridy (RA) je například dosažení remise nebo aspoň nízké aktivity. Nicméně věřím, že takováto přednáška musí být pro klinického farmaceuta silným zážitkem, hraničícím až s rozkoší. Hojně se v závěru bloku diskutovalo i o základním léku pro léčení RA metotrexátu, který by sice měl být vždy součástí zahájení léčby, ale vždy je také na místě opatrnost při jeho podávání.

Jiří Vlček
Jiří Vlček

Kateřina Malá
Kateřina Malá

MUDr. Alice Jansová se zamyslela nad Léčivy používanými v revmatologii a jejich bezpečností. Strategie léčby v ­­revmatologii spočívá v předejití strukturálním změnám a disabilitě. Podrobněji se doktorka Jansová věnovala NÚ DMARDs a bio­lo­gické léčby vůbec. Na přetřes opět přišel metotrexát, který byl poprvé popsán v roce 1946, na rev­matoidní artritidu poprvé použit v roce 1951 a k léčbě psoriatické artritidy se podává od roku 1971. Doktorka Marie Jandová a docent Tomáš Soukup se pak více věnovali psoriáze. V Terapii psoriázy pohledem dermatologa mi doktorka Jandová připomněla, že hodnotící škály psoriázy (indexy jako PASI, BSA, NAPSI, PSSI a DLQI) přímo souvisejí s účinností léčby a s doporučeními pro její nasazení. Zaujal mě především index DLQI, který třídí pacienty podle vlivu psoriázy na kvalitu života. Sám se nacházím asi někde uprostřed, ve škále kolem 5 bodů, čili pocitově: není to moc příjemné, ale dá se s tím žít. Naště stí nejsem ten případ, který by byl nucen podstupovat systémovou léčbu, léčbu metotrexátem, cyklosporinem, retinoidy nebo biologiky, ale s pokorou dodávám ZATÍM. Psoriáza je celoživotní souputník a následná přednáška docenta Tomáše Soukupa Teorie psoriatické artritidy pohledem revmatologa ukázala, kam až vás může tento nechtěný průvodce dovést.

Zbytek pátečního večera a noci byl věnován společenskému večeru, ochutnávání odrůd, jejichž jména vás celý den provázela u názvů sálů, seznamování i hopsání u velmi kvalitní cimbálovky.

V sobotu ráno se pokračovalo v ústním představování ­posterů, přičemž vítězkou ústních prezentací se stala Mgr. Kateřina Zyková s Hodnocením vlivu parametrů sarkopenie na plazmatické hladiny přímých perorálních antikoagulancií. Jako vítěz celé posterové sekce byl vyhodnocen Mgr. Ondřej Tesař s prezentací Bezpečnost injekčních lékových forem z hlediska způsobu jejich přípravy a podání sestrami v nemocnicích.

V první části přednáškového bloku Terapie neurologických onemocnění se řešily novinky v terapii Parkinsonovy choroby a ve druhé bolesti hlavy, migréna a léčba polymorbidních pacientů s roztroušenou sklerózou. Trochu nelogicky byl mezi dva díly bloku o neurologických onemocnění zařazen blok o aktualitách ve farmakoterapii a nástrojích na podporu její optimalizace. V něm vystoupila s přednáškou PharmDr. Kateřina Malá a popsala fungování a smysl Lékového informačního centra FaF UK a FN HK. Tomu bylo právě 30 let a je unikátní i v tom, že přijímá lékové dotazy výhradně od zdravotnických pracovníků, podporuje vzdělávání a věnuje se i výzkumné, publikační a přednáškové činnosti.

Ve všech sálech pak ještě probíhaly workshopy, které program letošního Sympozia klinické farmacie René Macha uzavřely. René Mach odněkud shlíží a určitě by mohl být spokojen, jak jeho práce pokračuje a jakých kvalit mikulovská setkání dosahují. Výměna zámku za podzámčí nevadí, jak známo v podzámčí mají k sobě lidé blíž, a to třeba i díky bloudění chodbičkami rozsáhlého hotelu a hledání příslušné vinné odrůdy. Ale klidně by program některého z příštích sympozií mohla obohatit společná prohlídka zámku, to by nebylo nic proti ničemu.

Těším se opět za rok a budu věřit, že kromě skvělého odborného programu zůstane zachována milá atmosféra, a nejen atmosféra, ale i LÍVANCE! Pábitel, který v restauraci hotelu připravuje vynikající lívance k snídani a skrze ně komentuje svět kolem sebe, patří už ke koloritu mikulovského setkávání klinických i jiných farmaceutů.

Zdeněk Pokorný


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2025 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Současné možnosti léčby obezity
nový kurz
Autoři: MUDr. Martin Hrubý

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#