13. kongres nemocničních lékárníků
Autoři:
M. Lžičař
Vyšlo v časopise:
Čes. slov. Farm., 2010; 59, 39-40
Kategorie:
Z činnosti farmaceutických společností
Každoroční kongres nemocničních lékárníků se konal letos v Brně ve funkcionalistických prostorách Výstaviště od pátku 13. listopadu do neděle 15. listopadu 2009. Sešlo se zde rekordní počet více než 560 nemocničních lékárníků a farmaceutických asistentů.
Hlavním tématem letošního kongresu byla farmakoterapie bolesti. Účastníci kongresu si mohli v průběhu sobotního dopoledně vyslechnout různé pohledy na tuto problematiku. Hned v úvodní přednášce se profesor Pavel Ševčík z FN Brno zaměřil na léčbu chronické bolesti pomocí opioidů. Za použití kazuistik a názorné fotodokumentace ukázal současné možnosti léčby silné bolesti. Zdůraznil, že by se lékaři neměli preskripce opioidů obávat, a pokud nedochází k dostatečnému účinku, je vhodné provést rotaci účinných látek ve skupině silných opioidů.
V další prezentaci se MUDr. Marek Hakl z brněnské FN u sv. Anny věnoval možnostem použití jiných než farmakologických způsobů ovlivnění chronické bolesti. Účinnou metodou k tlumení silné bolesti je například epidurální aplikace kortikoidů nebo subarachnoidální anestezie s aplikací lokálního anestetika s morfinem. Na základě svých zkušeností z Centra léčby bolesti zdůraznil, že lékař musí pacientovi jeho subjektivní bolest věřit a akceptovat ji. Přístup k léčbě bolesti musí tedy být komplexní a měl by zahrnovat kromě farmakoterapie také edukaci pacienta.
Hospicová péče bývá vyhrazena pacientům v terminální fázi onemocnění. O konceptu paliativní medicíny hovořil ve své přednášce MUDr. Ladislav Kabelka z Domu léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě u Brna. Cílem paliativní medicíny je zlepšit kvalitu zbývajícího života pacienta nevyléčitelně nemocného. Zároveň je nutné zapojit do terapeutického procesu i pacientovu rodinu, která se musí s terminálním stádiem nemoci rovněž vyrovnávat. Ve své přednášce zdůraznil dr. Kabelka rovněž potenciál lékárníkovy intervence při hodnocení medikace pacientů v hospicové péči.
PharmDr. Jana Gregorová z lékárny FN na Bulovce připojila ve své přednášce vlastní postřehy a zkušenosti s pacienty, kterým se věnuje při své práci klinického farmaceuta. Riziko nežádoucích účinků a interakcí léků se s přibývajícím věkem pacientů zvyšuje, a proto je právě zde do budoucna místo pro lékárníka.
Akutní bolest nepatří mezi nemoci, jedná se o nepříjemně vnímaný symptom, doprovázející různá onemocnění. Možnosti ovlivnění akutní bolesti, jako je například bolest po operacích, nastínil anesteziolog MUDr. Lukáš Dadák z FN u sv. Anny v Brně.
V odpoledním bloku volných sdělení byly prezentovány příspěvky s tematikou využití medicíny založené na důkazech, které byly následně podrobně rozebrány na workshopu.
Druhý workshop letošního kongresu byl zaměřen na aktuální problémy onkologické farmacie, především otázku použitelnosti a stability připravovaných cytostatik. Někteří z účastníků workshopu přednesli svoje volná sdělení také v onkologické části nedělního bloku kongresového programu, především s tematikou zajištění bezpečné přípravy cytostatik.
Tematicky pestrý program měli možnost vyslechnout také účastníce a účastníci samostatného bloku farmaceutických asistentů, kde zazněly mimo jiné příspěvky o terapii bércových vředů nebo o kompresní terapii.
Sobotní a nedělní bloky volných sdělení, stejně jako vysoká návštěvnost kongresu, svědčí o skutečnosti, že získávání nových poznatků i sdílení vlastních zkušeností je pro všechny z nemocničních lékáren prioritou.
Přednášky a volná sdělení jsou k dispozici na www.nemlek.cz v části pro registrované návštěvníky webu.
M. Lžičař
Štítky
Farmacie FarmakologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská farmacie
2010 Číslo 1
- Čokoláda podávaná v malých dávkách neškodí. Vědecky prokázáno!
- MUDr. Václav Šmíd, Ph.D.: Jaterní fibróza a iniciální stadia cirhózy jsou potenciálně vratné stavy
- Esenciální fosfolipidy v podpůrné léčbě jaterní steatózy asociované s metabolickou dysfunkcí
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- K obsahu národní části Českého lékopisu 2009
- Současné přístupy k farmakoterapii – farmaceutická péče nebo management léků?
- Příprava a hodnocení hydrofilního krému s propolisovým extraktem
- Pracovní den sekce technologie léků České farmaceutické společnosti ČLS JEPPokroky v lékových formách