Protilátky po očkování vakcínou Comirnaty laboratorně prokazují schopnost neutralizovat i mutantní varianty koronaviru
Krevní sérum očkovaných proti onemocnění COVID-19 vakcínou BNT162b2 (Comirnaty) vyrobenou společnostmi Pfizer a BioNTech bylo v laboratorních podmínkách schopné neutralizovat britskou, brazilskou i jihoafrickou variantu viru SARS-CoV-2.
Hodnocení účinnosti vakcíny proti mutantním variantám viru
RNA vakcína BNT162b2, jejíž aplikace vede k expresi glykoproteinu spike (S) viru SARS-CoV-2, prokázala v randomizované placebem kontrolované klinické studii s přibližně 44 tisíci účastníků 95% účinnost imunizace proti onemocnění COVID-19. V současné době však dochází k rychlému globálnímu šíření variant viru s mutovaným proteinem S.
Vědci z Texaské univerzity ve spolupráci s výzkumným týmem výrobců vakcíny připravili v laboratoři rekombinantní viry reprezentující mutované kmeny a použili je k analýze účinnosti protilátek získaných očkováním.
Metodika analýzy
Připravené rekombinantní viry měly v genu pro protein S stejné mutace jako britská (kmen B.1.1.7), jihoafrická (B.1.351) a brazilská varianta (P.1). Jako výchozí kmen byl použit izolát USA-WA1/2020 z ledna 2020. Dále byly připraveny 2 kmeny reprezentující některé z mutací britské varianty viru.
Efektivita neutralizace rekombinantních virů byla testována pomocí plak redukčního neutralizačního testu (PRNT50) s použitím 20 vzorků krevního séra získaného od 15 účastníků pilotní klinické studie vakcíny. Všechny vzorky byly odebrány v rozmezí 2−4 týdnů po podání 2. dávky vakcíny (s odstupem 3 týdnů od 1. dávky).
Výsledky
Všechny vzorky séra očkovaných byly schopny neutralizovat jak výchozí kmen USA-WA1/2020, tak také viry s mutantním S proteinem. Neutralizace britské a brazilské varianty byla přibližně stejně účinná jako u výchozího kmene. Neutralizace jihoafrické varianty byla taktéž robustní, avšak s nižší účinností.
Závěr a diskuse
Schopnost séra očkovaných neutralizovat mutantní varianty viru byla srovnatelná s efektem očkování na méně nakažlivou variantu, která se šířila na počátku roku 2020. Postvakcinační ochrana před infekcí COVID-19 je také zprostředkována T-buněčnou imunitou a očkování vakcínou BNT162b2 vede ke spuštění CD8+ T-buněčné odpovědi, která rozpoznává řadu variant viru.
Autoři analýzy uvádějí, že možnou limitací studie může být potenciál mutací ovlivňovat funkci S proteinu spíše než jeho antigenitu. Výsledky laboratorních studií tedy musejí být v konečném důsledku validovány sběrem dat z reálného použití vakcín v regionech, kde mutantní varianty koronaviru cirkulují.
(este)
Zdroj: Liu Y., Liu J., Xia H. et al. Neutralizing activity of BNT162b2-elicited serum. N Engl J Med 2021 Mar 8, doi: 10.1056/NEJMc2102017 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Důležité odkazy
- Informace pro zdravotníky MZ ČR
- Přehled situace v ČR: COVID-19
- Doporučení Státního zdravotního ústavu ČR
- Doporučení Sdružení praktických lékařů ČR
- Informace ČLnK
- Desatero zásad při respiračních onemocněních připravené ČLnK
- Mýty a fakta o COVID-19: přehledně od WHO
- Stanoviska Odborných společností ČLS JEP
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- Léty ověřený ambroxol usnadňuje vykašlávání a zmírňuje kašel
- Aktuální poznatky k roli a možnostem ambroxolu v terapii bronchopulmonálních onemocnění
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu