Editorial
Published in:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 3, s. 3
Přesně před dvěma lety jsem v editorialu psal o statečných lékárnících, svádějících bez patřičného vybavení urputný boj s covidem. Srovnával jsem s válkou, východní frontou, psal jsem o důležitosti „lidí, kteří jsou ochotni a schopni se plazit po bojišti“. Když to teď po sobě čtu, mrazí mě. Skutečné bojiště máme za humny a je těžké myslet na cokoliv jiného.
Jako dítě a dospívající jsem cestou do školy potkával ruské vojáky i nekonečné kolony jejich techniky. Moji spolužačku ze základní školy několik sovětských vojáků znásilnilo a přivedlo do jiného stavu. Pamatuju si, jak se to ve třídě řešilo a ona pak už nikdy nepřišla. V roce 1991 jsem jako parlamentní zpravodaj Lidových novin velmi intenzivně sledoval odchod okupačních vojsk z naší země. „My musíme zůstat přáteli, i kdyby snad někdo nechtěl!!!“ Hřímal tehdy jeden sovětský generál. Možná i díky těmto zkušenostem jsem měl pořád za krkem zvláštní pocit, že co se stalo jednou, může se stát i podruhé, a že ani zimní spánek medvěda netrvá věčně. Poslední dny ukázaly, že se konec dějin nekoná. Nekončí ale ani české lékárenství a, jak doufám, ani náš časopis. Už dlouho na jeho stránkách zdůrazňujeme, že lékárna musí, coby zdravotnické zařízení první linie, umět fungovat bez internetu, dokonce i bez elektřiny. Je krátkozraké si myslet, že chvíle, kdy to bude potřeba, už nikdy nepřijdou. Přijdou. Lékárníci prokázali, že jsou osobně připraveni na nejhorší alternativy. Zasloužili by si výrazně větší důvěru státu, pojišťoven, SÚKL a dalších. Oni se budou plazit po bojišti, stát tváří v tvář zraněným a měli by mít možnost pomáhat za všech okolností. Ve válkách se vše zrychluje, rychleji přicházejí špatné i dobré zprávy, rychleji dochází ke špatným i dobrým změnám. Uvnitř čísla přinášíme rozhovor s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. On sám mluví o mnoha potřebných změnách. Rozloučím se jednou z nich: „Být představitelem lékárnické komory… velmi bych bojoval proti tomu, aby byli lékárníci nuceni vlastníky lékáren k různým ›prodejním taktikám‹…“
Dobré počtení přeji. Ale hlavně: Míru zdar! Ještě nedávno by nám takový pozdrav přišel asi dost legrační. I to je změna.
Zdeněk POKORNÝ
Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistantArticle was published in
Journal of Czech Pharmacists
2022 Issue 3
- Cannabidiol as a way to reduce anxiety in patients with Parkinson's disease?
- MUDr. Petra Garnolová: The combination of medical cannabis with other analgesics is the ideal way to achieve the best effect with the fewest side effects
- Calculator Naxiva - Application for Easy Prescription of Medical Cannabis Extracts
- How Does Artificial Intelligence Help in Drug Development?
- Biocompatibility of 3D Printed Materials – Their Comparison, Legislation, and Practice
-
All articles in this issue
- Editorial
- Za svobodu se musí bojovat
- Ze života právníka v Komoře – díl třicátý čtvrtý, válečný
- Projevuje se válka na Ukrajině nějak na chodu vaší lékárny? Dělají si lidé zásoby „válečného sortimentu“ jako jódu, obvazového materiálu, dezinfekce? A myslíte, že lékárník má právo odmítnout pomoci někomu, kdo nesdílí jeho politické přesvědčení?
- Diskuse o zvyšování zdravotnických kompetencí lékárníků je nevyhnutelná
- 1994 – rok plný válek
- Farmaceutická fakulta stále na špici. Díky všem!
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- INTERAKTIVNÍ DISPENZAČNÍ SEMINÁŘE
- SEMINÁŘE
- GARANTOVANÝ KURZ ČLnK
- Jak s darováním léků Ukrajině
- PRÁVNÍ PORADNA
- Ostatně soudím, že Komora musí býti zničena I.
- Poznámky k článku PharmDr. Jana Horáčka Ostatně soudím, že Komora musí býti zničena I.
- Odešla prof. RNDr. Eva Kvasničková, CSc.
- Elektronický receptář IPLP
- DIS-14 verze 3 – Zásilky humanitární pomoci obsahující léčivé přípravky
- Praktické informace k FMD
- Jaké mají novinky Lékárnice maminky?
- Lék na revma zabírá u hospitalizovaných pacientů s covidem-19
- Kapky vitamínu D pro kojence: chyby, kterým je třeba se vyhnout
- Pneumokoková vakcína: vybírejte na základě věku dítěte
- NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY
- CO URČITĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ...
- MOLEKULA MĚSÍCE
- Tea tree oil a kožní mykózy
- SVĚTOVÉ DNY ZDRAVÍ duben
- VÝZNAMNÁ JUBILEA březen
- Journal of Czech Pharmacists
- Journal archive
- Current issue
- About the journal
Most read in this issue