-
Medical journals
Editorial
Published in: Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 2, s. 3
Category: Editorial
Robotizace není ve farmacii nic nového, automatizované systémy si našly cestu do lékáren před více než půl stoletím. V tomto čísle se chceme věnovat především robotizaci ve spojení s umělou inteligencí, protože to přináší obrovskou výzvu pro budoucnost lékárenství. Abych vás navnadil (nebo postrašil) uvedu několik vzájemně nesouvisejících zpráv, z jejichž syntézy si snad dokážete udělat podobný obrázek jako já. Řada firem v posledních letech vyvíjí automatizované robotické doručovatele. Vypadají jako krabice (zmenšeniny alza a zásilkovna boxů) na kolečkách a v městské zástavbě nebo velkých komplexech (například letiště) fungují téměř autonomně. Pro vzdálenější a řídce osídlené destinace začala společnost Ford v roce 2019 vyvíjet robotického doručovatele. Autonomní dodávka obsahuje v nákladovém prostoru kromě zásilek také chodícího robota, který zvládne zásilky vyložit, doručit až ke dveřím a pak se zase poskládat do dodávky a připojit k nabíjení. V březnu 2022 byla zahájena instalace robotického skladového systému v logistickém centru společnosti Alza v Chrášťanech. Do roka mělo být více než 400 robotů připraveno expedovat zásilky čtyřikrát rychleji než lidští skladníci. Norská společnost Element Logic, která mimo jiné dodává technologie i pro řízení farmaceutických skladů, zvládla práci o tři měsíce dřív a o některé předvánoční zásilky už se starali robotičtí Alza jeřábníci.
Na konci listopadu proběhlo představení „mluvícího“ modulu umělé inteligence na bázi učící se neuronové sítě. I o ní se dočtete v tomto čísle, a dokonce jsme ji zkušebně nominovali k odpovědi na pravidelnou anketní otázku. A aby byl přehled událostí kompletní, den před čtvrtým výročím spuštění elektronického sledování každého balení léčivého přípravku (FMD) publikoval ÚOHS doporučení ze sektorového šetření v oblasti distribuce léčiv. Mimo jiné vyjádřil podporu online prodejům léčivých přípravků, včetně těch na lékařský předpis. Napadá vás totéž, co mě? Všechny léčivé přípravky jsou od výroby až k vydání pacientovi elektronicky sledovány, syntéza robotické práce a neuronové sítě je splněný sen k odstranění regulace a posledního distribučního článku s lidskou obsluhou.
Stanislav HAVLÍČEK
Labels
Pharmacy Clinical pharmacology Pharmaceutical assistant
Article was published inJournal of Czech Pharmacists
Popular this week
2023 Issue 2- Psilocybin Approved as of January 1. What Does This Mean in Practice?
- FDA Warns Against Self-Monitoring Glucose Using Smartwatches. What About in Czechia?
-
All articles in this issue
- Editorial
- Antimonopolní úřad podporuje monopolizaci
- Ze života právníka v Komoře – díl čtyřicátý čtvrtý, o Pošpinění
- ZEPTALI JSME SE
- Co budete dělat za deset let? – Bude za mě pracovat robot!
- Předvečer umělého lékárníka…?
- Robot jako atrakce pro pacienty
- Stanovisko ČLnK k povinnosti lékárny převzít od pacienta nepoužitelná léčiva v podobě lékové formy s integrovanou jehlou
- MUDr. Kateřina Cajthamlová: Představa, že se lidé s obezitou přejídají, mě zvedá ze židle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- INTERAKTIVNÍ DISPENZAČNÍ SEMINÁŘE
- SEMINÁŘE
- GARANTOVANÝ KURZ ČLnK
- Sedm měsíců do konce cyklu – jak jsme na tom?
- K některým otázkám farmaceutického vzdělávání
- Interaktivní seminář Astma a CHOPN – Od teorie k praxi v roce 2023
- Tajemný pacient, díl druhý – právo znát jméno a příjmení zdravotníka
- E-learning Zaměstnanci v lékárně
- PRÁVNÍ PORADNA
- Členské příspěvky ČLnK na rok 2023
- Informace k FMD pro praxi – 6. část
- Medidays
- Brno ocenilo rektora Václava Suchého
- Jihlava robotická, klinická a tlačenková
- Lekárnik a šachový turnaj v Antarktíde
- Ještě pár slov k Cenovému předpisu
- Účinky suplementace PUFA omega-3 u bipolární afektivní poruchy
- NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY
- CO URČITĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ...
- MOLEKULA MĚSÍCE
- SVĚTOVÉ DNY ZDRAVÍ březen
- VÝZNAMNÁ JUBILEA únor
- Journal of Czech Pharmacists
- Journal archive
- Current issue
- About the journal
Most read in this issue- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- E-learning Zaměstnanci v lékárně
- GARANTOVANÝ KURZ ČLnK
- Členské příspěvky ČLnK na rok 2023
Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.