Čínské „zázračné“ krémy nejsou tím, čím se zdají být
Obzvláště v dnešní době zaměřené na přírodní produkty spotřebitelé s důvěrou nakupují exotické krémy určené k léčbě kožních onemocnění on-line nebo na dovolených v některých asijských zemích. Tyto přípravky mnohdy přinášejí nevídanou úlevu, a zároveň zvedají obočí dermatologů. Co si lidé kvůli klamavé reklamě či nedostatečnému značení neuvědomí, je, že tyto přípravky mohou obsahovat kortikosteroidy a jiné „nepřírodní“ látky, jejichž užívání se snažili vyhnout; navíc jejich nevědomé dlouhodobé užívání může vést k nepříjemným následkům spojeným s dlouhodobým užíváním kortikosteroidů.
Úvod
Lidé v posledních letech hojně nakupují na internetu kromě běžného spotřebního zboží také různé masti a krémy k lokálnímu užívání, které dle slov výrobců či prodejců obsahují „pouze přírodní látky“ nebo rostliny užívané v tradiční, například čínské medicíně. Různé „zázračné“ krémy a masti si vozí také z dovolených a mnohdy slepě důvěřují i neověřeným, v Evropě neregistrovaným léčivým přípravkům. Prováděné analýzy těchto přípravků poukazují na častý nedeklarovaný výskyt kortikosteroidů, jejichž dlouhodobé užívání může mít nežádoucí vedlejší účinky nebo způsobovat další kožní komplikace.
Kazuistika
Kazuistika prezentovaná v časopisu The Lancet (2019) představila případ 14letého chlapce z Dánska s raným nástupem psoriasis guttata, který byl ambulantně léčený ultrafialovým zářením a několika lokálními kortikosteroidy (hydrokortison, momethason, betamethason), pouze s krátkodobou odezvou. Rodina se po neúspěšné tradiční léčbě lokálními kortikosteroidy obrátila na licencovaného lékaře tradiční čínské medicíny, který předepsal krém s údajným ryze bylinným složením. Pacient aplikoval tento krém na psoriatické léze 2× denně, přičemž se u něj po 9 měsících každodenního užívání objevila nová vyrážka na holeni, diagnostikovaná jako striae distensae. Pro podezření na expozici kortikosteroidům byl domnělý bylinný krém analyzován kapalinovou chromatografií s hmotnostním spektrometrem (LC-MS) a nukleární magnetickou rezonancí (NMR). Analýza odhalila obsah silného kortikosteroidu klobetasolu (0,065 %) a 2 antimykotik ketokonazolu a mikonazolu.
Děti i dospělí s kožními onemocněními jako například ekzémem se často uchylují ke zkoušení bylinných přípravků, protože je pokládají za preparáty bez nežádoucích účinků a prosté kortikosteroidů. Ve většině doložených případů tomu tak bohužel není. Že se nejedná o záležitost posledních let, potvrzují mnohé analýzy.
Co vyplynulo z analýzy přípravků − jaký je skutečný obsah krémů?
Cílem analýzy, kterou provedli Keaneová et al. (1999), bylo zjistit, zda čínské rostlinné krémy obsahují kortikosteroidy. Celkem bylo podrobeno analýze 11 bylinných krémů k topické aplikaci získaných od 10 pacientů (7 dětí a 3 dospělých ve věku od 4 měsíců do 36 let) navštěvujících dermatologické ambulance v Birminghamu. Analýza byla provedená pomocí plynové chromatografie s vysokým rozlišením (HRGC) a hmotnostní spektrometrie (MS). Většina krémů nebyla označená nebo byl uveden pouze název krému, dodavatel, případně byly přiloženy pokyny k aplikaci. Pacienti užívali tyto přípravky topicky v následujících indikacích: ekzém (n = 7), lupy (n = 2), herpetický ekzém (n = 1). 8 z těchto vzorků obsahovalo dexamethason v průměrné koncentraci 456 µg/g krému (rozmezí 64–1500 µg/g). Koncentrace dexamethasonu v krémech užívaných dětskými pacienty byla 5,2× vyšší než u krémů užívaných dospělými. Ani jeden z pacientů nebyl obeznámen s konkrétním složením krémů a předpokládali, že neobsahují kortikosteroidy. Tito pacienti aplikovali krémy několikrát denně na obličej nebo kožní záhyby bez povědomí o možných nežádoucích účincích.
Podobná analýza byla provedená o několik let později s obdobnými výsledky. Ramsayová et al. (2003) analyzovali 24 krémů získaných od 19 pediatrických pacientů (medián věku 3,82 roku). 20 z nich obsahovalo kortikosteroidy, nejčastěji klobetasol-propionát (n = 11). Analyzované přípravky obsahovaly také betamethason-valerát (n = 2), klobetasol-butyrát (n = 3), hydrokortison (n = 2) nebo kombinaci klobetasol-proprionátu s s hydrokortisonem (n = 1); jeden kortikosteroid nebyl přesně určen. V některých vzorcích byla zaznamenána přítomnost konkrétních komerčně dostupných léčivých přípravků s obsahem klobetasol-propionátu rozmíchaného v parafínu.
Závěr
Pacienti léčící se s dermatologickými onemocněními často pozorují zlepšení kožních projevů po aplikaci různých „bylinných“ krémů původem z Asie. Tyto krémy jsou mnohdy nedostatečně označené nebo neposkytují informace o svém složení a provedené analýzy poukazují na častý obsah kortikosteroidů v těchto přípravcích. V případě, že se nám pacient svěří s podobným přípravkem, je dobré jej upozornit, že je vysoce pravděpodobné, že takový přípravek obsahuje kortikosteroidy neznámého složení a koncentrace. Osvěta a informovanost veřejnosti může předejít nechtěným komplikacím. Neúmyslná aplikace topických kortikosteroidů může vést k exacerbaci kožních onemocnění a následkům spojeným s jejich dlouhodobým užíváním. Žádoucí je rovněž přísnější regulace dovážených krémů, ať už zasílaných internetovými obchody nebo v dobré víře dovážených turisty.
(lexi)
Zdroje:
1. Mose K. F. Chinese herbal remedy found to contain steroids and antifungals. The Lancet 2019; 393 (10170): 446, doi: 10.1016/S0140-6736(19)30116-3.
2. Keane F. M., Munn S. E., du Vivier A. W. et al. Analysis of Chinese herbal creams prescribed for dermatological conditions. BMJ 1999; 318 (7183): 563–564, doi: 10.1136/bmj.318.7183.563.
3. Ramsay H. M., Goddard W., Gill S. et al. Herbal creams used for atopic eczema in Birmingham, UK illegally contain potent corticosteroids. Arch. Dis. Child 2003; 88 (12): 1056–1057, doi: 10.1136/adc.88.12.1056.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Léty ověřený ambroxol usnadňuje vykašlávání a zmírňuje kašel
- Stomatologické kliniky by měly vonět po levanduli