Farmaceuti jako poradci při výběru léků na pálení žáhy
Pálení žáhy je zdravotním problémem, se kterým se lidé často vydávají do lékáren pro volně prodejné léky. Lékárníci tak hrají důležitou roli při posouzení závažnosti obtíží a výběru vhodného přípravku. Doporučené postupy pro tyto situace zveřejnila Světová gastroenterologická organizace (WGO) a kanadská Saskatchewanská univerzita.
Volně prodejné přípravky proti pálení žáhy
Pálení žáhy negativně ovlivňuje kvalitu života a má vliv i na pracovní výkonnost. Farmaceuti jsou často prvními odborníky, se kterými osoby pociťující příznaky refluxní choroby jícnu konzultují své obtíže. Na pyrózu je totiž dostupná široká škála volně prodejných přípravků: antacida, algináty, H2-blokátory či inhibitory protonové pumpy.
Průzkum mezi kanadskými lékárníky ukazuje, že farmaceuti požadují v této problematice odbornou podporu i školení, jež jim pomohou při kontaktu s klienty posoudit situaci a doporučit vhodnou léčbu.
Doporučený postup pro farmaceuty
Světová gastroenterologická organizace vytvořila směrnici, jež obsahuje doporučené postupy aplikovatelné pro lékárníky, kteří svým klientům pomáhají s výběrem přípravků na pálení žáhy.
Mírné obtíže, které se objevují nepravidelně:
- Doporučují se antacida, algináty, nízké dávky H2-blokátorů.
- Pokud se po léčbě problémy vrátí, je možné doporučit opakování terapie.
Středně závažné potíže:
- Doporučená léčba zahrnuje vyšší dávky H2-blokátorů.
- Při opakovaných problémech se doporučuje opakování léčby.
Závažné potíže objevující se 2× týdně a častěji:
- Vhodnou volbou jsou inhibitory protonové pumpy.
- V případě léčby bez efektu má lékárník odkázat pacienta k lékaři.
Ve všech případech by měl farmaceut poučit klienta o správných stravovacích návycích a zdůraznit význam režimových opatření. K nim patří především udržení optimální tělesné hmotnosti, zmenšení konzumovaných porcí jídla, nekuřáctví, snížení konzumace alkoholu, vyhýbání se těsnému oděvu, ale také setrvání ve vzpřímené poloze po jídle nebo podložení horní části těla ve spánku.
Na co by se měl lékárník vždy zeptat
Odborníci ze Saskatchewanské univerzity sestavili přehled nejdůležitějších faktorů, na něž by měli farmaceuti při doporučování vhodné terapie brát zřetel. Patří k nim:
- frekvence, intenzita a typ obtíží,
- stupeň omezení každodenních činností kvůli pálení žáhy,
- věk,
- případné těhotenství,
- všechny užívané léky.
Světová gastroenterologická organizace připomíná, že pozornost vyžadují i užívané doplňky stravy. K problémům s pálením žáhy mohou přispět ty, které obsahují draslík.
Kdy odkázat k lékaři
Při poradenství by lékárníci měli zohlednit zejména bezpečnost pacienta. Při zjištění jakýchkoliv rizikových faktorů či atypických příznaků mají upozornit klienta, že není vhodné zahajovat léčbu volně dostupnými léky, a měli by ho odkázat k lékaři. K rizikovým faktorům patří například:
- zvracení,
- bolest na hrudi,
- obtížné polykání,
- nechtěný úbytek hmotnosti.
Závěr
Farmaceuti mají při doporučování vhodných přípravků na úlevu od pálení žáhy volit nejen účinnou a bezpečnou terapii, ale měli by využít kontakt s klientem také k edukaci na téma režimových opatření. Zohlednit by měli i případné zkušenosti pacienta s předchozí léčbou. Samozřejmostí je poskytnout přesné informace o správném užívání vybraného prostředku a upozornit na všechna specifika terapie.
(pak)
Zdroj: Armstrong D., Nakhla N. Non-prescription proton-pump inhibitors for self-treating frequent heartburn:the role of the Canadian pharmacist. Pharm Pract (Granada) 2016 Oct-Dec; 14 (4): 868, doi: 10.18549/PharmPract.2016.04.868.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Stomatologické kliniky by měly vonět po levanduli
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat