Nic není nemožné: otrava mentolem

23. 10. 2016

Mentol je monocyklický terpen široce využívaný v potravinářství, kosmetickém průmyslu i farmacii. Má chladivý a analgetický účinek, pomáhá zmírnit svědění a relaxovat svaly. Je považován za bezpečný a případy intoxikace jsou krajně vzácné. V Indii je však zřejmě možné všechno.

Mentol je monocyklický terpen široce využívaný v potravinářství, kosmetickém průmyslu i farmacii. Má chladivý a analgetický účinek, pomáhá zmírnit svědění a relaxovat svaly. Je považován za bezpečný a případy intoxikace jsou krajně vzácné. V Indii je však zřejmě možné všechno.

21letý farmář ze státu Uttarpradéš v Indii byl požádán, aby vyčistil cisternu v místní továrně na zpracování mentolu. Brzy poté, co do ní vstoupil, byl nalezen v bezvědomí. Další hodinu byl vyprošťován z cisterny a teprve poté mu byla poskytnuta pomoc.

Po transportu k lékaři bezvědomí přetrvávalo, dostavily se také křeče a hematurie. Byly podány midazolam i. v. a levetiracetam i. v., byla započata infuzní léčba a provedena laváž žaludku. Čtyři dny po události byl pacient přeložen do zdravotnického zařízení vyššího typu. V době přijetí byl v bezvědomí, měl stabilní životní funkce, byl bez křečí, jen končetiny měly zvýšený tonus.

Přes spontánní dýchání ukázalo vyšetření krevních plynů výrazně zhoršené hodnoty odpovídající respiračnímu selhání, proto byl pacient intubován a napojen na ventilátor. Laboratorní vyšetření prokázala poškození ledvin a jater. Na CT mozku byly patrné známky edému, který byl interpretován jako následek hypoxického poškození.

Znovu se objevily křeče, které přetrvávaly i přes rozšíření léčby o valproát. Během hospitalizace pacient prodělal pneumonii, sepsi a akutní selhání ledvin. I přes maximální podporu životních funkcí a intenzivní léčbu po 10 dnech zemřel. (Pozn. aut.: Vzhledem k tomu, že respirační selhání bylo diagnostikováno až po 4 dnech kómatu, je otázkou, zda k úmrtí pacienta došlo následkem intoxikace, nebo zdravotní péče v primárním centru.)

Ústní vodu nepít! Aspoň ne celou

Intoxikace je možná nejen v průmyslových podmínkách, ale i při nepřiměřené konzumaci potravinářských produktů obsahujících mentol (případně kosmetických − byl například publikován případ vypití 3 litrů ústní vody, rovněž s fatálními následky). Při perorálním podání se letální dávka (LD50) pohybuje mezi 50 a 150 mg/kg. Specifické antidotum neexistuje.

Na závěr je třeba upozornit, že pokusy o intoxikaci mentolem za pomoci peprmintového likéru jsou marné. Letální dávku „zelené“ představují pro dospělou osobu cca 2 litry, ovšem na vrub etanolu.

(pez)

Zdroje:

  1. Kumar A., Baitha U., Aggarwal P., Jamshed N. A fatal case of menthol poisoning. Int J Appl Basic Med Res 2016; 6 (2): 137−139, doi: 10.4103/2229-516X.179015.
  2. Soo Hoo G. W., Hinds R. L., Dinovo E., Renner S. W. Fatal large-volume mouthwash ingestion in an adult: a review and the possible role of phenolic compound toxicity. J Intensive Care Med 2003 May-Jun; 18 (3): 150−155.


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se