#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Roboti v lékárně

20. 4. 2018

Lidé mají zdravotní péči zpravidla neodmyslitelně spojenou s osobou lékaře nebo farmaceuta, ale i v lékárně je řada činností, které mohou být pomocí technologií provedeny rychleji a přesněji.

Farmaceuti již použití informačních technologií znají – nahradilo například papírovou evidenci skladových zásob a umožnilo průběžné objednávání zboží. V nedávné době zavedená elektronická preskripce pole působnosti automatizace opět rozšířila.

Automatizace pro všechny

Ve Velké Británii jsou v mnoha nemocnicích zavedeny robotické systémy pro dispenzaci léčiv, které umožňují lékárníkům věnovat se více činnostem orientovaným přímo na pacienta. Tato změna vedla ke snížení dispenzačních chyb a urychlení procesu výdeje léčiv. Ve veřejných lékárnách je rozšíření automatizace výrazně menší, avšak současně s tím, jak se roboti stávají menšími, výkonnějšími a dostupnějšími, i menší výdejny častěji zvažují jejich použití. Může to zefektivnit jejich provoz a odlišit je od velké konkurence. Pro mnoho provozovatelů se investice do automatizace stala levnější než přijetí zaměstnance navíc. V závislosti na velikosti lékárny totiž přejímka, zpracování a uložení zboží může trvat i několik hodin – robot to však zvládne za zhruba 15 minut.

Plusy i minusy

Výhodou je, že robot připraví předepsané léky a farmaceut se mezitím může věnovat pacientovi. Tím se vytváří více prostoru pro odbornou konzultaci a lékárník se může naplno věnovat přímému poskytování péče. Mimo to celý systém zabírá relativně málo místa a maximálně efektivně využívá prostoru pro skladování léčiv. Uživatelé automatizovaných systémů uvádějí, že jejich chybovost je téměř nulová. Tak jako u jiných strojů samozřejmě může nastat problém technického rázu nebo výpadek elektřiny, dodavatelé ovšem poskytují funkční servis.

Kromě ceny je při pořizování vhodné zvážit i kompatibilitu s používaným lékárenským softwarem. Dalším faktorem je lokalita lékárny a její perspektiva. Roboti příliš nepomohou tam, kde není dostatek pacientů ani perspektiva zlepšení. Naopak lékárně, která „nestíhá“ a zvažuje změnu, se podle britských modelů investice do robota vrátí asi během 5 let. Roboty je možné pořídit i v České republice.

(mir)

Zdroj: Rise of the robots. Pharmacy, management & business in practice 2018 Mar. Dostupné na: www.p3pharmacy.co.uk/rise-of-the-robots.



Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#