Snížení finančních nákladů díky zavedení biosimilars v Evropě

7. 3. 2017

Užívání biosimilars je v Evropské unii povoleno od roku 2006. Podobné biologické přípravky již za tak krátké období prokázaly svou efektivitu nejen z medicínského, ale také z ekonomického hlediska. Zavedení biosimilars totiž snížilo finanční náklady vynaložené na terapií mnoha chronických nemocí.

Po skončení patentové ochrany originálních biologických přípravků se na farmaceutickém trhu objevují takzvané biosimilars. Jedná se o biologické léčivé přípravky podobné těm původním. Všechny přípravky z řad biosimilars před jejich uvedením na klinický trh procházejí přísnou bezpečnostní kontrolou. Velkým přínosem biosimilars je skutečnost, že výrazně snižují náklady na léčbu, což prokázaly statistiky z let 2006–2013 zabývající se cenou jednotlivých přípravků.

Biosimilars snižují náklady na léčbu

Biosimilars byly schváleny v roce 2006 pro použití ve státech Evropské unie. Konkrétněji se jednalo o zavedení biosimilars erytropoetinu (EPO), lidského růstového hormonu (HGH), faktoru stimulujícího kolonie granulocytů (G-CSF) a protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru (anti-TNF).

Ačkoliv jsou na trhu k dispozici již od roku 2006, v některých zemích se nepodařilo dosáhnout odpovídajícího poklesu nákladů na terapii. Mezi jednotlivými státy jsou navíc signifikantní rozdíly. Tato skutečnost je přičítána rozdílům ve zdravotnických systémech jednotlivých zemí.

Například náklady na terapii erytropoetinem klesly v Chorvatsku o celých 75 %. Na druhou stranu například v Rumunsku neuvěřitelně narostly náklady za terapii G-CSF, a to o celých 600 %! Ze statistik vyplývá, že náklady spojené s terapií erytropoetinem poklesly ve většině evropských států, v České republice se však zvýšily o 50 %. Ve Finsku a Švédsku se také podařilo snížit náklady spojené s terapií lidským růstovým hormonem, v České republice se bohužel i tyto náklady zvýšily o více než 50 %. Náklady spojené s terapií G-CSF se podle statistik podařilo snížit pouze ve Španělsku přibližně o čtvrtinu. V České republice se i tyto náklady zvýšily o více než 50 %.

Vyspělé evropské země přehodnocují svůj pohled a začínají podporovat zaměnitelnost biosimilars. Příkladem může být Francie, Finsko, Nizozemsko či Německo. Jedním z důvodů jsou právě snížené náklady vynaložené na terapii.

(holi)

Zdroj: Cost reductions due to biosimilars in Europe, publikováno 7. 8. 2015 na webu Generics and Biosimilars Initiative: www.gabionline.netPřihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se