Zpráva České odborné společnosti klinické farmacie ČLS JEP za rok 2018
Klinická farmacie je progresivní obor s velkým potenciálem. „Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP (ČOSKF) kontinuálně vytváří podmínky pro naši každodenní práci, a to na úrovni legislativní, metodologické a odborné. Rádi bychom se více věnovali etickým otázkám a komunikačním dovednostem,“ nastiňuje v editorialu výroční zprávy společnosti za rok 2018 její předsedkyně PharmDr. Jana Gregorová. Připomíná body, které se podařilo úspěšně naplnit, a také cíle, na nichž chce společnost v budoucnu pracovat.
Sedm bodů pro rozvoj oboru
V roce 2018 společnost evidovala 157 členů. Strategie koordinovaného a postupného rozvoje tohoto oboru v ČR s důrazem na kvalitu odborníků nese své ovoce, uvádí předsedkyně ČOSKF. Rozvoj oboru klinické farmacie chce společnost dále podporovat prostřednictvím následujících konkrétních kroků:
- Prioritně zajistit klinickofarmaceutickou péči poskytovatelům akutní − a zejména lůžkové − péče.
- Vytvořit síť pracovišť pro primární sféru zdravotní péče.
- Umožnit existenci pracovišť klinické farmacie nezávislých na lékárně.
- Posílit emancipaci oboru nastavením jeho vnímání a financování.
- Zlepšit komunikaci s Českou lékárnickou komorou.
- Usnadnit mezioborovou spolupráci mezi nemocničními farmaceuty.
- Vyjasnit pozici oddělení klinické farmacie v rámci nemocnic.
Snaha o zpřehlednění terminologie
Mimo jiné se ČOSKF snaží o upřesnění terminologie, především pak v rámci spolupráce se státy Evropské unie, včetně zapracování zásad nemocniční farmacie (European Statements of Hospital Pharmacy). Nejen v překladech by se neměl zaměňovat termín nemocniční lékárník a nemocniční farmaceut.
„ČOSKF se nadále bude snažit o zpřehlednění terminologie, o nastavení spravedlivých modelů začlenění oddělení klinické farmacie tak, aby do budoucna nebyl klinický farmaceut znevýhodňován v možnosti vedení nemocničních farmaceutů,“ podotýká PharmDr. Gregorová.
Kompetence klinického farmaceuta
V průběhu roku 2018 tak začalo jednání o kompetencích klinického farmaceuta, které vycházejí z vyhlášky č. 421/2016 Sb., definující výkony klinického farmaceuta. Mezi jeho kompetence tedy patří například přímá péče o pacienta, včetně jeho edukace v oblasti farmakoterapie, samostatná tvorba farmakoterapeutických doporučení během hospitalizace i ambulantní péče nebo indikace laboratorních a fyzikálních vyšetření potřebných pro zhodnocení a nastavení farmakoterapie.
Specializační vzdělávání
Specializační vzdělávání klinických farmaceutů probíhá ve spolupráci s IPVZ, kontinuální vzdělávání pak tvoří na sebe volně navazující workshopy, konference a kongres odborné společnosti. Kromě toho existují pracovní skupiny pro podávání léčiv sondou a pro ředění a podávání léčiv, které průběžně zveřejňují zpracovaná doporučení a rozhodovací schémata.
Celý text výroční zprávy si můžete přečíst zde.
Zdroj: Zpráva České odborné společnosti klinické farmacie ČLS JEP, rok 2018.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Stomatologické kliniky by měly vonět po levanduli
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat