V Kanadě jsou lékárníci pro aplikaci očkovacích látek v lékárnách

15. 1. 2018

Lékárníci v kanadské provincii Ontario mohou od roku 2012 aplikovat vakcíny proti chřipce. V dubnu 2016 navrhla místní odborná společnost (OCP – Ontario College of Pharmacists) rozšířit portfolio vakcín, jež mohou podávat přímo lékárníci, o 13 dalších. Nedávno publikovaný průzkum potom ukázal, jaké výhody a nevýhody lékárníci v této možnosti spatřují.

Rozšíření stávajících možností

Stavy, proti kterým by mohli lékárníci v Ontariu očkovat, zahrnují infekce vyvolané Haemophilus influenzae typu b, pneumokoky, meningokoky, herpes zoster a HPV, dále tyfus, tuberkulózu, hepatitidu A, B, japonskou encefalitidu, vzteklinu, žlutou zimnici a plané neštovice. OCP nejprve spustila veřejnou on-line konzultaci a vyzvala lékárníky, členy veřejných organizací a veřejnost, aby se k tomuto návrhu vyjádřili. Cílem práce vědců z Farmaceutické fakulty University of Waterloo bylo prozkoumat faktory, které vedly místní lékárníky k podpoře nebo odmítnutí rozšířené možnosti očkování v lékárnách.

Pro a proti

V průměru byl postoj lékárníků, veřejných organizací a veřejnosti k této možnosti spíše pozitivní. Mezi výhodami lékárníci uváděli dostupnost očkování pro pacienty, pohodlí pro pacienty, větší pokrytí vakcínou, méně času stráveného u lékaře a úsporu času lékařů. Za překážku uvedení navrhované změny do praxe považují nutnou preskripci očkovací látky ze strany lékaře. Nevýhody očkování v lékárnách spatřují ve zvýšeném zatížení lékárníků, otázkách bezpečnosti pacientů a složitosti problematiky očkování v rámci cestovní medicíny.

Závěr a diskuse

Zdá se, že rozšířenou možnost očkování v lékárnách by lékárníci v Ontariu přijali pozitivně. Příznivý dopad na systém zdravotnictví by ovšem nebyl nijak výrazný, pokud by vakcíny museli i nadále předepisovat lékaři. Před rozhodnutím je třeba věnovat pozornost infrastruktuře lékáren a dopadu této případné změny na využívání jejich služeb.

(zza)

Zdroj: Foong E. A., Edwards D. J., Houle S., Grindrod K. A. Ready or not? Pharmacist perceptions of a changing injection scope of practice before it happens. Can Pharm J (Ott) 2017 Oct 4; 150 (6): 387–396, doi: 10.1177/1715163517732089.Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se