#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Neřešená alergická rýma je zbytečné trápení: Moderní léčba účinkuje a zabírá rychle

Při léčbě alergické rýmy je vhodné používat kombinaci topického kortikosteroidu (KS) s lokálně aplikovaným antihistaminikem (AH), jejíž výhodou je potenciace účinku jednotlivých složek. V posledních letech jsou dostupné jako fixní kombinace v jednom přípravku. Nejnovějším zástupcem je momethason/olopatidin, jehož mechanismus působení přiblížila MUDr. Kateřina Kopecká z ambulance alergologie a klinické imunologie ALERG v Praze a jeho možnosti ilustrovala zkušenostmi z vlastní praxe.

Zbytečné trápení a podceňování

Rýma je jednoduchá diagnosticky i léčebně, proto je pacienty dlouho ignorována a podceňována a přicházejí až s vleklými potížemi a komorbiditami vzniklými z chronického zánětu, přestože je chronická rýma již déle omezuje v osobním i profesním životě. O chronické rýmě vypovídá přítomnost alespoň 2 symptomů (chronický zánět nosní sliznice, kýchání, svědění, hypersekrece, nosní blokáda) po dobu minimálně 1 hodiny denně po většinu dní v období alespoň 12 týdnů.

Prevalence činí 20 % dospělých a 10 % dětí, přičemž 20 % pacientů trápí přes 9 měsíců v roce a 50 %  více než třetinu roku. S alergickou rýmou se přitom i podle mezinárodních dat léčí jen asi polovina pacientů, ačkoliv se jedná o preastmatický stav.

Indikace kombinované léčby u rýmy

Dnes navíc existují možnosti jak od potíží ulevit efektivně i rychle – osvědčuje se kombinovat topický kortikosteroid (KS) s antihistaminikem (AH), zvláště výhodné jsou potom jejich fixní kombinace. Kombinovaná terapie je indikovaná v následujících případech:

  • Monoterapie intranazálním steroidem již nepostačuje.
  • Vyskytuje se středně těžká nebo těžká alergická rýma.
  • Je žádoucí rychlá úleva od příznaků – zejména při dominující nosní blokádě.

Kombinovaná terapie je v porovnání s monoterapií vysoce účinná a má rychlý nástup efektu. Budoucí guidelines proto dle názoru autorky sdělení nejspíš zahrnou kombinovanou terapii i jako léčbu 1. volby. Dále zdůraznila, že při léčbě chronické rýmy je důležitá mezioborová spolupráce praktického lékaře s alergologem a otorinolaryngologem.

Fixní kombinace momethason/olopatadin

Kombinace momethason/olopatidin 25/600 μg je indikovaná při středně těžké a těžké alergické rýmě u dospělých a dětí od 12 let věku. Momethason tlumí zánětlivou reakci v nosní sliznici, což vede k obnově epitelu, a má vazokonstrikční účinek, což se promítá do snížení sekrece hlenu. Olopatidin coby antagonista receptoru H1 s vysokou selektivitou má rychlý nástup účinku a blokuje uvolňování histaminu ze žírných buněk, čímž tlumí kaskádu alergického zánětu.

Aplikuje se ráno a večer po 2 vstřicích do obou nosních průduchů. Z nežádoucích efektů se mohou vyskytnout porucha chuti/pachuť v ústech, epistaxe nebo nosní dyskomfort (případně cefalea, ospalost, sucho v ústech, bolest břicha, nauzea či nespavost).

Příklad z praxe

Muž narozený v roce 1975 je v péči přednášející od roku 2010. Potýká se s opakovanými atakami profuzní rýmy s nosní blokádou a salvami kýchání, a to vždy během pobytu na chalupě; v posledních 5 letech obtíže progredovaly. Doma je nepociťuje. Rodinná anamnéza je bezvýznamná, v osobní anamnéze má ankylozující spondylartritidu bez mimokloubních příznaků.

V kožních prick testech (SPT) i sérologicky měl pozitivní nález izolované významné senzibilizace roztočovými alergeny bez jiné imunopatologie. Byla mu nasazena symptomatická terapie (AH před pobytem na chalupě a v jeho průběhu + lokální nazální léčba), příliš však nepomohla – při potřebné dávce byl silně spavý. Omezení pobytů na chalupě z jeho pohledu přitom nepřipadalo v úvahu. 

Dále byla zahájena specifická alergenová imunoterapie (SAIT) v sublingvální kapkové formě. Již po 2 letech léčby pacient udává významnou úlevu a po 4 letech byla SAIT ukončena.

Při kontrole na konci roku 2021 uvedl, že pobyty na chalupě nadále zvládá bez větších obtíží, výjimečně si vezme AH, začal však v posledních měsících roku pozorovat chronickou rýmu, což přikládá infekci COVID-19 prodělané v únoru 2021 (ta u něj měla vcelku mírný průběh, s přechodnou anosmií). Ošetřující lékařka proto raději revidovala osobní anamnézu a zjistila, že v mezičase se doma střídali domácí mazlíčci (hlodavci, králík, 2 kočky), v SPT mírná pozitivita u roztočů + nově kočka i pes. 

Další kontrola proběhla v listopadu 2022. Pacient dle svých slov používal AH + topicky různé KS + výplachy nosu, ale nic nepomohlo. Opakovaně byl na ORL. Alergoložka proto nasadila momethason/olopatidin v plné dávce (2-0-2). Při kontrole po 2 měsících již dávka mohla být snížena na polovinu (1-0-1).

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroj: Kopecká K. (Alergická) rýma. XLII. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, Zlín, 10. 11. 2023.

Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#