#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nenahraditelnost IPLP v neonatologii a pediatrii

23. 5. 2018

Již tradičně byla jedna sekce programu XII. kongresu praktického lékárenství, který se koná vždy na konci dubna v Olomouci, věnována individuálně připravovaným léčivým přípravkům. Tentokrát byla pozornost zaměřena na jejich roli v péči o nejmladší pacienty.

Péče o nezralé novorozence

Své zkušenosti z každodenní praxe lékařky působící na neonatologickém oddělení FN Brno popsala MUDr. Andrea Staníková. V péči o předčasně (před 32. týdnem gestace) narozené děti a děti s nízkou porodní váhou (< 2500 g), která je v ČR centralizovaná do intermediárních a perinatologických center, spatřuje individuálně připravované léčivé přípravky (IPLP) jako zcela nezbytné.

Nezralým novorozencům je třeba v prvé řadě poskytnout kvalitní výživu, v naprosté většině případů však nejsou schopni nutritivního sání z prsu a umělé či mateřské mléko určené pro donošené novorozence pro ně musí být fortifikováno o vitaminy K a D. Potřebné živiny jim mohou být poskytovány také v tzv. startovacích vacích složených z vyvážené kombinace glukózy, aminokyselin a iontů. Tyto vaky jsou rozvažovány podle individuálních potřeb každého novorozence přímo ve spolupracující lékárně.

Specifické vstřebávání a eliminace léčiv u novorozenců

Tato skupina novorozenců také nezřídka trpí různými onemocněními. Léčbu u nich ovšem komplikuje nejen nedostatek velkých validních studií o použití řady léčivých přípravků v jejich věkové skupině (takže se musejí užívat v režimu off-label), ale i problémy s jejich příjmem. Absorpci léků totiž ztěžuje zejména vyšší pH v jejich žaludku, jeho odlišné vyprazdňování, snížená motilita střev a absence povrchové vrstvy kůže, což nezřídka vede k odlišné distribuci léčiva v organismu a zpomalení jeho eliminace, obávané zejména kvůli zvýšené toxicitě léčby.

Co se týče poptávky po konkrétních léčivech, na neonatologickém oddělení je podle MUDr. Staníkové z lékárny pravidelně objednávána např. sacharóza, která je využívána jako analgetikum při drobných zákrocích či manipulaci s novorozenci. Podáván jim také bývá kofein-citrát, který pomáhá zvyšovat jejich centrální dechovou aktivitu a citlivost receptorů na CO2. Díky jeho aplikaci je možné účinně předcházet hyperventilaci, snižuje se riziko apnoe a zavedení invazivní ventilace.

Novorozencům, kteří již jsou závislí na ventilační podpoře, se často podávají kortikoidy připravované podle magistraliter receptur, případně sildenafil pro jeho vazodilatační účinek. Jako prevence a léčba neinvazivních mykotických infekcí bývá využíván flukonazol a při osídlení horních cest dýchacích zlatým stafylokokem, které u nich může být příčinou pozdní sepse, mupirocin. Mezi hojně využívaná lokálně aplikovaná léčiva patří v neonatologii kromě různých emoliencií k péči o nezralou pokožku také oční kapky, jejichž pomocí lze předcházet retinopatii nedonošených dětí. Každému novorozenci jsou připravována léčiva na míru, takže má přidělenu svou vlastní sadu „lahviček a kelímků“.

Předškolní děti nedokážou cíleně spolknout tabletu

Potřeby v oblasti IPLP u starších dětí shrnula PharmDr. Sylva Klovrzová, působící v oddělení přípravy léků lékárny IKEM v Praze. Za kritickou věkovou hranici pro použití většího rozsahu pomocných látek v léčivech považuje 3. měsíc života, propylenglykolu a etanolu je však nutné se v dětských léčivech vyhýbat až do 4 let věku pacientů. Děti do cca 5–6 let by měli lékárníci považovat za neschopné spolknout cíleně tabletu, a léčiva by se pro ně tak měla drtit či vysypávat z kapsle, proto je třeba volit kapsle ve velikosti 1 či 2, nepřeplňovat je a zcela je nezaklapávat.

Stává se, že dostupná registrovaná léčiva nemají indikaci pro dětský věk a je jednodušší zvolit jejich magistraliter přípravu než žádat o dovoz neregistrovaného léčiva, které bývá zřídkakdy hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se zejména o léčiva působící v gastrointestinálním traktu (např. domperidon či omeprazol), antiinfektiva (např. nitrofurantoin či trimetoprim), kardiologika (např. digoxin či furosemid), kortikoidy (např. prednison či dexamethason), inhalanda pro léčbu cystické fibrózy, některá gynekologika a dermatologika.

Léčiva se připravují ve formě vodných roztoků, sirupů či suspenzí, tobolek k vysypávání, mastí, rektálních čípků, jako stylli či klyzmata. Na léčiva pro novorozence by měla vždy být použita aqua per injectione, u níž je zajištěna mikrobiální čistota. Je ovšem třeba počítat s jejich uchováváním v lednici a krátkou dobou trvanlivosti.

(pok)



Štítky
Farmacie Farmakologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#