Očkování proti HPV nevyužívají nejvíce rodiny, které ignorují preventivní péči obecně
Systematický přehled 23 evropských studií ukázal, že rodiny většinou nemají obavy specificky z očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). Dívky neočkované proti HPV mají většinou rodiče z řad odpůrců očkování vůbec. Rodiny neočkovaných dívek pocházejí spíše z nižších socioekonomických vrstev a jejich matky nedocházejí na pravidelný screening karcinomu děložního hrdla.
Karcinom děložního hrdla je celosvětově čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Od roku 2006 jsou k dispozici dvě očkovací látky proti HPV, vyvolávajícímu tento karcinom i další malignity. Údaje u USA ukazují značné rozdíly ve využívání těchto vakcín mezi etnickými skupinami a mezi rodinami s různým typem zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že v Evropě je profil etnických skupin i zdravotní systém odlišný, provedli dánští a švédští autoři systematický přehled studií provedených na našem kontinentu, aby identifikovali místní faktory ovlivňující využívání těchto vakcín.
Při průzkumu databází Pubmed, Scopus a Science Direct vyhledali 23 studií provedených v evropských zemích a publikovaných od zavedení vakcín proti HPV do dubna 2014, které hodnotily faktory spojené s jejich využíváním. Jednalo se o 14 retrospektivních studií, 6 průřezových studií a 3 prospektivní kohortové studie. Vyšší využívání vakcín proti HPV bylo zjištěno u příslušníků většinové národnostní populace, rodin s vyšším socioekonomickým stavem, dětí matek, které pravidelně docházejí na screening rakoviny děložního čípku, a u dětí, které podstoupily předchozí pravidelná očkování.
Vzhledem k plné úhradě očkovacích látek proti HPV ve většině evropských zemí se zdá, že roli v jejich využívání hrají spíše etnicko-kulturní vlivy a faktor vzdělání. Preventivní zdravotní péče by se měla zaměřit na tyto rizikové skupiny.
(zza)
Zdroj: Fernández de Casadevante V., Gil Cuesta J., Cantarero-Arévalo L. Determinants in the Uptake of the Human Papillomavirus Vaccine: A Systematic Review Based on European Studies. Front Oncol. 2015 Jun 24; 5: 141.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Stomatologické kliniky by měly vonět po levanduli
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat