Příznivý vliv Armolipidu Plus na hladinu cholesterolu a zánětlivé parametry u pacientů s chronickým subklinickým zánětem
Ateroskleróza je zánětlivé onemocnění cévního systému spojené se zvýšenou hladinou celkového a LDL cholesterolu. Přípravek Armolipid Plus v otevřené prospektivní randomizované klinické studii prokázal u nemocných s aterosklerózou a mírným systémovým zánětem zlepšení cholesterolového profilu, zánětlivých parametrů a endotelových funkcí.
Poškození endotelu jako pojítko
Je známo, že se rozvoj aterosklerotického procesu zrychluje u pacientů, kteří mají zároveň chronické zánětlivé onemocnění. Společným pojítkem těchto procesů je zejména poškození endotelu. To se projevuje přítomností pozůstatků buněčných membrán v krevním oběhu, které se označují jako endotelové mikročástice (EMP). Jejich zvýšená hladina je běžná u nemocných se zánětlivými chorobami a bývá spojována se špatnou kardiovaskulární prognózou.
Terapie zaměřená na aterosklerózu i chronický subklinický zánět
Konvenční statinová léčba dokáže adekvátně snížit hladinu LDL cholesterolu a zlepšit prognózu pacientů. Pro pacienty s kombinací aterosklerózy a chronického subklinického zánětu je ovšem vhodnější terapie umožňující ovlivnit obě složky nemoci. To splňují některé doplňky stravy, například přípravek Armolipid Plus. Ten obsahuje následující složky:
- 200 mg červené fermentované rýže zkvašené kvasinkou Monascus purpureus, která obsahuje monakoliny inhibující hydroxymethylglutaryl-koenzym A reduktázu, a působí tedy podobně jako statiny.
- 500 mg berberinu, což je přírodní látka s hypolipidemickým účinkem.
- Polikosanol v dávce 10 mg, který je směsí alifatických alkoholů s dlouhými řetězci a snižuje hladinu cholesterolu.
- 0,5 mg karotenoidu astaxanthinu, 0,2 mg kyseliny listové a 2 mg koenzymu Q10.
Všechny tyto složky v kombinaci prokázaly zároveň i protizánětlivé a antioxidační účinky.
Klinická studie
Sledovaná populace a průběh studie
Účinnost přípravku Armolipid Plus byla ověřena v klinické studii trvající 3 měsíce. Zúčastnilo se jí 100 pacientů ve věku 25−75 let se sérovými hladinami vysoce senzitivního CRP (hsCRP) > 2 mg/l a LDL cholesterolu v rozmezí 2,6–4,1 mmol/l. Polovina pacientů dostávala přípravek Armolipid Plus, kontrolní skupina placebo.
Výsledná zjištění
Z výsledků vyplývá, že přípravek Armolipid Plus u pacientů statisticky signifikantně snížil hladinu všech sledovaných parametrů: množství celkového cholesterolu kleslo o 12 %, hladina LDL cholesterolu poklesla o 23 % (v obou případech p < 0,001), hladina hsCRP o 41 % (p = 0,04) a podobně hladina EMP o 16 % (p < 0,001). Naopak vlivem terapie nedošlo ke změně v jiných sledovaných parametrech (např. hladina HDL cholesterolu, obvodu pasu, BMI).
Během studie se neobjevily závažné nežádoucí účinky ani změny v jaterních a ledvinných funkcích. Dva pacienti, kteří užívali placebo, nahlásili mírné nežádoucí účinky ve formě bolestí hlavy a bušení srdce. Jeden pacient užívající přípravek Armolipid Plus nahlásil jako mírný nežádoucí účinek gastroenteritidu, která se zklidnila do 3 dnů, během nichž pacient přípravek užíval.
Závěr a diskuse
Studie prokázala klinicky významný účinek přípravku Armolipid Plus na hladinu cholesterolu, hsCRP i EMP u pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu a zánětem. Výsledky je třeba dále ověřovat, protože se jednalo o otevřenou klinickou studii. Také by bylo zapotřebí podrobněji popsat mechanismus účinku jednotlivých složek přípravku.
(jtr)
Zdroj: Pirro M., Mannarino M. R., Ministrini S. et al. Effects of a nutraceutical combination on lipids, inflammation and endothelial integrity in patients with subclinical inflammation: a randomized clinical trial. Sci Rep 2016; 6: 23587, doi: 10.1038/srep23587.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistentOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Vitamin D2 může pomoci v rané fázi diabetu 1. typu
- Nová zbraň v boji s multirezistentními bakteriemi?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
- Stomatologické kliniky by měly vonět po levanduli
- Prof. Jan Škrha: Metformin je bezpečný, ale je třeba jej bezpečně užívat a léčbu kontrolovat
Mohlo by vás zajímat
- Nutraceutický účinek Armolipidu Plus ve snižování celkového a LDL cholesterolu u jedinců s mírnou až středně závažnou dyslipidemií
- Nutraceutika a jejich ovlivnění mírného kardiometabolického rizika
- Nutraceutikum Armolipid Plus podle klinických důkazů zlepšuje lipidový profil − metaanalýza
- Jak ovlivňují lipidový profil nutraceutika z mořských ryb?
- Kombinace nutričních doplňků zlepšuje inzulinovou senzitivitu u nemocných s metabolickým syndromem
- Vliv kombinace nutraceutik na remodelaci levé komory srdeční u osob s metabolickým syndromem