Editorial
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 2, s. 3
Krizová situace je mimořádná událost, která může nastat po narušení rovnovážného stavu, přírodních, technologických nebo společenských systémů ohrožujících životy lidí a jejich majetek, životní prostředí, ekonomickou situaci státu a jeho obyvatelstva. Krizový plán je soubor dokumentů obsahujících souhrn opatření a postupů k řešení krizových situací.
Když autem uvíznete v hořícím dálničním tunelu a oheň nedokážete uhasit vlastními silami, vystoupíte z vozidla a z nejbližšího nouzového výklenku ve směru od požáru opustíte tunel.
Nebudete se snažit projet ohněm nebo vycouvat. Nikam nepojedete, odejdete pěšky! Mezitím systém včasného varování uzavře cestu do tunelu a dávno před ním svede auta z dálnice na objízdnou trasu. V tunelu a jeho blízkosti tak zůstane jen omezené množství vozidel. Žádná nová přibývat nebudou, dokud nebude krize zažehnána a provoz se plně neobnoví. Český systém elektronického receptu funguje jako vysokorychlostní dálniční tunel se dvěma tubusy. Mezi nimi je třetí , ve směru od epicentra krize více méně jednosměrný tunýlek pro pomalý, pěší únik uvíznuvších pacientů.
Až potud to jako přirovnání sedí. Systému centrálních úložišť ovšem chybí veřejně dostupný krizový plán a systém včasného varování. Chybí semafor, který do „hořícího tunelu“ už v předstihu nepustí žádné další řidiče, rozuměj lékaře snažící se vystavit identifikátor receptu a nasměrovat je na objízdnou stezku pro chodce s papírovým receptem o jedné položce.
A pak samozřejmě chybí dostatečně propustná objízdná trasa, náhradní varianta, která vydrží zvýšenou zátěž do doby, než dojde k plně obnovenému provozu. Objížďka, která dá složkám záchranného systému čas a klid na hašení požáru a obnovu fungujícího systému, v našem případě programátorům na uhašení ohně plus související opravy a lékárníkům, aby v třetím únikovém tunelu zabránili panice a bezpečně jím z podzemí vyvedli všechny uvízlé identifikátory.
Stanislav HAVLÍČEK
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 2
- Protilátky anti-IgE v léčbě mnohočetných potravinových alergií
- Jod a jeho sloučeniny ve farmaceutických recepturách – na co myslet v praxi?
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- Možnosti léčby intersticiální cystitidy – syndromu bolestivého měchýře
- VÝZNAMNÁ JUBILEA únor
- Souhrn údajů o přípravku a dodatková ochranná osvědčení na léčiva