#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

PRÁVNÍ PORADNA


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 1, s. 20

Chtěla bych se dotázat, zda-li je u zahraničního receptu (papírového) omezen počet balení, které může recept obsahovat a my následně vydat? Máme dotaz od polského občana na 20 ks léčivého přípravku s odůvodněním, že na polském trhu tento lék je nedostupný.

Protože neznám polskou právní úpravu preskripce, nemohu se vyjádřit k tomu, jestli takové omezení není dáno v Polsku. Kdyby ano, bylo by podle mého nutné jej dodržet. České omezení na tři měsíce tu jistě platit nebude, protože jde o omezení jen pro hrazené léčivé přípravky z českého veřejného zdravotního pojištění.

I u tohoto výdeje platí povinnost farmaceuta dbát při výdeji na to, co o přípravku vyplývá ze souhrnu údajů o přípravku a z případných pokynů předepisujícího lékaře. Mám tím na mysli, že by mělo být vydáno pouze takové množství léčivého přípravku, které odpovídá racionální léčbě pacienta s případným přihlédnutím k lékařem zamýšleným překročením dávkování.

Byl bych velmi opatrný na výdej nepřiměřeného množství balení léčivého přípravku, které podle SmPC i očekávatelných znalostí a zkušeností farmaceuta musí nutně přesahovat léčebné potřeby pacienta. Zvláště, je-li předložen recept např. z Polska. Z minulosti jsou známy případy obdobných výdejů, které následně skončily ve správním a v krajním případě i v trestním řízení. Dlužno přiznat, že šlo vždy o mnohonásobné výdeje tohoto typu, které v součtu zahrnovaly stovky až tisíce balení.

Pokud tedy nemáte důvod k podezření na falešný recept nebo na lékaře obchodujícího s léky a půjde o jednorázovou záležitost, k níž pacient podá hodnověrné vysvětlení, pak výdejem nepochybíte. Jinak ale buďte opatrná.

Celý tento tříletý cyklus strávím na rodičovské dovolené, do práce bych se měla vracet nejdříve v lednu 2025. Podle informací, které se mi podařilo vyhledat, během RD nemusím plnit celoživotní vzdělávání. Jak by to ale bylo po návratu do práce, když bych chtěla nastoupit na pozici vedoucího lékárníka? Poslední cyklus, kdy jsem ještě byla v práci (tj. 2017–2020), jsem i kvůli rizikovému těhotenství a následně MD nesplnila. Mám tedy splnit tento cyklus (2020–2023)? Nebo k čemu se vlastně bude přihlížet?

Pokud na rodičovské dovolené strávíte skutečně celý probíhající cyklus 2020–2023, pak se po jeho skončení nebude při vydání osvědčení vůbec přihlížet ke splnění podmínky celoživotního vzdělávání. Osvědčení vám v letech 2024 až 2026 bude vydáno i bez dosažení minimálního počtu bodů v systému celoživotního vzdělávání v cyklu 2020–2023.

Pokud byste v probíhajícím cyklu 2020–2023 jeho část pracovala v lékárně, pak byste měla tuto skutečnost oznámit Komoře a minimální počet 90 bodů by vám byl poměrně snížen (např. při výkonu povolání po dobu 12 měsíců na 30 bodů). A tento snížený počet bodů by byl nutný, abyste v letech 2024 až 2026 mohla dostat osvědčení pro výkon funkce vedoucího lékárníka.

Při vyhodnocení cyklu 2023–2026, které nastane v roce 2026, se již nebude poměrně snižovat počet bodů kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo mateřské či rodičovské dovolené. Pokud tedy plánujete návrat do práce v lednu 2025, tedy v průběhu cyklu 2023–2026, měla byste za tento cyklus dosáhnout plného počtu 90 bodů. Snížit jej může jen představenstvo ČLnK z výjimečných důvodů. Při potenciálním podání žádosti o osvědčení v lednu 2025 se sice bude přihlížet k výsledku z posledního ukončeného vzdělávacího cyklu (2020–2023), ale osvědčení je vydáváno s platností na 3 roky. Poté by vám bylo vydáno automaticky osvědčení nové, ale pouze pokud budete splňovat podmínky pro jeho vydání. V lednu 2028 bude touto podmínkou i splněný cyklus 2023–2026.

Mgr. MUDr. Jaroslav MARŠÍK,

advokát, právní poradce ČLnK


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 1

2023 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Úloha kombinovaných preparátů v léčbě arteriální hypertenze
Autoři: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Halitóza
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Terapie roztroušené sklerózy v kostce
Autoři: MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#