#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Účinnost drmku pro zmírnění příznaků premenstruačního syndromu


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 12, s. 29

Premenstruační syndrom (PMS) je stav charakterizovaný kombinací psychických a fyzických příznaků, které začínají během luteální fáze menstruačního cyklu, ustávají na konci menstruace, s obdobím bez příznaků až do ovulace. Příznaky mohou významně ovlivnit kvalitu života ženy.

V současné době existují dvě teorie postulované pro etiologii PMS. Obě zahrnují ovariální hormonální cyklus. Podle jedné teorie jsou některé ženy zvláště citlivé na progesteron a progestogeny, protože sérový estrogen a progesteron jsou stejné u žen s PMS i bez něj. Druhá teorie říká, že estrogen a progesteron snižují hladiny serotoninu, chemického neurotransmiteru, o kterém je známo, že reguluje náladu. Tato teorie vychází z pozorování, že selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu snižují příznaky PMS zvýšením hladiny serotoninu. Nízké hladiny serotoninu jsou také spojeny s depresí a úzkostí.

Mezi tradiční rostlinné léčivé přípravky používané ke zmírnění příznaků PMS patří drmek obecný (Vitex agnus-castus) z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae), o němž se zmiňuje už slavný farmakolog starověku Dioskuridés. Latinský název agnus-castus (cudný beran) a lidový název mnišský pepř vznikl proto, že se dříve používal ke snížení libida. Oblíbený prý býval především mezi středověkými mnichy. Plody drmku obsahují 0,15–1,5 % silice, hlavními složkami jsou sabinen, cineol, pinen, limonen, farnesen a bornylacetát. Dalšími obsahovými látkami jsou iridoidní glykosidy (1 %), které jsou zastoupeny především aukubinem a agnusidem. Dále plody obsahují diterpeny (vitexilakton, rotundifuran, vitexlaktam A), flavonoidy (kasticin, kaempferol, orientin, isoorientin, isovitexin, luteolin, isorhamnetin), třísloviny a mastné kyseliny.

In vitro a in vivo preklinické studie naznačují, že plod drmku působí na hypotalamus a hypofýzu, interaguje s dopaminergními receptory v přední hypofýze a vede ke snížení sekrece prolaktinu. Studie týkající se vazby na estrogenový receptor mají protichůdné výsledky. Některé reference odkazují na aktivitu podobnou β-endorfinu cestou vazby na μ-opiátový receptor. Autoři systematického přehledu z roku 2017 se soustředili na randomizované, kontrolované klinické studie zkoumající účinek drmku na PMS a premenstruační dysforickou poruchu (PMDD) a došli k závěrům, že ve všech placebem kontrolovaných studiích byl ve zmírnění symptomů PMS extrakt drmku účinnější než placebo a než pyridoxin, zatímco pro zmírnění psychologických symptomů PMS byl fluoxetin účinnější než drmek. Nalezená optimální dávka extraktu byla 20 mg. Použití extraktu drmku pouze 6 dnů před menstruací bylo účinné a lepší než placebo. Extrakt drmku byl obecně velmi dobře tolerován, přičemž většina nežádoucích účinků byla mírná a přechodná. Autoři přehledu ovšem poukazují na limity studie, kterými jsou rozdíly mezi studiemi týkající se např. diagnostických kritérií a odlišnou přípravou podávaných přípravků s drmkem.

V roce 2017 byla provedena meta-analýza klinických studií, do které byly zahrnuty randomizované, kontrolované studie s drmkem podávaným ženám s PMS a/nebo premenstruační dysforickou poruchou s minimální dobou trvání 2 menstruační cykly. Bylo nalezeno 17 studií a 14 z nich bylo zahrnuto do kvantitativní analýzy. 13 z nich sice uvádělo pozitivní účinky drmku na PMS, ale většina studií byla bohužel spojena s vysokým rizikem zkreslení. Byla nalezena extrémně vysoká heterogenita, která zabránila autorům dojít k definitivnímu závěru. Souhrnné léčebné účinky by podle nich měly být považovány pouze za explorativní a v nejlepším případě nadhodnocující skutečný léčebný účinek drmku na symptomy PMS.

Meta-analýza dvojitě zaslepených, randomizovaných, kontrolovaných studií z roku 2019, která byla provedena s přihlédnutím k doporučením CONSORT (Consolidated Standards of Reporting Trials) ukázala, že z 21 nalezených klinických studií, splnily kritéria zařazení pouze tři studie, zahrnující celkem 520 žen. Tyto studie porovnávaly účinnost speciálních extraktů (Ze 440 a BNO 1095) proti placebu při léčbě PMS. Preparáty drmku byly potvrzeny jako účinné při snižování symptomů PMS – ženy užívající extrakt drmku měly 2,57krát vyšší pravděpodobnost, že zaznamenají remisi symptomů ve srovnání s těmi, které užívaly placebo. Většinu studií uvedených v literatuře nelze podle autorů této review studie použít jako důkaz účinnosti kvůli neúplným zprávám, zejména pokud jde o popis použité medikace. Údaje z klinických studií s definovanými rostlinnými přípravky z plodů drmku prokazují přiměřený bezpečnostní profil. I když podle závěrů Výboru pro rostlinné léčivé přípravky Evropské lékové agentury by se bez rady lékaře neměly plody drmku užívat déle než 3 měsíce. Obavu žen z negativního ovlivnění jejich sexuality, které by mohl naznačovat lidový i latinský název, vyvrátila dvojitě zaslepená, randomizovaná, kontrolovaná klinické studie se 102 ženami v reprodukčním věku bez PMS. Ženy v intervenční skupině užívaly 16 týdnů tablety s 3,2–4,8 mg sušeného extraktu drmku denně. Účastnice byly požádány, aby na začátku studie a po 4, 8, 12 a 16 týdnech vyplnily dotazník týkající se jejich sexuality (touha, vzrušení, lubrikace, orgasmus, spokojenost, bolest). Drmek byl účinnější při odstraňování sexuálních dysfunkcí než placebo, přestože také ve skupině s placebem došlo ke statisticky významnému zlepšení.

Mgr. Věra KLIMEŠOVÁ

Laboratoře aplikovaného výzkumu a vývoje společnosti Fytopharma

Zdroj: www.fytoinstitute.eu


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 12

2022 Číslo 12
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Úloha kombinovaných preparátů v léčbě arteriální hypertenze
Autoři: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Halitóza
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Terapie roztroušené sklerózy v kostce
Autoři: MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#