Oxycelulosa – celulosový derivát s potenciálem účinné i pomocné látky


Oxycellulose – a cellulose derivative with a potential to become an active pharmaceutical substance as well as an auxiliary substance

The review article is focused on one of the wide range of pharmaceutically and medicinally employed cellulose derivates – oxycellulose. This substance, prepared by oxidation of cellulose, in contrast to cellulose esters and ethers, has not been not employed in practice in a wide extent yet. However, recent studies reveal its potential use in modern therapeutical systems, whether as a release-modifying excipient, a drug carrier, or also an active substance with ability of hemostasis, prevention of tissue adhesion after surgical operations, and a substance with antimicrobial and immunomodulating activity, whose unique property of biodegradability, promoted by hypoallergenicity and non-irritability, has not been observed in any of the hitherto used cellulose derivates. The article presents a comprehensive overview about the history of this derivate, from its physico-chemical properties through the description of the ability of biodegradability to its already realized and planned utilization.

Key words:
oxycellulose – oxidized cellulose – biodegradability – hemostasia – modern therapeutical systems


Autoři: J. Gajdziok;  M. Bajerová;  Z. Chalupová;  R. Masteiková
Působiště autorů: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Farmaceutická fakulta, Ústav technologie léků
Vyšlo v časopise: Čes. slov. Farm., 2007; 56, 259-263
Kategorie: Přehledy a odborná sdělení

Souhrn

Přehledový článek je zaměřen na další z řady farmaceuticky a medicínsky využívaných celulosových derivátů – oxycelulosu. Tato látka připravená oxidací celulosy se v praxi na rozdíl od celulosových esterů a etherů neuplatňuje dosud tak široce, ale nové studie odhalují její potenciál pro využití v moderních terapeutických systémech ať už jako pomocné látky modifikující uvolňování léčiva, nosiče léčiva, nebo i jako účinné látky se schopností zastavovat krvácení, zabraňovat srůstům tkání po chirurgických výkonech a v neposlední řadě jako látky s protimikrobní a imunomodulační aktivitou, jejíž unikátní vlastnost biodegradace, podpořená hypoalergenitou a nedráždivostí, nevykazuje žádný z dosud rozsáhle farmaceuticky uplatňovaných celulosových derivátů. Článek podává základní přehled o historii používání tohoto derivátu, jeho fyzikálně-chemických vlastnostech, přes popis schopnosti biodegradace, až po již realizované a plánované využití.

Klíčová slova:
oxycelulosa – oxidovaná celulosa – biodegradovatelnost – zástava krvácení – moderní terapeutické systémy


Štítky
Farmacie Farmakologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská farmacie

Číslo 6

2007 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se