#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zázvor v boji proti infekci respiračními viry


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 10, s. 35

Oddenek zázvoru lékařského (Zingiber officinale, čeleď Zingiberaceae) se používá jako koření a jako látka s bohatými farmakologickými účinky. Dosud bylo ze zázvoru izolováno a identifikováno více než 160 složek, včetně těkavého oleje, analogů gingerolu, diarylheptanoidů, fenylalkanoidů, sulfonátů, steroidů a monoterpenoidních glykosidů. Zdravotní přínosy zázvoru jsou připisovány především jeho fenolickým sloučeninám, jako jsou gingeroly, paradoly, shogaoly, zingerony. Gingeroly jsou hlavní štiplavou složkou čerstvého zázvoru. Dalšími účinnými složkami zázvoru jsou terpeny jako např. zingiberen, bisabolen, farnesen, sesquiphellandren, limonen, cineol, linalool, borneol, geranial a kurkumen. Zázvor je stálicí v „babských radách“ při léčbě nachlazení. Otázkou je, jaké jsou jeho prokázané účinky. Při infekci obvyklými respiračními viry, jako je rhinovirus, koronavirus, virus chřipky a adenovirus, se zázvor může teoreticky uplatňovat svým protizánětlivým, antioxidačním, antivirovým a imunomodulačním účinkem.

V preklinické studii s buněčnými liniemi lidských horních (HEp-2) a dolních (A549) dýchacích cest bylo prokázáno, že čerstvý, ale ne sušený zázvor, byl v závislosti na dávce účinný proti tvorbě plaků vyvolaných HRSV (lidský respirační syncytiální virus) na epitelu dýchacích cest tím, že blokoval připojení viru a pronikání do hostitelských buněk prostřednictvím interakce s G a F proteiny. Čerstvý zázvor stimuluje slizniční buňky k sekreci IFN-α a IFN-β, což by mohlo přispět k potlačení virové infekce. V alkoholovém extraktu zázvoru byly prokázány seskviterpeny s účinkem proti rhinovirům. Nejúčinnější byl beta-sesquiphellandren. Vodný extrakt zázvoru zabraňoval replikaci viru ptačí chřipky H9N2 v in vitro experimentu s embryi kuřat. Jiné in vitro testy s buněčnými liniemi ukázaly, že gingerenon inhibuje replikaci několika podtypů viru chřipky A (H1N1, H5N1 a H9N2). V klinické studii podávání zázvorového extraktu pacientům infikovaným virem hepatitidy C (HCV) snížilo virovou zátěž, snížilo hladiny α-fetoproteinu a hladiny jaterních enzymů alaninaminotransferázy a aspartátaminotransferázy.

Na zánět dýchacích cest a plic byl protizánětlivý účinek extraktu zázvoru prokázán např. snížením hyperreaktivity potkaní trachey a zánětu plic po injekci LPS (bakteriální lipopolysacharidy), snížením tromboxanu A2 a prostaglandinu E2 v séru a v plicním parenchymu. Jiní autoři v in vitro experimentu v kombinaci s myším modelem ukázali, že protizánětlivá aktivita zázvoru je zprostředkována inhibicí aktivace makrofágů a neutrofilů a také negativním ovlivněním migrace monocytů a leukocytů. Důkazem toho byl na dávce závislý pokles prozánětlivých cytokinů a chemokinů a doplnění celkové antioxidační kapacity. Testy na myším modelu alergického astmatu vyvolaném ovalbuminem naznačily, že zázvor snižuje alergický zánět dýchacích cest, pravděpodobně potlačením imunitní odpovědi zprostředkované Th2 lymfocyty. U mužských vytrvalostních běžců příjem 500 mg kapslí zázvorového prášku během 6týdenního intenzivního tréninkového období významně snížil po cvičení hladiny prozánětlivých cytokinů IL-1β, IL-6 a TNF-α, známých jako „ukazatele akutní imunitní funkce atletů“ a také snížil symptomy podobné únavě vyvolané těmito cytokiny. Autoři meta-analýzy, do které bylo zahrnuto 16 klinických studií s celkem 1 010 účastníky, zjistili, že suplementace zázvorem vedla k významnému snížení cirkulujícího C-reaktivního proteinu (CRP), vysoce senzitivní CRP (hs-CRP) a TNFα. Ovšem v případě hladin Il-6 a rozpustné intercelulární adhezní molekuly (sICAM) nebyl pozorován významný vliv suplementace zázvorem na jejich hladiny. V kontrolované klinické studii s 32 pacienty se syndromem akutní dechové tísně enterální dieta doplněná zázvorem oproti placebu významně snížila hladiny IL-1, Il-6 a TNFα v 5. a 10. den. Zároveň bylo v tyto dny pozorováno významné zlepšení oxygenace. V klinické studii se 100 ambulantními pacienty s podezřením na covid- 19, intervenční skupina dostávala po dobu 7 dnů ke standardní léčbě hydroxychlorochinem navíc souběžně zázvor a echinaceu. Úroveň zlepšení kašle, dušnosti a bolesti svalů byla vyšší v intervenční skupině. Pokud jde o ostatní příznaky, nebyl mezi oběma skupinami žádný významný rozdíl. V randomizované placebem kontrolované studii s 69 pacienty s plicní tuberkulózou došlo k významnému snížení hladiny TNFα, feritinu a malondialdehydu v séru u intervenční skupiny, která užívala 1 měsíc 3 g zázvorového extraktu denně společně se standardní antituberkulózní léčbou. Tyto výsledky naznačují, že by zázvor mohl být účinný jako protizánětlivý a antioxidační suplement.

Virové infekce obecně snižují zásoby antioxidantů a zvyšují produkci oxidantů. Zázvor má potenciál tento oxidační stres, který zvyšuje replikaci viru, snížit. Na zvířecích modelech zánětu plic léčba zázvorovým extraktem snižovala zánět, strukturální změny plic, koncentrace tkáňového TNF-a, IL-1p a IL-6 a hladiny malondialdehydu a myeloperoxidázy. Zázvor také zabraňoval oxidaci DNA a posiloval endogenní antioxidanty. Silná antioxidační aktivita zázvoru a jeho bioaktivních sloučenin (jako jsou 6-shogaol, 6-gingerol a oleoresin) byla prokázána v celé řadě in vitro a in vivo studií. Randomizované, kontrolované klinické studie vyšetřující efekt užívání zázvoru na markery oxidativního stresu (jako jsou glutathionperoxidáza, malondialdehyd a celková antioxidační kapacita) prokázaly, že suplementace zázvorem snížila malondialdehyd a zvýšila glutathionperoxidázu, ale v celkové antioxidační kapacitě k výrazné změně nedošlo.

Zázvor je díky svému protizánětlivému, antivirovému a antioxidačnímu působení vhodným a racionálním doplňkem při léčbě virových respiračních onemocnění.

Mgr. Věra KLIMEŠOVÁ

Laboratoře aplikovaného výzkumu a vývoje společnosti Fytopharma

Zdroj: www.fytoinstitute.eu


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Článek WEBINÁŘ
Článek Editorial

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 10

2022 Číslo 10
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Úloha kombinovaných preparátů v léčbě arteriální hypertenze
Autoři: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Halitóza
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Terapie roztroušené sklerózy v kostce
Autoři: MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#