Armolipid Plus – doplněk stravy s potvrzeným účinkem na dyslipidemii

28. 5. 2018

Hypercholesterolemie je jedním z ovlivnitelných faktorů, které se podílejí na vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Většina pacientů bohužel není schopna dosáhnout adekvátního snížení cholesterolu pomocí diety a jsou odkázáni na farmakoterapii. Alternativou konvenční léčby může být doplněk stravy Armolipid Plus, u něhož byla účinnost prokázána klinickými studiemi.

Možnosti ovlivnění dyslipidemie

Primární prevenci kardiovaskulárních komplikací představuje u rizikových skupin především změna životního stylu, která vede k poklesu hladin celkového a LDL cholesterolu (TC a LDL-c). Možností, jak stabilně udržet hladinu cholesterolu, je často celoživotní hypolipidemická léčba.

V rámci farmakoterapie představují lék první volby statiny, a to buď samotné v dostatečné dávce, nebo kombinované s ezetimibem, případně fibráty. Doporučené postupy ESC/EAS pro diagnostiku a léčbu dyslipidemií z roku 2016 uvádějí možnost užívání funkčních potravin a/nebo doplňků stravy, tzv. nutraceuticals, a to zároveň k hypolipidemikům nebo současně s dietními opatřeními. Doplněk stravy Armolipid Plus obsahuje nízké dávky vybraných látek, u kterých se předpokládá pozitivní vliv na dyslipidemii.

Obsažené látky a jejich účinky

Na hypolipidemickém účinku se podílí extrakt z červené fermentované rýže s obsahem monakolinu K, polikosanol (směs nasycených primárních alifatických alkoholů s dlouhým řetězcem) a alkaloid berberin. Tyto substance zasahují do metabolismu cholesterolu prostřednictvím ovlivnění HMG-CoA reduktázy a vychytávání LDL-c játry. Antioxidačně působící karotenoid astaxanthin a koenzym Q10 brání lipoperoxidaci lipoproteinů na proaterogenní částice. U kyseliny listové se předpokládá vliv na redukci hladiny homocysteinu, jehož zvýšená koncentrace se dává do souvislosti s rizikem aterosklerózy.

Výsledky klinických studií

Účinnost patentované formule Armolipidu Plus byla sledována v randomizovaných kontrolovaných klinických studiích, které celkově zahrnovaly více než 3 tisíce pacientů s mírnou až středně těžkou dyslipidemií a trvaly od 6 do 48 týdnů. Sedm studií bylo kontrolováno placebem, 2 studie ezetimibem a ve 4 se porovnával efekt diety s dietou v kombinaci s Armolipidem Plus. Přidání přípravku do nízkotučného dietního režimu ukázalo významné snížení hladin TC (11–21 %) a LDL-c (15–31 %).

Závěr

Bezpečnost a snášenlivost umožňuje využít Armolipid Plus v kombinaci s nutriční intervencí pro pacienty, u nichž byla diagnostikována mírná až středně těžká hyperlipidemie, nebo ty, kteří netolerují statiny.

(zemt)

Zdroj: Barrios V., Escobar C., Cicero A. F. et al. A nutraceutical approach (Armolipid Plus) to reduce total and LDL cholesterol in individuals with mild to moderate dyslipidemia: review of the clinical evidence. Atheroscler Suppl. 2017 Feb; 24: 1–15, doi: 10.1016/j.atherosclerosissup.2016.10.003.Štítky
Farmacie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé Farmaceutický asistent
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se