Interakce paracetamolu s kofeinem

9. 3. 2017

Přestože je na českém trhu hned několik přípravků obsahujících kombinaci paracetamolu a kofeinu, jejich vzájemné interakce nejsou tak zřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Příznivý efekt kombinační léčby

Běžně využívaným fenoménem kombinace paracetamolu a kofeinu je potenciace analgetického účinku paracetamolu. Přípravky nalézají své uplatnění v krátkodobé terapii lehké až střední bolesti, např. zubů, hlavy, při premenstruačním syndromu nebo v rámci pooperační bolesti.

Farmakokinetické interakce

Byly publikovány in vitro studie ukazující, že se molekula kofeinu váže na stejné místo na cytochormu P450 jako paracetamol, čímž zpomaluje jeho oxidaci. Studie však byla provedena pouze na modelu Escherichia coli, a dávky kofeinu byly navíc několikanásobně vyšší než v kombinovaných přípravcích nebo v případech, kdy by pacient zapil běžnou dávku paracetamolu kávou či užil čistě kofeinovou tabletu.

Kofein a závislost na analgetikách

Méně diskutovaným, ale o to nepříjemnějším tématem je role kofeinu při rozvoji závislosti na analgetikách. Zatímco závislost na paracetamolu je relativně vzácná, závislost na kombinovaných přípravcích je několikanásobně četnější. V kontextu obecného nadužívání analgetik zejména při bolestech hlavy a zároveň prokázaného potenciálu kofeinu k navození závislosti by tento jev neměl být přehlížen.

Závěr

Platí tedy stále stejné osvědčené pravidlo dávat přednost raději monokomponentním léčivým přípravkům než polykompozitním a i mezi nimi je zapotřebí pečlivého výběru léčiva pro každého jednotlivého pacienta a jeho aktuální situaci či potřeby.

(bak)

Zdroje:

  1. Feeeney R. Medication overuse headache due to butalbital, acetaminophen, and caffeine tablets. J Pain Palliat Care Pharmacother 2016 Jun; 30 (2): 148−149, doi: 10.3109/15360288.2016.1167805.
  2. Aichmullar C., Schütz C., Soyka M. Abuse of and dependence on mixed analgesics − clinical aspects and differential diagnostic problems. Psychiatr Prax 1998; 25 (5): 262−263.


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se