Kombinace nosních kortikoidů a spreje s obsahem mořské vody v terapii alergické rýmy u dětí

9. 8. 2016

V současné době je k dispozici řada zdravotnických prostředků s obsahem mořské vody ve spreji určených k nosní hygieně a léčbě rýmy infekčního i alergického původu. Jak uvádí studie publikovaná v International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology, jejich používání může být efektivní adjuvantní terapií alergické rýmy u dětí.

Design a průběh studie

Otevřené klinické studie se zúčastnilo 61 dětí průměrného věku 6 let (rozpětí 2–15 let), 38 z nich byli chlapci. Všechny děti měly diagnostikovánu středně závažnou až závažnou alergickou rýmu způsobenou plísněmi a prachem a aktuálně trpěly zvýšenou nosní sekrecí a otokem nosní sliznice.

Děti byly randomizovány do třech skupin: 17 pacientů bylo léčeno nazálním kortikoidem, 18 pouze sprejem s obsahem fyziologické mořské vody a 26 kombinací nosního kortikoidu a spreje s mořskou vodou. Jako kortikoid by použit flutikason-propionát nejprve v dávce 200 µg denně po 4 týdny, dále 100 µg denně další 4 týdny a nakonec 50 µg denně poslední 4 týdny. Ve 4., 8. a 12. týdnu proběhly kontroly a vyšetření pacientů na ORL klinice.

Pacienti a jejich rodiče zaznamenávali intenzitu nosních symptomů (svědění, sekrece, obstrukce a kýchání) pomocí bodové škály, součtem pak vzniklo celkové skóre. Dále byla klinicky vyšetřována míra nosní obstrukce a také eozinofilie ve stěrech z nosní sliznice.

Výsledky

Používání spreje s obsahem mořské vody bylo dobře snášeno a nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. U všech pacientů došlo k významnému zlepšení symptomů a snížení počtu eozinofilů po 12 týdnech léčby. Nejlepšího celkového skóre a nejnižší míry nosní obstrukce dosáhli oproti ostatním skupinám pacienti léčení kombinací nosního kortikoidu a výplachu mořskou vodou, a to ve 4., 8. i 12. týdnu (p < 0,05). Počet eozinofilů byl významně nižší u skupiny s kombinovanou léčbou v 8. a 12. týdnu (p < 0,05). Klinicky zajímavý je především účinek výplachu v týdnech 8–12, kdy již byla podávána redukovaná dávka kortikoidů.

Závěr

Jak se autoři domnívají, výplach mořskou vodou podporuje účinek kortikoidů nejspíše fyzikálním mechanismem – tím, že před aplikací kortikoidů dochází k odstranění nahromaděného sekretu a také ke snížení otoku sliznice. Ačkoliv tedy mořská voda nejspíše nemá přímý protizánětlivý účinek, spreje s jejím obsahem lze doporučit jako adjuvans při terapii nazálními kortikoidy.

(jam)

Zdroj: Chen J. R., Jin L., Li X. Y. The effectiveness of nasal saline irrigation (seawater) in treatment of allergic rhinitis in children. Int J Pediat Otorhinolaryngol 2014; 78 (7): 1115–1118; doi: 10.1016/j.ijporl.2014.04.026.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se