Lékárníci bez hranic

14. 2. 2018

S projektem Lékaři bez hranic se asi většina lidí – zejména z řad odborné veřejnosti – setkala. Věděli jste však, že se práce pro MSF může týkat i lékárníků? A že i oni sami vedle toho založili svoji vlastní organizaci „bez hranic“?

Pevně ukotvená organizace

Lékaři bez hranic (MSF – Médecins sans frontières) jsou mezinárodní humanitární organizací, která vznikla v roce 1971 ve Francii. V současnosti poskytují ve více než 70 zemích světa odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí mírní utrpení a snaží se o obnovení samostatnosti místních obyvatel.

Veškeré aktivity organizace se řídí třemi základními principy: neutralita, nezávislost, nestrannost, které jsou ukotveny v Chartě Lékařů bez hranic. Tu se zavazují dodržovat všichni pracovníci po celém světě, kterých je v současnosti okolo 36 tisíc. V roce 1999 byla průkopnická humanitární práce MSF oceněna Nobelovou cenou za mír.

Oficiálním sídlem organizace je Ženeva, o jejích aktivitách a směřování však rozhodují národní a regionální asociace, resp. tzv. operační centra. V dalších státech včetně České republiky se nacházejí sekce nebo pobočky, které tak společně vytvářejí síť zajišťující mj. finanční prostředky i spolupracovníky z řad zdravotníků všech profesí i nezdravotnických profesionálů (např. logistiků).

Farmaceuti mají dvě možnosti

Organizace Lékárníci bez hranic (PSF – Pharmaciens sans frontières) byla založena ve Francii v roce 1985 s cílem získávat od lékáren nevyužitá léčiva pro použití v rozvojových zemích a pomáhat tam vytvořit fungující zdravotní systém. V současnosti má sesterské organizace v Norsku, Kanadě, Německu, Švýcarsku, Švédsku a Dánsku, které rozvíjejí své vlastní projekty po celém světě. Mezi klíčové body jejich práce patří:

  • humanitární pomoc a spolupráce na rozvoji,
  • zajišťování léčiv s ověřenou kvalitou,
  • boj proti padělaným lékům,
  • školení a kurzy (uchovávání léčiv, racionální užívání léčiv, hygiena, …) v zemích působení.

Kromě těchto organizací se mohou farmaceuti zúčastnit zahraničních misí přímo pod hlavičkou Lékařů bez hranic. Ti totiž také potřebují zodpovědné a kvalifikované lékárníky pro zajištění a koordinaci distribuce léků (objednání, dodávání, uchovávání, …). Součástí mise může být i vyjednávání s firmami nebo vládními institucemi ohledně dovozu léčiv a v neposlední řadě komunikace s pacienty a školení místních pracovníků. S trochou odvahy může své hranice překročit každý farmaceut.

(mir)

Zdroje:
1. Lékaři bez hranic. Farmaceuti. Dostupné na: www.lekari-bez-hranic.cz/farmaceuti
2. Pharmacists Without Borders Norway. Dostupné na: http://fugnorge.no/englishPřihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se