#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ještě k projednávání petice v Senátu


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 4, s. 21

Dne 25. 2. 2025 proběhl v Senátu PČR kulatý stůl, u kterého zúčastnění diskutovali témata otevřená Peticí za rovnou dostupnost léčiv v ČR. Samotnému jednání předcházela slyšení organizátorů petice v petičních výborech obou komor Parlamentu ČR. Senátní diskuze proběhla jako následný krok jednání ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Naše poděkování za možnost tento kulatý stůl uspořádat patří především senátoru Pavlu Kárníkovi a poslanci Janu Kuchařovi, kteří pochopili závažnost a složitost situace českého lékárenství a snaží se nám pomoci najít cestu k řešení ve prospěch lékárenského stavu i našich pacientů.

Stále je ale potřeba celou situaci a provázanost nahromaděných problémů vysvětlovat, naštěstí jsme se potkali s legislativci ochotnými nám naslouchat a nechat si problémy z každodenní lékárenské praxe vysvětlit. Ne vždy se však podaří u oslovených politiků uspět, a to ani nyní, v předvolební době, kdy by mohli být k podnětům od občanů – voličů vnímavější.

Bohužel, typickým příkladem je samo Ministerstvo zdravotnictví ČR, odkud jsme stále nedostali žádný termín pro jednání o problémech v Petici zahrnutých, a to i přesto, že jednání s MZd ČR bylo zaneseno v usnesení petičního výboru dolní sněmovny již 24. 9. 2024. MZd ČR nás, coby zástupce 12 500 nespokojených občanů, totiž nevnímá jako partnery pro diskuzi. Opakovaně nám bylo sděleno, že Mzd ČR vnímá jako jediného partnera pro jednání lékárnickou komoru, o tom je skálopevně přesvědčen náměstek ministra Dvořáček. Pan náměstek však zapomíná, že petice není peticí lékárníků, ale peticí 12 500 nespokojených obyvatel – voličů, kteří jsou zastupováni lékárníky tvořícími petiční výbor. V tomto principu se můžeme vyjadřovat i k věcem, ke kterým nemá naše lékárnická komora zákonné zmocnění. Výchozí vyjednávací pozice je tedy více než dobrá.

Nechci zde podrobně analyzovat, co zaznělo v diskuzi samotné, byť mnohé myšlenky byly doslova revoluční. Celý videozáznam diskuze si můžete prohlédnout na odkazu: 1url.cz/eJLZy.

Zde také naleznete všechny předchozí aktivity spojené s peticí a prezentace jednotlivých účastníků. Za upozornění však stojí vystoupení kolegy lékárníka Martina Didunika, člena Bavorské lékárnické komory, který podrobně popsal, jak samosprávně funguje německý systém a jak je ku prospěchu pacientům a lékárníkům. Obdobné zkušenosti nedávno prezentoval i český lékárník Petr Los pracující v Rakousku. Na těchto případech je jasně vidět, že minimální zásahy státu, posílení samosprávy a absence nesmyslných regulací a vyhlášek může být pro lékárenský systém podstatně prospěšnější než chaotické legislativní prostředí, které máme nyní v ČR.

Proto bych vás, řadové členy naší komory chtěla požádat, abyste využili každou příležitost a upozornili na situaci vaší lékárny třeba i jen zástupce místní samosprávy, ti pak případně předají podnět svým kolegům na vyšší úrovni. Sama jsem oslovila zastupitelku Středočeského kraje, ta předala můj podnět svým kolegům do Sněmovny. Sice nemám aktuálně zpětnou vazbu, ale vhodně se tak doplňuje idea petice. Dejte, prosím, o sobě vědět, váš podnět může inspirovat jiné, podpořme se navzájem. Jsme připraveni jednat se všemi, kteří projeví zájem o smysluplnou spolupráci.

Dostupnost zdravotních služeb je otázka nadčasová a celoplošná. Vzory, že změna je možná, máme, ale je na nás, co pro sebe a naše pacienty uděláme my sami. Lékárníci nejsou nahraditelní výdejními boxy e-shopů, snažme se, aby lidé pochopili, že i volně prodejná léčiva mají svá rizika, že léky nejsou v žádném případě běžné zboží. Proto nám i nadále posílejte své příběhy z lékárenské praxe, které poslouží jako podněty či argumenty pro další jednání. Za již došlé děkujeme. Zpracované příběhy z praxe jsou ve sborníku dostupné také na adrese: www.vasilekarnici.cz.

Práce s peticí tímto nekončí, čekají nás projednávání v plénu poslanecké sněmovny i senátu, další jednání na zdravotních výborech a také jsme již zaznamenali zájem z dalších zemí EU, které řeší podobné problémy s nedostatky léčiv. Naši cílem je jasně formulovat zásadní kroky nezbytné pro reformu českého lékárenství, kterou jsme pracovně nazvali „Nový aset1 Evropa 2025+++“.

 

Iveta ŽEMLIČKOVÁ, členka petičního výboru, Lékárna Klecany

1 Poznámka redakce: Slovo „aset“ je pravděpodobně anglicismem slova „asset“, které znamená majetek, aktivum či cenný zdroj, který může mít finanční hodnotu, například peníze, nemovitosti nebo vybavení. V souvislosti s pracovním názvem jde pravděpodobně o vytvoření nového (jiného) hodnotného modelu nebo přístupu.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 4

2025 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Současné možnosti léčby obezity
nový kurz
Autoři: MUDr. Martin Hrubý

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#