Kazuistiky z nefrologie v Novém Městě na Moravě
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 4, s. 19-20
Interaktivní dispenzační seminář přesně podle vzoru z předcházejícího článku se odehrál na Apríla (1. 4.) v Novém Městě na Moravě. Kazuistiky z nefrologie představili MUDr. Jiří Orság a docent Josef Malý. Přestože se tomu říkalo seminář, nešlo o nic školometského. Jako vždy u podobných akcí v regionech to byla i příležitost potkat kolegy z okolí, respektive kolegyně. Všichni účastníci byli totiž kolegyně, ženy, jediný muž nepřišel na kazuistiky z nefrologie. Proti víc jak 30 lékárnicím stáli dva přednášející muži, úplně jako když Vojta Náprstek představoval v Praze ženám první šicí stroj. Ať se pak muži nediví, že jejich dominance v oboru zaniká.
Atmosféra v zasedačce pod heliportem novoměstské nemocnice byla přátelská, občerstvení zajištěno a přes podvečerní až večerní čas nikdo nezíval a neusínal.
„Dotkneme se lékových problémů, které řeší farmaceuti ve své praxi,“ prozradil předem docent Malý. „Zvolili jsme velmi aktuální téma. Pacientů, kteří mají nějaké renální onemocnění, je poměrně hodně a v souvislosti se stárnutím populace jich přibývá. Jedna z úloh farmaceuta je, aby pomáhal lékaři optimalizovat dávku vzhledem ke stavu vylučovacích orgánů, ledvin. Samozřejmě je farmaceut v lékárně částečně limitován tím, že nezná přesný aktuální stav pacientových ledvin, ale věřím, že se nám dnes podaří poukázat na některé rizikové faktory a některé signály, kterých by si farmaceut mohl všímat, aby například upozornil, že u konkrétního pacienta není dlouhodobě korigována dávka, když se mu třeba v terapii objevilo léčivo, které jasně ukazuje, že má renální insuficienci čili poškození ledvin.“
Doktor Orság popisuje nejen kazuistiky. Jeho prezentace je i základním vhledem do celostního přístupu k léčbě chronického onemocnění ledvin a ovlivnění souvisejících rizik. Připomíná, že už několik tisíc let se ví o souvislostech mezi srdcem a ledvinami, proto je třeba se při nemocech ledvin zabývat i hypertenzí. Není sám, od koho jsem v poslední době na seminářích a přednáškách slyšel, že cílové hodnoty krevního tlaku se mění nejen dle situace konkrétního pacienta, ale obecně vzato mají tendenci být zpřísňovány. Problém pro případnou dialýzu je ale i hypotenze, nedoporučuje se nižší TK než 120/70. Důležitá je i výživa, v případě onemocnění ledvin se uplatňuje dieta s nízkým obsahem kalia.
„Je to moc zajímavé a určitě nás to v lékárně obohatí,“ svěřují se lékárnice z nedalekého Žďáru nad Sázavou. „Dozvěděly jsme se tady o nové účinné látce, o které jsme nevěděly, o nesteroidním antagonistovi finerenonu… Pro mě jsou po několika letech doma skoro všechny informace nové a mám z nich takovouhle hlavu! J“
Doktor Orság přišel i s několika kvízy, například o gliflozinech (SGLT2 inhibitorech). Můžete si zkusit odpovědět sami. První inhibitor sodíkoglukozového kontrasportéru (SGLT) byl objeven:
A. v 18. století, B. v 19. století, C. ve 20. století, D. v 21. století. Mě coby sadaře potěšilo, že první gliflozin, florizin, byl objeven v kůře jabloní. Pravidelní čtenáři časopisu odpověď samozřejmě znají, psali jsme o tom v čísle 10/2020.
V průběžné anketě jsem si vůči účastnicím dovolil i mírnou kritiku.
„Mně přijde, že se do toho málo zapojujete, když je to interaktivní, že mluví hlavně on…“
„Prostor určitě máme, kdyby někdo chtěl, tak může. Některé asi váháme i proto, že je to pro nás tak nové, že je tam spousta informací, se kterými se často nesetkáváme, tak nás možná nenapadají ani ty dotazy, ale třeba to přijde…“
Přišlo.
„Pan doktor Orság je nefrolog z fakultní nemocnice Olomouc, proto jsme vybrali ty nejběžnější případy.“ Podotýká docent Malý. „Jednak pacienta, který se od lehčí dysfunkce dostal až k dialýze. Budeme na každém kroku ukazovat, jak má vypadat léčba, dotkneme se výživy v nefrologii, což je věc důležitá a zajímavá. Jde o specializovanou záležitost a pro farmaceuty přínosnou, hodně může výživou ovlivnit sám pacient a může být dobře nasměrován i v lékárně. V další části se budeme věnovat dvěma kazuistikám, z nichž jedna ukazuje na akutní renální selhání a rhabdomyolýzu, což jsou dva závažné stavy, přičemž k oběma přispěla běžná léčiva.“
Interaktivní seminář navštívila i Mgr. Jana Nováková, provozovatelka lékárny U Salvátora v Novém Městě na Moravě, kde nedávno spustili skladového robota. „Pan doktor to vykládá skvěle, srozumitelně. A když se ptáte na robota, tak ten obsluhuje skladové hospodářství, takže díky němu máme na pacienta ještě víc času. Nemusíme běhat a hledat krabičku, ušetřený čas můžeme věnovat dispenzaci. Někdy je problém pacient rozmluvit a zjistit od něj informace, které by nám umožnily mu víc poradit. Například se zeptat, když má předepsané určité léky, jestli si k nim ještě nepíchá inzulin apod.“
S magistrou Novákovou jsme se domluvili, že do Nového Města na Moravě ještě přijedeme a podrobně probereme, jak situace s robotem „v zádech“ ovlivňuje každodenní práci v její lékárně.
Rozhovor s další účastnicí semináře třeba pomůže váhajícím lékárníkům se příště přihlásit na podobnou akci.
Jak na vás atmosféra semináře působí?
„Pohodově, krásně, lektoři vše vysvětlují srozumitelně, lidsky.“
Už jste se dozvěděla něco, co v lékárně využijete?
„Byla zmíněna spousta nových látek, o kterých nás na fakultě neučili…“
Proč jste přišla?
„Máme to blízko, taky samozřejmě kvůli bodům, u nás jsou semináře nejblíže v Brně, takže když je seminář tady, jdeme vždycky, protože proč ne a vždycky se něco nového dozvíme.“
Nemělo by to být interaktivnější, že byste vy, účastnice, do toho víc zasahovaly?
„My jsme asi rády, když je to takhle J. Rozdíl toho, co ví pan doktor, a co víme my, je veliký… Nemáme s tím pochopitelně tolik zkušeností… Mám ale tuto formu radši než webináře, s dětmi bych se na ně moc nesoustředila. Než sledovat webinář uprostřed pobíhajících dětí, které pořád něco chtějí, to radši odjedu na seminář a poslechnu si to v klidu, já online akce moc nemusím.“
Smyslem podobných vzdělávacích akcí je podle docenta Malého přesvědčit lékárníky, že i s minimem informací má smysl, aby s pacienty mluvili. „Ukážeme si, jak důležitá je určitá předvídavost a kontrola. Je lepší se zeptat, upozornit na možné komplikace, než nic neříct. Jedna z uváděných kazuistik je příběh pacienta, který se vlastně předávkoval běžně dostupnými léky, ačkoliv byl pod kontrolou mnoha farmaceutů, kteří mu vydávali léčiva, současně pod kontrolou lékařů, kteří je předepisovali, ale nikdo si ničeho nevšiml. Naštěstí měl kvalitní domácí péči, která si všimla změn chování, takže se na emergency dostal ještě včas.“
Závěrečné shrnutí interaktivního dispenzačního semináře Kazuistiky v nefrologii patří přednášejícímu MUDr. Jiřímu Orságovi.
„V tomto semináři jsme se dneska zabývali důležitou problematikou, a to jsou přibývající pacienti s onemocněním ledvin z hlediska zejména úpravy dávek léčiv vylučovaných ledvinami. Zaměřili jsme se na možnosti farmakoterapeutické ochrany ledvin tak, aby se onemocnění ledvin zhoršovalo co nejméně.“
Jak jste vnímal pozornost z auditoria?
„Bylo to velmi příjemné. Doufám, že jsem nikoho neuspal a neunavil a i podle míry interakce si myslím, že to bylo úspěšné a že účastnice měly zájem.“
Co si myslíte, že z toho, co dnes zaznělo, skutečně použijí v lékárně?
„Myslím, že zejména upozornění na možné interakce nebo na neadekvátní dávkování, pokud zjistí, že má pacient onemocnění ledvin. Problémy, případně nežádoucí účinky mohou nastat i u moderních léků. Práce farmaceuta je zásadní, a je dobré na to dát pozor a pacienty ohlídat.“
Zdeněk POKORNÝ
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 4
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Magistraliter okénko: Chloramfenikol v magistraliter přípravě
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Jarní porada předsedů
- Škůdců je hodně, zahrádka čeká
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Současné možnosti léčby obezity
nový kurzVšechny kurzy