Královna jara s tajemstvím podzemních květů
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 4, s. 9
Violka vonná (Viola odorata), fialka, patří mezi první posly jara. Její fialové, modré nebo bílé květy s charakteristickou sladkou vůní zdobí vlhké louky a lesní okraje. Rostlina bez lodyhy, s listy vyrůstajícími přímo z oddenku, dosahuje výšky 10–15 cm a je zajímavá nejen vzhledem, ale především unikátními vlastnostmi.
Ve starověkém Římě nosili hosté na slavnostech věnce z violek jako ochranu proti kocovině. Odtud se dochovalo používání v lidové tradici, kdy se věnce z fialek nosily proti bolestem hlavy a negativní energii. Fialky se spolu s růžemi a levandulí přidávaly do „nápojů lásky“.
To se ostatně využívalo i ve středověku, květy byly součástí loveckých lektvarů, které byly používány i jako afrodiziakum.
Ačkoli květy violky symbolizují lásku, její listy se používaly i k „odhánění ďábla“ a jako amulet proti zlým silám. Tato dualita odráží víru v mystickou sílu fialek. Keltové věřili, že koupel v kozím mléce smíchaném s květy violky přináší krásu a zdraví.
V některých evropských zemích se dodnes traduje, že sníst první jarní fialku chrání proti nemocem po celý rok. Tento zvyk byl spojen s vírou v očistnou sílu přírody na začátku vegetačního cyklu.
V květomluvě, symbolické řeči květin, hraje významnou roli díky své jemnosti a univerzálnímu kouzlu. Ve viktoriánské Anglii darování fialky znamenalo „myslím na tebe“ a stalo se součástí milostné korespondence. Předání fialek mělo, nebo pořád může mít, několik základních významů. Modré (fialové) říkají: „Srdce spojená věrnou láskou nikdo nerozloučí“. Bílé symbolizují tajnou lásku nebo vzpomínku na nenaplněné city a žluté vyzývají k časnému sňatku, než snoubencům stáří vezme krásu. Aranžmá s fialkami na svatbách zdůrazňuje věrnost partnerů. Křehký vzhled květů asociuje pokoru a nenáročnost. Jako symbol jara představuje naději a obnovu.
Kvůli asociaci s čistou láskou se violka objevuje v poezii i malířství, například jako atribut Persefony v řecké mytologii. Homér v Odyssee popisuje ostrov Ogygii jako „krásnou zemi petržele a fialek“. Jiný řecký mýtus vypráví o Attidovi, který utekl před sňatkem s bohyní Kybelé. Po jeho smrti pod borovicí vyrostly z jeho krve fialky, což rostlině dává symboliku znovuzrození a oběti.
Léčivá síla v kořenech i květech
Violka vonná je přírodní lékárnou s širokým spektrem účinků. Čistí krev a podporuje funkci jater. Saponiny usnadňují odkašlávání, silice uvolňují hleny a zklidňují podrážděné sliznice (astma, chrapot). Pro obsah kyseliny salicylová působí proti revmatismu, dně a svalovým zánětům. Obklady z nálevu urychlují hojení ran a ekzémů a podle posledních výzkumů má rostlina i protinádorový potenciál, indukuje apoptózu v rakovinných buňkách. Dále se zkoumají i její imunomodulační účinky a antimikrobiální aktivita.
Violka se uplatňuje i v kosmetice a pro domácí použití i v kuchyni. Dokonce několik generací našich předků vzpomíná na drobné bonbony „fialky“. Přestože jsou považovány za cukrovinku socialismu, jejich počátek se datuje zhruba do dvacátých let minulého století. Jako retro nostalgie se dají koupit i dnes, ale zkuste místo nich domácí sladké pochoutky přímo z květů fialek.
Můžete je nechat tři dny macerovat v medu nebo je rozdrtit do cukru. Také se budou vyjímat v salátech nebo jako jedlá dekorace na dortu.
Tajná zbraň pro přežití
Až budete fialky na jarních toulkách přírodou trhat, zamyslete se, jak se asi rozmnožují, když jim nenechaví sběrači nenechají ani kvítek na dozrání semen. Violka si, snad právě proto, že jsou kvítky často do posledního sesbírány, vytvořila geniální strategii pro zajištění potomstva – vytváří podzemní květy, které se nikdy neotevřou, a přesto po samoopylení produkují životaschopná semena. Tento jev, známý jako kleistogamie, vysvětluje, proč violky často tvoří husté porosty i tam, kde chybí opylovači nebo květy nevydrží dost dlouho k opylení a uzrání semen.
Violka vonná spojuje tradiční bylinné léčitelství, dávné i novodobé kulinářské trendy i moderní farmakologický výzkum.
Její schopnost přežít díky kleistogamii, široké spektrum bioaktivních látek (saponiny, flavonoidy, salicyláty) a univerzální využití z ní dělají ideální model pro studium adaptací rostlin i zdroj inspirace pro vývoj nových léčiv.
Až příště uvidíte fialový koberec v lese, vzpomeňte si, že každá z těchto drobných květin skrývá příběh starý jako lidská civilizace – a možná i klíč k léčbě budoucnosti.
Stanislav HAVLÍČEK
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 4
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Magistraliter okénko: Chloramfenikol v magistraliter přípravě
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Jarní porada předsedů
- Škůdců je hodně, zahrádka čeká
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Současné možnosti léčby obezity
nový kurzVšechny kurzy