Světové dny zdraví
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 4, s. 32-33
V květnu si připomínáme a v naší rubrice jsme přiblížili následující významné dny ve zdravotnictví, resp. mezinárodní nebo světové dny věnované problematice zdraví:
Světový den (boje proti) astmatu, Světový den – Pohybem ke zdraví, Evropský den melanomu, Světový den roztroušené sklerózy, Mezinárodní den ošetřovatelství, ošetřovatelek a zdravotních sester, Světový den bez tabáku, Světový den hygieny rukou/čistých rukou, Světový den hypertenze a Světový den plicní hypertenze, Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní den podpory nemocných s chronickou imunologickou a neurologickou nemocí, Světový den lupusu, Mezinárodní den klinických hodnocení, Světový týden respektu k porodu, Světový den zdravého trávení, Světový den štítné žlázy a Světový den talasémie.
Světový den boje s rakovinou vaječníků
(World Ovarian Cancer Day, WOCD)
8. květen – Světový den boje proti rakovině vaječníků, který v roce 2013 založila skupina vedoucích představitelů organizací na podporu boje proti rakovině vaječníků z celého světa, je jediným dnem v roce, kdy celosvětově vyjadřujeme solidaritu v boji proti tomuto onemocnění. Logo WOCD je k dispozici v různých jazycích a formátech, stužka je tmavě zelenomodré barvy. Má symbolizovat sílu, jednotu a odhodlání bojovat proti rakovině vaječníků.
Ačkoli Světová koalice proti rakovině vaječníků (World Ovarian Cancer Coalition) – nezisková organizace – pracuje na mnoha frontách, je Světový den proti rakovině vaječníků její stěžejní osvětovou iniciativou. WOCD podporuje více než 200 organizací z celého světa. Trvalé zaměření vyjadřuje stálé, již několikaleté téma: „Žádná žena nezůstane stranou.“ Toto téma zdůrazňuje, že je důležité zajistit, aby všechny ženy, bez ohledu na jejich původ, socioekonomický status a prostředí, ve kterém žijí, měly přístup k potřebným informacím, podpoře a péči v případě rakoviny vaječníků. Cílem kampaně je zvýšit informovanost, podpořit včasné odhalení a prosadit lepší možnosti léčby na celém světě. Pozornost je věnována oblastem:
- vzdělávání o rakovině vaječníků na celém světě, zejména v zemích, které nejsou dostatečně rozvinuté a neposkytují dostatečnou péči,
- spolupráce všech globálních lídrů v rámci jedné platformy, včetně investování do výzkumu a vývoje tohoto onemocnění,
- podporování a umožnění účinného screeningu a léčby rakoviny vaječníků, aby se zabránilo dalším komplikacím,
- vzdělávání a posílení postavení každé ženy v oblasti vlastního zdraví vaječníků a v případě jakýchkoli varovných příznaků vyhledání lékařské pomoci.
Několik statistických údajů
V roce 2025 se uvádí celosvětová incidence rakoviny vaječníků 347 000 případů (žen), mortalita 223 200 případů; evropské údaje hovoří o incidenci 70 400 případů a mortalitě 47 100 případů a konečně údaje pro ČR o incidenci 920 případů a mortalitě 410 případů.
Časová osa některých významných událostí
Některá fakta
Termín „rakovina vaječníků“ není jedinou diagnózou, spíše se jedná o souhrnné pojmenování mnoha různých typů rakoviny, které postihují vaječníky, vejcovody a primární peritoneální dutinu. Odhaduje se, že existuje více než 30 různých typů rakoviny vaječníků, přičemž se výskyt jednotlivých typů velmi liší, podobně i prognóza onemocnění. Karcinom vaječníků je nejsmrtelnějším ze všech ženských nádorů, pro který neexistuje žádný spolehlivý screeningový test, a ohrožuje každou ženu.
Existují různé typy nádorů vaječníků, které jsou pojmenovány podle typu buněk, z nichž vznikají, a to podle tří hlavních typů buněk, které tvoří vaječník. Jsou to: epiteliální nádory (tvoří asi 90 % maligních nádorů ovarií), germinální ovariální karcinomy a nádory z buněk ovariálního stromatu.
Pap test, což je screeningové cytologické vyšetření (v naší rubrice jsme jej přiblížili v ČČL 6/2023) neodhalí rakovinu vaječníků. Ta je často diagnostikována v pozdním stádiu. Pokud je rakovina vaječníků diagnostikována dříve, než se rozšíří, je mnohem lépe léčitelná. Informovanost o příznacích může vést k rychlejšímu stanovení diagnózy. Mezi běžné příznaky rakoviny vaječníků patří: přetrvávající nadýmání, potíže s příjmem potravy, pocit rychlého nasycení, bolesti pánve/břicha a močové příznaky (náhlé nutkání na močení).
Ačkoli v současné době neexistuje žádný způsob, jak rakovině vaječníků předcházet, jsou uváděny následující faktory, které jsou spojeny se sníženým rizikem vzniku rakoviny vaječníků:
- užívání perorální antikoncepce po dobu delší než pět let,
- kojení,
- porod,
- podstoupení chirurgických zákroků jako hysterektomie, podvázání vejcovodů nebo oboustranná ooforektomie.
Situace v ČR
Veronica, z. ú.
Pacientská organizace byla založena v roce 2018 s cílem podporovat ženy s gynekologickými nádory. Sdružuje pacientky s karcinomem endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a ženy s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2. Zaměřuje se na edukaci veřejnosti, prevenci onemocnění, podporu pacientek během léčby a zajištění přístupu k inovativní léčbě.
Hlas onkologických pacientů, z. s.
Spolek Hlas onkologických pacientů vznikl v roce 2021 na základě předchozí spolupráce od roku 2019 v rámci stejnojmenné platformy. Sdružuje pacientské a podpůrné organizace, které se zasazují o naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb pacientů s onkologickým onemocněním napříč všemi diagnózami.
ONKO Unie, o. p. s.
Platforma vznikla v roce 2011, je zaměřena na pomoc pacientkám s onkogynekologickými diagnózami a metastatickou rakovinou prsu. Věnuje se edukativním a osvětovým kampaním pro širokou veřejnost. V roce 2018 se stala součástí platformy Podpora pečujících.
V některých zemích se na národní úrovni také vyhlašuje Měsíc povědomí o rakovině vaječníků (Ovarian Cancer Awareness Month). V USA je Měsíc boje proti rakovině vaječníků neformálně uznáván již několik desetiletí, ale oficiálně byl vyhlášen až v roce 2022 a připadá na září. Ve Spojeném království byl březen vyhlášen Měsícem boje proti rakovině vaječníků v roce 2005 organizací Ovarian Cancer Action. V Austrálii je organizován Měsíc informovanosti o rakovině vaječníků v únoru. Za zmínku stojí významná součást „Měsíce“, tzv. Den dárcovství (Giving Day, dříve známý jako Den tmavě zelenomodré stužky), který obvykle bývá poslední středu v únoru. Jeho smyslem je získat finanční prostředky na podporu žen, které s touto nemocí bojují, a na výzkum této smrtelné nemoci. Datum vzniku tohoto měsíce osvěty se nám nepodařilo zjistit. Podobně nejasné jsou důvody časového nesouladu jednotlivých národních aktivit.
Literatura u autora.
Doc. RNDr. Jozef KOLÁŘ, CSc.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 4
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Magistraliter okénko: Chloramfenikol v magistraliter přípravě
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Jarní porada předsedů
- Škůdců je hodně, zahrádka čeká
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Současné možnosti léčby obezity
nový kurzVšechny kurzy