Škůdců je hodně, zahrádka čeká
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 4, s. 4
Nastalo kalendářní jaro, slétli jsme se po roce v Beskydech na Sepetné, letos už po pětadvacáté. Venku poletoval sníh, atmosféra v sále i přilehlých prostorách byla jako vždy skvělá a přátelská. Stále platí, jak si to uděláme, v tomto případě především kolegyně z místního okresního sdružení, tak to máme. To se netýká jen komorových akcí, ale je to mnohem obecnější záležitost.
Mgr. Aleš KREBS, Ph.D., prezident ČLnK
V letošním roce se budou konat volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Do instituce, v níž dlouhodobě nemáme žádné zastoupení aktuálně praktikujícím lékárníkem. V některých z předchozích voleb se na kandidátkách různých stran několik lékárníků objevilo, zpravidla na zadních pozicích. Očekávaně to nevedlo k prosazení zástupců profese do poslaneckých lavic. Jaká bude v letošním roce situace na jednotlivých kandidátkách, zatím není zcela jisté.
V souvislosti s volbami se opakovaně setkávám s názorem, že hlas jednoho voliče nemá téměř žádnou sílu. Považuji to za projev zbytečné rezignace, protože volič toho může změnit skutečně velmi mnoho. Neodevzdaný hlas lze považovat za hlas pro toho, koho bychom určitě nevolili. Osobně proto pravidelně jezdím s voličským průkazem tam, kde mohu svým hlasem, a hlavně kroužkem, podpořit mnou preferovanou kandidátku či kandidáta. Když se takových lidí najde více, je docela velká šance pořadí na kandidátce změnit. Své o tom po posledních volbách ví například Piráti. Moje zkušenost říká, že to sice ne vždy vyjde, ale občas se to podaří.
Šance tu vždycky je. Ovšem jen tehdy, když člověk opustí zbytečný pesimismus, zvedne se ze své komfortní zóny, vyřídí si voličský průkaz a zkusí to. Já s tím jako vždy v minulosti počítám i letos. Mysleme na to prosím všichni, až budou zveřejněny kandidátky a přijdou volby.
Před volbami i po nich se nepochybně znovu začnou u různých politiků vynořovat nápady popírající základní principy řádného a bezpečného poskytování lékárenské péče. Opět se budeme setkávat se snahami pomíjet úlohu farmaceuta v lékárně, i jeho přínos pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění.
Je to jako kolovrátek, tím spíš, že se v drtivé většině jedná o obecné a zcela nekonkrétní výroky.
My se snažíme v první řadě argumentovat věcně, a proto je nesmírně důležité mít naši činnost řádně podloženou a zdokumentovanou. V nastávajícím období to bude zásadní, proto jsem velmi rád, že se podařilo připravit a zprovoznit systém sběru dat o řešení chyb lékárníkem. První kolo proběhne v druhé polovině dubna. Následně data zpracujeme a budeme používat ve svých argumentacích, veřejných i politických.
Určitě to není poslední využití připraveného systému, přesto je nyní velmi podstatné co nejširší zapojení každého z nás už v první vlně sběru dat.
Bude to nepochybně nějaká práce navíc. Do určité míry je to opět otázka ochoty obětovat trochu času a pohodlí pro možnost prosazování vlastních i pacientských zájmů. A přesně tohle je věc, kterou nemůže nikdo odpracovat za jiného. Můžeme to zvládnout jen my sami, každý za sebe a společně. Možná máme jednu z posledních šancí, abychom dokázali oponovat tvrdým byznysovým zájmům, v nichž je pacient i lékárník pouhým prostředkem k vydělávání peněz.
Dalším z čerstvě spuštěných projektů je sběr informací o nedostupnosti některých léčivých přípravků v lékárnách. Důvodem je absence dat o záznamech v distribuci a problémech s objednávkami na straně lékáren. Stát totiž nedisponuje přesnými údaji o zásobách a pohybu léčivých přípravků, které nejsou označeny jako LPOD a držitel rozhodnutí o registraci u nich nenahlásil přerušení nebo ukončení dodávek. Souběžně s daty z lékáren jsou ve čtrnáctidenním intervalu sbírána i data z distribuce, následně jsou zpracována v pracovní skupině ministerstva zdravotnictví.
Je možné si opakovaně stěžovat v diskuzích na sociálních sítích, nejlépe bez návrhu jakéhokoli řešení. To však neposune situaci ani o pověstnou píď kupředu. Proto jsme připravili jednoduchý formulář, jehož prostřednictvím můžete informace zaslat, my je pak souhrnně zpracované budeme pravidelně předávat ministerstvu a SÚKL. Veškeré podrobnosti k projektu jsou na webu Komory. Kdyby nic jiného, nemohou úřady tvrdit, že by měly nedostatek podkladů, a zároveň jim to dává možnost reagovat odpovídajícím opatřením.
Legislativní činnost v Poslanecké sněmovně bude pomalu ustávat. Týká se to i zdravotnických zákonů, z nichž jsou v tuto chvíli tři po druhém čtení; zákon o zdravotních službách i s definicí farmaceutické péče je před druhým čtením. Ani u jednoho projednávaného předpisu nelze s jistotou tvrdit, že se dokončí celý legislativní proces před vypršením mandátu stávající sněmovny. Záleží to nejen na jejím jednání, obstrukcích a dalších podobných vlivech, ale také na Senátu, který může navrhnout změny a zákon do Poslanecké sněmovny vrátit. Velmi pravděpodobně by mělo být jasněji před letními prázdninami. Neznamená to však, že se již některé novely zákonů nepřipravují pro následující období.
Fakticky nelze počítat s žádným časem na oddech. Naopak již teď je maximálně nutné se aktivně připravovat, a to i prostřednictvím sběru tolik potřebných informací pro tvorbu dalších podkladů pro následující jednání.
Nastal čas kultivace a pěstění zahrádek, pojďme společně zasadit a zalévat i ty nejdůležitější projekty na té naší lékárnické. Škůdců je hodně a při řádné péči budeme mít co dělat.
Je to ale jediná cesta, jak to můžeme zvládnout. Tak hurá do toho.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 4
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Magistraliter okénko: Chloramfenikol v magistraliter přípravě
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Jarní porada předsedů
- Škůdců je hodně, zahrádka čeká
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Současné možnosti léčby obezity
nový kurzVšechny kurzy