80 % pacientů s poruchou příjmu potravy může mít poruchu nálady

3. 3. 2016

U osob s poruchami příjmu potravy byla řádově v 80 % zjištěna přítomnost poruchy nálady. Nejčastěji se jednalo o velkou depresivní poruchu a dystymii.

Tyto výsledky publikovali francouzští autoři v červnu 2015. Do své studie zahrnuli 271 pacientů s anorexií nervosa a bulimií nervosa a skupinu kontrolních jedinců odpovídajícího pohlaví a věku. U těchto osob byla zjišťována frekvence výskytu poruch nálady pomocí diagnostického nástroje Mini International Neuropsychiatric Interview (MINI), verze DSM-IV.

Výskyt poruch nálady byl významně vyšší u pacientů s poruchou příjmu potravy než u kontrol. Chronologický vývoj poruch byl ale nejednotný. U některých pacientů předcházela porucha nálady poruchu příjmu potravy a u jiných tomu bylo naopak.

Autoři upozorňují, že se nemuselo jednat o reprezentativní vzorek populace s poruchou příjmu potravy, jelikož poruchy byly závažného stupně, pacienti vyhledali lékařskou pomoc z důvodu tohoto onemocnění a často měli další komorbidity. Přesto můžou tyto výsledky ovlivnit diagnostiku a léčbu pacientů s poruchou příjmu potravy i náhled na etiopatogenezi těchto onemocnění.

(zza)

Zdroj: Godart N., Radon L., Curt F., et al. Mood disorders in eating disorder patients: Prevalence and chronology of ONSET. J Affect Disord. 2015 Jun 25; 185: 115–122. [Epub ahead of print]Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se