Analgezie v neurointenzivní péči

23. 9. 2017

Doporučené postupy v analgezii mají již několikaletou tradici. Nicméně existují skupiny pacientů, kteří nejsou pro stávající klasický třístupňový systém zcela vhodní. Jednou takovou skupinou jsou pacienti v neurointenzivní péči.

Autoři práce aktuálně publikované v časopisu Critical Care Medicine si vytyčili cíl zjistit, jak jsou na tom s analgezií pacienti hospitalizovaní na jednotkách neurointenzivní péče. Proto provedli jak dotazníkový průzkum, tak audit databáze shromažďující údaje o podaných analgetikách. Data byla sbírána anonymně na 6 velkých jednotkách intenzivní péče ve Francii, Spojených státech amerických, v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Zkoumaná populace je širokým průřezem diagnóz pacientů hospitalizovaných na odděleních neurointenzivní péče, od traumatických poranění mozku přes subarachnoideální krvácení, cévní mozkové příhody či pooperační stavy až po nemocné s epilepsií.

Většina pacientů dostala dva nebo tři léky tlumící bolest. Jen malá část − 10 % pacientů − nedostávala žádné. Výsledkem je zjištění, že analgetikem první volby je paracetamol a že 99 % pacientů, kteří jej dostávali, ho užívalo perorálně v dávce 650 mg každých 4−6 hodin. Lékem druhé volby jsou ve většině případů opioidy. Nejčastěji předepisovaným opioidem byl fentanyl (bolus 25−75 μg i. v.) nebo morfin (2,5−10 mg i. v. v intervalu 2−6 hodin). Pouze v jedné čtvrtině případů byl podáván lék třetí volby, kterým byl pregabalin/gabapentin, zvláště u pacientů po operacích páteře nebo se subarachnoideálním krvácením. Pouze 10 ze 173 pacientů dostávalo analgetikum ze skupiny NSAID, nejčastěji ibuprofen, a především to byli pacienti po operačních zákrocích.

Závěrem je nutno dodat, že se lišily výsledky získané z dotazníkového šetření a farmaceutické databáze, proto je třeba mít na paměti určitou bias tohoto průzkumu. Můžeme ovšem celkem s jistotou tvrdit, že paracetamol (v perorální formě) a opioidy jsou na jednotkách neurointenzivní péče stěžejními analgetiky.

(lsf)

Zdroj: Zeiler F. A., AlSubaie F., Zeiler K. et al. Analgesia in neurocritical care: an international survey and practice audit. Crit Care Med 2016 Mar 15 [Epub ahead of print].Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se