Flexofytol® – přírodní revoluce v boji proti osteoartróze kloubů

29. 4. 2020

Prospěšné účinky kurkumy jsou v ajurvédské medicíně využívány již téměř 4 tisíce let. I přesto, že se jedná o „prehistorický“ přírodní lék, nalézá své uplatnění rovněž v moderní medicíně. Na jaře letošního roku byl v České republice uveden na trh nový přípravek Flexofytol® podporující zdraví kloubů v boji proti artróze. Před ostrým startem proběhla úspěšná studie na českých pacientech v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov.

Co je to artróza?

Osteoartróza nebo zkráceně pouze artróza je chronické degenerativní onemocnění kloubů charakterizované postupným ubýváním kloubní chrupavky. Příčina tohoto onemocnění není většinou známá, u menšího procenta případů se může jednat například o následek úrazu, revmatického onemocnění nebo nevhodného životního stylu.

Když bolí každý pohyb

Jedná se o nejčastější onemocnění kloubů u dospělých lidí, podle statistik postihuje více než 50 % osob starších 65 let. Může se týkat kteréhokoliv kloubu v těle, nejčastěji je postižena páteř, kolena a kyčle. Dominantním příznakem je bolest, postupně však dochází i k omezení hybnosti a trvalým poruchám postižených kloubů.

Současná medicína nedokáže artrózu vyléčit, dokáže ovšem zpomalit její průběh. Jednu z možností léčby představují takzvaná fytofarmaka. Jedná se o skupinu léčivých látek na přírodní bázi, jež snižují zánět a vyživují chrupavku.

Kurkumin v léčbě artrózy

Do této skupiny se řadí i nový přípravek obsahující kurkumin, hlavní aktivní složku kurkumy dlouhé. Proč ale užívat přípravek s kurkuminem místo přírodního koření? Odpověď je jednoduchá: Přírodní kurkumin se špatně vstřebává do těla, proto musel být speciálně upraven. Výsledkem je bio-optimalizovaný extrakt, který dosahuje až 2700× vyšší vstřebatelnosti než přírodní kurkuma!

Výhodou kurkuminu je, že kromě zpomalení úbytku chrupavky rovněž tlumí zánět v kloubu a přispívá tak k výraznému zlepšení obtíží. Kurkumin přitom lze užívat dlouhodobě a nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

Otestováno českými pacienty

Důkazem místo slibů je úspěšná studie, která před uvedením přípravku na trh proběhla na Oddělení ortopedie a traumatologie Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.

  • Tým lékařů pod vedením primáře Jiřího Beznosky nasadil přípravek Flexofytol® 30 pacientům ve věku 45–65 let trpícím artrózou kloubů. Studii dokončilo 29 pacientů, 1 přerušil účast pro úraz.
  • Doba léčby trvala 3 měsíce. První měsíc účastníci užívali 2 kapsle 2× denně. Další dva měsíce užívali udržovací dávku 2 tablety 1× denně ráno.
  • Účastníky studie nejčastěji trápila artróza kolen, kyčlí a páteře. Mezi pacienty však byli i jedinci s artrózou ramene, hlezna, nohy a rukou.
  • Během sledování byla hodnocena bolestivost na stupnici od 1 do 10 (1 pro nejmenší obtíže, 10 pro nejhorší obtíže). Hybnost a kvalita života byly také hodnoceny na stupnici od 1 do 10, kde stupeň 1 značil největší obtíže a stupeň 10 nejmenší obtíže.
  • Při vstupu do studie byla průměrná bolestivost hodnocena stupněm 6, na konci studie klesla na stupeň 3 značící mírnou bolest.
  • Hybnost kloubů byla na počátku průměrně hodnocena stupněm 6. Na konci studie se zlepšila na stupeň 8.
  • Kvalita života se také výrazně zlepšila – ze vstupní hodnoty 5,9 stoupla na konci studie na hodnotu 7,9 značící zlepšení kvality každodenního života.
  • Spokojenost s léčbou byla hodnocena známkami od 1 do 5 stejně jako ve škole. Hodnocení 1 „ano velmi“ udělilo 16 lidí, hodnocení 2 „spíše ano“ udělilo 10 lidí, hodnocení 3 „nevím“ udělil 1 člověk a hodnocení „spíše ne“ udělili 2 lidé. Jako zcela nedostatečnou nehodnotil léčbu nikdo ze zúčastněných
  • Během léčby se neprojevily žádné závažné nežádoucí vedlejší účinky. Ve 3 případech se vyskytla přechodná průjmovitá stolice a jednoho účastníka studie trápilo sucho v ústech.
  • U většiny účastníků studie byla zaznamenána významná redukce užívání léků proti bolesti kloubů.

„Když jsme k sledování přistoupili, upřímně jsme od přípravku nic neočekávali. U některých z kolegů byla znát i skepse ohledně účinnosti výtažku z kurkumy, včetně našeho primáře. Jakmile jsme ovšem viděli, že naši pacienti jsou s léčbou výrazně spokojení a pouze mizivé procento z nich necítí po jejím podání zlepšení, radikálně jsme svůj názor na přípravek Flexofytol změnili. S jeho účinností byl spokojen i náš primář. Poté, co jsme zhodnotili celkové výsledky, se nebojíme přípravek svým pacientům doporučovat jako rovnocennou alternativu ke klasickým protizánětlivým lékům, u nichž se navíc mohou při dlouhodobém užívání vyskytovat závažné nežádoucí účinky,“ shrnuje jeden z členů kolektivu oddělení MUDr. Jakub Holešovský za sebe a své kolegy hodnocení účasti v této studii.

(holi)

Zdroje:
1. Flexofytol. Přírodní revoluce na klouby. Dostupné na: https://flexofytol.cz
2. De Breucker S., Rouvière H., Mélot C., Appelboom T. Flexofytol® (a belgian curcumin extract) for the treatment of aged patients with osteoarthritis and comorbidity. Open J Rheumatol Autoimmune Dis 2017; 7: 167−177.Štítky
Fyzioterapie Interní lékařství Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Rehabilitační a fyzikální medicína
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se