Ibuprofen jako alternativa antibiotik při léčbě infekcí močových cest

31. 8. 2016

Výsledky německé studie ukázaly, že dvě třetiny pacientek shledávají léčbu ibuprofenem při lehkých infektech močových cest za dostatečnou. Ten by tak mohl začít být v těchto případech využíván namísto antibiotik.

Výsledky německé studie ukázaly, že dvě třetiny pacientek shledávají léčbu ibuprofenem při lehkých infektech močových cest za dostatečnou. Ten by tak mohl začít být v těchto případech využíván namísto antibiotik.

Problematika preskripce ATB

Preskripce antibiotik a s tím spojené riziko rozvoje rezistence je celosvětově diskutované téma. Snaha o racionalizaci jejich nasazování a užívání probíhá takřka na všech frontách. Z tohoto pohledu je zajímavý fakt, že 25 % celkové preskripce ATB praktickými lékaři je právě z indikace zánětů močových cest. Leckdy však zbytečně, postačila by symptomatická a podpůrná alternativní léčba.

Design studie

Němečtí vědci provedli jednoduchou studii, do níž zařadili celkem 494 žen se symptomy nekomplikované infekce močových cest. Studie proběhla jako randomizovaná zaslepená, přičemž 243 žen dostalo jednorázovou dávku 3 g fosfomycinu a 241 žen dostávalo 3× denně 400 mg ibuprofenu, a to po dobu 3 dní.

Výsledky

Dvě třetiny (156) žen dostávajících ibuprofen označily léčbu jako dostatečnou, bez nutnosti následné medikace. Zbylých 85 pacientek bylo zapotřebí přeléčit antibiotiky.

Nicméně ve skupině žen užívajících pouze nesteroidní antiflogistikum byl zaznamenán horší ústup symptomů a vyšší výskyt pyelonefritidy (2 % vs. 0,4 % pacientek užívajících fosfomycin).

Závěr

Autoři studie tyto nálezy vyhodnotili tak, že ibuprofen může být alternativou antibiotik při léčbě nekomplikovaných zánětů močových cest s mírnými symptomy.

(bak)

Zdroj: Gágyor I., Bleidorn J., Kochen M. M. et al. Ibuprofen versus fosfomycin for uncomplicated urinary tract infection in women: randomised controlled trial. BMJ 2015; 351: h6544; doi: 10.1136/bmj.h6544.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se