Nestřílejte po nás, pane lékárníku!

4. 1. 2017

Dnes pro vás máme případ jako vystřižený z amerického „Divokého západu“, který se však kupodivu odehrál teprve nedávno v sousedním Německu. Seznámíme se v něm s mužem, který používá farmaceutické suroviny přinejmenším zarážejícím způsobem.

Být lékárníkem automaticky neznamená, že jste distingovaný pán v bílém plášti, kterého s úsměvem zdraví celé město. Rozhodně to neplatilo o hlavním hrdinovi příběhu, který byl právě publikován v německém odborném časopisu Archiv für Kriminologie. Naopak, tento dvaačtyřicetiletý farmaceut byl v místě bydliště velmi dobře známý jako recidivista, opakovaně odsouzený pro ublížení na zdraví.

Jednoho večera se rozhodl navštívit místní restaurační zařízení, aby něco málo popil, avšak byl odbyt a nasucho vykázán, protože již bylo po zavírací hodině. To ho velmi rozčílilo, zvolil ovšem poněkud nestandardní způsob, jak projevit svou nespokojenost: Vrátil se do své lékárny, která byla nedaleko, a tam si naplnil tři injekční stříkačky kyselinou fosforečnou, která se obvykle používá k úpravě pH farmaceutických produktů.

Když se vrátil zpět k restauraci, zahájil palbu otevřeným oknem přímo na hosty a jednoho ze zaměstnanců, které za pomoci stříkaček potřísnil zmíněnou středně silnou kyselinou. Oběti byly zasaženy na horní polovině těla za vzniku fokálního erytému a drobných puchýřů. Jak reagoval lékárník, článek neuvádí, ale jako nejpravděpodobnější se jeví hypotéza, že utekl.

Policie ho však zřejmě rychle doběhla. Lékárník zprvu popíral, že by použil k útoku kyselinu, a prohlásil, že se jednalo o směs moči a vody. Vyšetření skvrn na oblečení obětí však ukázalo velmi nízké pH (cca 2,0), vysoký obsah fosfátů a absenci látek typických pro moč. Proto kriminalisté nabyli přesvědčení, že se jednalo o kyselinu fosforečnou. Uvěřil tomu zřejmě i soud, protože lékárník byl odsouzen ke 14 měsícům odnětí svobody nepodmíněně.

Doufejme, že se během pobytu v nápravném zařízení pachatel polepší a začne své zboží používat méně nebezpečným způsobem. Natírat sousedovu kliku masťovým základem nebo bombardovat nevrlého hostinského kostkami kakaového másla je rozhodně méně nebezpečné a dost možná i zábavné.

(pez)

Zdroj: Kernbach-Wighton G., Hess C., Madea B. [An unusual bodily injury]. Arch Kriminol 2016 May–Jun; 237 (5–6): 212−219.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se