Při dermatitidě uleví pokožce šetrná hygiena i kvalitní přípravky

21. 9. 2017

Péče o senzitivní pokožku seniorů, ale i všech, kteří mají sklon k dermatitidám, například kvůli inkontinenci, vyžaduje šetrné zacházení. Proč jsou správné hygienické postupy i používání vhodné kosmetiky tak důležité?

Reklamní sdělení:

Péče o senzitivní pokožku seniorů, ale i všech, kteří mají sklon k dermatitidám, například kvůli inkontinenci, vyžaduje šetrné zacházení. Proč jsou správné hygienické postupy i používání vhodné kosmetiky tak důležité?

Dermatologické problémy jsou častější u seniorů

Seniory často trápí suchá a iritovaná pokožka, což snižuje její ochrannou funkci. Pokud je navíc kvůli inkontinenci epidermis vystavena kontaktu s močí nebo stolicí, může snadno dojít k rozvoji dermatitidy. U inkontinentních pacientů postihuje zejména okolí genitálií, hýždě a vnitřní stranu stehen. K nejčastějším projevům dermatitidy patří pálení epidermis, pruritus, erytém a známky zánětu, jako jsou otok a vyšší teplota kůže. Na kůži se mohou objevovat pustuly.

Dermatitida ohrožuje každého jedince s inkontinencí, ale pacienti ve věku > 60 let jsou k rozvoji dermatologických zánětů náchylnější než ostatní věkové skupiny. Proč tomu tak je?

 • Ve stáří ubývá subkutánní tuková tkáň, což přispívá k horší kvalitě kůže.
 • Aktivita mazových žláz, které pomáhají udržovat pokožku vláčnou, v pokročilém věku klesá.
 • Epidermis se ztenčuje, kožní buňky ztrácejí schopnost obnovy a vnější vrstvou pokožky snáze prostupují chemické látky.
 • Kolagenní vlákna, která jsou zásadní pro pevnost kůže, se ve stáří mění – snižuje se jejich počet i pevnost.

Dermatitidu zhoršuje nevhodná hygiena

K rozvoji dermatitidy může přispět rovněž nevhodná forma očisty a používání dráždivých hygienických přípravků. Například mýdlo vysušuje a dráždí epidermis, což může způsobit sekundární zánět vyžadující antibiotickou léčbu. Správná péče o pokožku postiženou dermatitidou je proto klíčová a měla by zahrnovat:

 1. Používání jemných materiálů při hygieně intimních partií (mytí pomocí froté žínek je příliš agresivní a vytváří tření, které narušuje epidermis).
 2. Výběr kosmetiky s pH 5,5, jež odpovídá pH pokožky. Omezí se tak její dráždění a naopak se podpoří její obnova.
 3. Pravidelná aplikace emoliencií. Vhodné jsou emulze typu voda v oleji, které zajišťují dlouhodobou a hloubkovou hydrataci epidermis.
 4. Využívání absorpčních pomůcek určených přímo pro inkontinentní pacienty.
 5. Mytí vodou s maximální teplotou 35 °C. Příliš horká voda smývá protektivní obal kůže.

Vybírejte šetrné pečující přípravky

Všechny zásady správné péče o pokožku splňují například přípravky MoliCare Skin, dříve známé jako Menalind Professional. Jsou ideální volbou pro zralou pokožku i v situacích, kdy je epidermis zatěžována dermatitidou spojenou s inkontinencí (IAD − incontinence-associated dermatitis). Seznámit se s nimi můžete na webových stránkách www.moliklub.cz.

 • Složení produktů (obsahují například mandlový olej, esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny a kreatin) přispívá k ochraně kůže i její lepší elasticitě.
 • Výrobky neobsahují parabeny, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 • Ze široké škály přípravků lze vybírat mycí emulze, čisticí pěny či krémy a přizpůsobit tak způsob udržování hygieny přesně potřebám pacienta.
 • Pro pacienty používající inkontinenční pomůcky je důležité, že tato kosmetika nenarušuje jejich absorpční funkci. Všechny přípravky jsou přehledně popsány na webových stránkách www.lekarnahartmann.cz, kde je mohou pacienti i zakoupit.

Profesionální péči zaslouží i citlivá pokožka

Výše zmíněná pravidla by měla být dodržována nejen při péči o pokožku s projevy dermatitidy, ale také v rámci prevence jejího vzniku. Řídit by se jimi měli také všichni senioři se senzitivní epidermis. Dermatitida může být bolestivým problémem, pacientům způsobuje značný dyskomfort a zhoršuje i celkovou kvalitu jejich života.

(pak)

Zdroje:

 1. Skin conditions in the elderly. WebMD 2016 Sep 6. Dostupné na: www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/elderly-skin-conditions#1
 2. What is incontinence-associated dermatitis and how is it treated? HealthLine. Dostupné na: www.healthline.com/health/overactive-bladder/incontinence-associated-dermatitis
 3. Moliklub. Dostupné na: www.moliklub.cz


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se