V lékárnách chybí jodid. Jak jej nahradit?

16. 10. 2019

S dostupností tabletové formy jodidu draselného v síle 100 μg (Jodid 100, Merck) jsou potíže od 29. dubna tohoto roku. Dodávky by dle aktuálních informací mohly být obnoveny v prosinci 2019. Jaké alternativy lze pacientům nabídnout do té doby?

Indikace jodidu

Jodid se užívá v rámci profylaxe strumy při nedostatku jódu v potravě, v terapii jodopenické strumy a k zajištění zvýšené potřeby jódu u těhotných a kojících žen. Při profylaxi strumy zejména po operacích se podává supresní léčba thyroxinem. V případě rizika ozáření se tablety používají pro ochranu štítné žlázy před akumulací radioaktivních izotopů jódu. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je momentální nedostupnost jodidu způsobena výrobními důvody a lék není nahraditelný.

Možnosti řešení výpadku

Možností jak se se situací vypořádat je ovšem několik.

1. Dovoz neregistrovaných léčiv

Teoreticky by bylo možné za těchto okolností lék dovážet z jiných zemí, avšak s nedostatkem jodidu se potýká většina států Evropské unie. Lékaři i pacienti také musejí počítat s tím, že objednání a dodání léčiv, která u nás nejsou registrována (podle SÚKL jde o přípravky Jodid Ratiopharm nebo Hexal 100× 100 μg), trvá často i několik týdnů.

2. Magistraliter kapsle

Individuální příprava kapslí s jodidem v lékárnách je možná, ale ne všechny jsou na tuto výrobu vybaveny. Pacienti by měli být upozorněni, že léky nedostanou všude a pravděpodobně na ně budou muset čekat nebo si je vyzvednou až další den. Optimálním řešením může být domluva lékaře se spádovou lékárnou.

3. Doplňky stravy

Pro těhotné ženy je přijatelnou alternativou užívání potravních doplňků s jodidem draselným. Vedle toho je jejich benefitem široké spektrum látek, jichž je zejména v období těhotenství, případně kojení zapotřebí zvýšené množství (vitaminy skupiny B, vitaminy C, D, E, beta-karoten, minerální látky, nenasycené mastné kyseliny). Doporučit lze například tyto preparáty:

  • Femibion 1 či 2 – 150 μg jódu
  • GS Mamavit – 200 μg jódu
  • Chytré miminko Superfolin – 100 μg jódu
  • VitaHarmony Gravital – 150 μg jódu

Ostatním pacientům je možné nabídnout volně prodejné přípravky, které obsahují pouze jód:

  • Naturvita Jodikal – 100 μg jódu
  • Walmark Jód výtažek z kelpu – 150 μg jódu

Jedná se o přípravky, které nepodléhají registraci ze strany SÚKL.

(mir)

Zdroje:

  1. JODID 100. Dostupnost. Databáze léků. SÚKL. Navštíveno 29. 9. 2019. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0061158&tab=available
  2. Adamcová P. Jód není, hlásí lékárny po celém Česku. Proti radiaci ho však máme dost, říkají úřady. Aktuálně.cz, 23. srpna 2019. Dostupné na: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/vykoupeno-hlasi-lekarny-v-cesku-chybi-jod-na-beznou-lecbu-pr/r~00d480a0c4d211e999160cc47ab5f122
  3. Zamrazil V., Čeřovská J. Jod a štítná žláza. Optimální přívod jodu a poruchy z jeho nedostatku. Mladá fronta, Praha, 2014. Dostupné na: www.szu.cz/uploads/documents/czzp/JOD/Jod_a_stitna_zlaza.pdf


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se