Ve Velké Británii propukl spor o zrušení „sexistického“ příplatku a „trapných“ konzultací v lékárnách

9. 3. 2017

Britská poradenská služba pro plánované těhotenství (BPAS) vyvolala koncem roku 2016 ostrý spor kvůli výdeji nouzové (emergentní, postkoitální) kontracepce. Jde o přípravek Levonelle One Step s obsahem levonorgestrelu, v ČR registrovaný jako Postinor-2 nebo Escapelle.

Pro pilulku přes La Manche

Morning-after pill byla uvedena ve Velké Británii do volného prodeje před 15 lety, ale pod podmínkou konzultace s lékárníkem. BAPS tvrdí, že před touto změnou měly dvě třetiny žen nechráněný sex, aniž použily nouzovou kontracepci. Kritizuje, že se od té doby nic nezměnilo. Ženy odrazuje povinná konzultace a přehnaně vysoká cena, kterou BPAS nazvala „sexistickým příplatkem“.

Britské ženy zaplatí za pilulku 30 liber, zatímco v jiných evropských zemích je mnohem levnější. V sousední Francii stojí 7 eur (6 liber), tedy 5× méně. „To už se jim vyplatí odletět nebo jet pro pilulku do Francie než ji zakoupit na místní hlavní třídě,“ uvedla představitelka BPAS Ann Furendiová. Některé ženy to tak skutečně řeší.

Na regály supermarketů?

Furendiová tvrdí, že cenu navýšila povinná konzultace s lékárníkem. Považuje za „naprosto scestné“ zpochybňovat způsobilost žen k samostatnému rozhodnutí. Pilulka by měla být k dispozici v supermarketech a na regálech lékárny stejně jako kyselina acetylsalicylová – bez povinnosti strpět „zbytečnou a trapnou“ konzultaci. Ženy by měly mít možnost se rozhodnout, jestli chtějí mluvit s odborníkem. „Je čas skoncovat se sexistickou přirážkou a umístit antikoncepci tam, kam patří, na regály lékáren a do supermarketů,“ apeluje.

Přemrštěná cena ani povinná konzultace nemají podle BPAS odůvodnění. Nouzová kontracepce je bezpečnější než mnoho jiných volně prodejných přípravků, jako jsou analgetika, substituční nikotinové přípravky nebo přípravky ke zlepšení zažívání. Proto by měla být zařazena mezi všeobecná léčiva, která lze zakoupit v lékárně v rámci samoobslužného prodeje.

Organizace vyzvala britské ministerstvo zdravotnictví, aby přehodnotilo možnost získání této kontracepce. Mluvčí ministerstva zdravotnictví upozornil na volnou dostupnost nouzové antikoncepce, navíc bez poplatku, u praktických lékařů, v sexuologických poradnách a vybraných lékárnách. BPAS namítá, že lékaři jsou časově přetížení a mají omezené ordinační hodiny. A pokud některá lékárna poskytuje přípravek zdarma, tak jen mladším ženám a jen v přítomnosti kompetentního lékárníka.

Smysl konzultací

K tématu se vyjádřily rodinné organizace, které pečují o oběti sexuálního zneužívání. Podle nich nekontrolované vydávání této antikoncepce uvede do nebezpečí dívky a mladé ženy, které pachatelé nutí k zakoupení pilulky, nebo jim ji dokonce sami kupují. „Výdej spojený s konzultací může případné sexuální zneužívání podchytit,“ upozornil představitel Rodinné vzdělávací společnosti Normann Wells.

Předsedkyně Královské farmaceutické společnosti Sandra Gidleyová námitky o zbytečnosti konzultace rázně odmítla. Konzultace je dobrovolná a cenu přípravku nijak neovlivňuje. Účelem je stanovit vhodný čas podání, případně určit, jestli má použití ještě smysl. Antikoncepční spolehlivost s postupujícím časem klesá. Účinnost záleží také na fázi menstruačního cyklu. Rozhovor s lékárníkem podporuje zodpovědný přístup žen k užívání antikoncepce, poskytuje informace o riziku sexuálně přenosných nemocí nebo jiných zdravotních rizik. Může také odhalit současné užívání léků, u nichž hrozí interakce.

Evropská léková agentura (EMA) upozornila na induktory jaterních enzymů, které zrychlují metabolismus, což vede ke snížení účinku. Podobně působí alkohol. Mezi suspektní látky patří některá antiepileptika, antibiotika a přípravky z třezalky. Vyhodnocují se údaje o vlivu vyšší tělesné hmotnosti na pokles účinku. Také současné použití tučné stravy může zhoršit vstřebávání.

Ne zcela objasněný mechanismus účinku

Je třeba upozornit i na ne zcela objasněný mechanismus účinku. Spočívá v opoždění nebo zabránění ovulace a ztížení průniku spermií zahuštěním hlenu v děložním hrdle. V případě oplodnění vajíčka tyto mechanismy již nepomohou. Může ještě dojít k zabránění nidace. Jedná se však o postfertilizační účinek, který někteří odborníci považují za raně abortivní. Proto je nutné ženy informovat, aby se samy zodpovědně rozhodly.

(lkt)

Zdroje:

  1. Donelly R. Calls to slash price of morning-after pill and sell off shelf like aspirin. Telegraph News 2016 Nov 29. Dostupné na: www.telegraph.co.uk/news/2016/11/29/calls-slash-price-morning-after-pill-sell-shelf-like-aspirin
  2. Duda J. Možný postfertilizační účinek hormonální antikoncepce. Bioetika v lékárenství 2015 Mar 03. Dostupné na: http://bioetika-v-lekarenstvi.webnode.cz/news/mozny-postfertilizacni-ucinek-hormonalni-antikoncepce
  3. Kovář P. Postkoitální antikoncepce a potratová pilulka. Lékařské listy 2011; 60 (3): 28−29. Dostupné na: http://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/postkoitalni-antikoncepce-a-potratova-pilulka-459014
  4. SPC Postinor-2, Escapelle. Dostupné na: www.sukl.cz


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se