#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Smekám před vedením Komory


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 3, s. 11-12

Magistr Michal Hojný není žádný farmaceutický nováček, proto není třeba ho představovat z gruntu. Zejména ne v lékárnickém časopise. Na loňském listopadovém sjezdu Komory byl zvolen již do sedmého představenstva. Absolvoval brněnskou farmaceutickou fakultu (1999) a ve stejném roce nastoupil do nemocniční lékárny v IKEM, kde od roku 2004 pracuje jako vedoucí lékárník. Prostě Michal Hojný a IKEM patří k sobě už přes 20 let. Takže je možné položit i mírně zákeřnou otázku, jak je IKEM aktuálně připraven na pandemii.

Nevýhodou tištěného médie je, že když teď odpovím, že jsme připraveni, tak do okamžiku distribuce tohoto čísla ČČL se může odehrát spousta zvratů. Přesto i s tímto rizikem odpovídám – ano, jsme jako IKEM připraveni. A lékárna hrála v přípravách výraznou roli. Byli jsme od začátku (přelom ledna února) členy týmu, který opatření připravoval, vyhodnocoval a následně aktualizoval. Zásoby ochranných pomůcek máme na 3–4 měsíce běžné spotřeby, což ale taky může být jeden měsíc rozsáhlé pandemie. Snažíme se mírně zvýšit i zásoby ostatního sorti­mentu, ale tady narážíme na prostorové limity v našich skla­dech, prostě se nám toho víc už do lékárny nevejde.“

A pokračuji další nepohodlnou otázkou. Zvládá lékárnická ­Komora dobře současnou krizovou situaci, pomáhá lékárníkům? Nebo byste dělal některé věci jinak?

Neudělal bych jinak vůbec nic. Třeba vytvoření letáku s režimovými opatřeními, který následně převzala jak média, tak i například školy a některé školky, ukazuje, že Komora dokáže v těchto situacích reagovat s rozmyslem a přinášet do diskuzí zkušenosti z praxe a také nápady, které jsou následně využitelné i pro zvýšení zdravotní gramotnosti populace. No a se svými zkušenostmi z vedení Komory vím, kolik je za tím hodin, mailů, telefonátů, takže smekám před panem prezidentem, vice­­prezidentem a tiskovou mluvčí. Stíhat vedle práce v lékárně i tuto aktivitu a ještě být aspoň někdy doma, to si zaslouží obdiv.“


Michal Hojný hodnotí i mimo současnou krizi práci představenstva velmi pozitivně. Stávající vedení Komory je prý velmi otevřené, diskuze nejsou vůbec povrchní a je to i tím, „že se noví členové brzy otrkali, ptají se, proč se některé věci historicky dělají zrovna takhle a proč by to nešlo třeba jinak“.

Všem lékárníkům doporučuje číst zápisy z jednání představenstva, aby viděli, co všechno se dá stihnout od 9 do 16 (někdy i déle) hodin. Stávající představenstvo intenzivně pracuje na úrovni jednotlivých pracovních skupin, které probíhají mimo hlavní jednání představenstva, po telefonu nebo mailech kdykoliv, včetně večerů a brzkých ranních hodin. „Takovou aktivitu členů jsem v představenstvu ještě nezažil!“


Magistr Hojný pracuje zejména na tématech týkajících se eRp, lékového záznamu, zkvalitnění dispenzace a vzdělávání.

Když se ptám na potřebu tolikrát diskutované lékárnické jednoty, říká, že nevěří na jednobarevný svět. „Mezi lékaři jsou také ambulantní specialisti, praktičtí lékaři, lékaři z nemocnic. Vystudovali stejnou školu, výrazná část starostí i radostí je spojuje, ale pak mají ty svoje specifické a ty se snaží řešit a prosazovat. U nás je to úplně stejné.“

Svému dítěti by profesi farmaceuta nevymlouval. Je pře­svěd­­čený, že přes nástup technologií se vždy bude vše stavět kolem člověka – farmaceuta. Veřejné lékárenství bude muset projít transformací, ale pořád to podle magistra Hojného bude nejdostupnější zdravotnické zařízení první linie. Ani o bu­douc­nost nemocničního lékárenství se nebojí. „Jen bych si moc přál, abychom na ty aktivity, které se před námi zjevují, měli o hodně víc farmaceutů a farmaceutických asistentů než máme nyní. To by byl teprve fičák!“

Druhým členem představenstva ČLnK, kterého v tomto čísle představujeme, je doktorka Veronika Orendášová. Co by jí jako nováčkovi ve vedení Komory poradil?

Veronice Orendášové není třeba radit, má vlastní hlavu a kdo jí zná, tak to ví. A ještě by se na mě třeba zlobila, kdybych se o nějakou radu pokoušel.“


Zdeněk POKORNÝ

P. S. Stejně jako Veronika Orendášová slíbil i Michal Hojný na konci rozhovoru napsat článek do ČČL, prý brzy. Tak se moc těšíme!


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 3

2020 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Úloha kombinovaných preparátů v léčbě arteriální hypertenze
Autoři: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Halitóza
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Terapie roztroušené sklerózy v kostce
Autoři: MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#