Pohádka o opiátech


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 92, 2020, č. 3, s. 12

Bylo nebylo, za devatero řekami a devatero horami, byla jednou jedna lékárna, v lékárně magistra a ta si na táru donesla několik krabiček opiátů, v ruce držela recept a než stačila zdigitalizovat neztotožnitelného pacienta, ten se otočil, opiát otočil a byl ten tam.

Tak by mohla začínat pohádka o ukradených opiátech. Co se stane, když se k takové situaci nachomýtnete? Začnou se vám v hlavě otevírat šuplíčky s informacemi – GDPR, OPL, mlčenlivost, FMD, trestní zákoník, Policie ČR a snažíte se probít nějakou právně čistou cestu jako princ v pohádce o Růžence.

Jak se v té změti informací vyznat? Rozhodně volat Policii ČR. Policie vás vyslechne a převezme recept. Můžete jej vydat ve chvíli, kdy jde o evidentní falsum a ještě ke všemu se stal součástí činnosti, která vám způsobila újmu. (Snad jsem Mgr. Maršíka pochopil a reprodukoval správně.) Protokol z výslechu poslouží jako doklad o výdeji do knihy o evidenci omamných a psychotropních látek. V programu zadáte jako Ostatní výdej – Odcizeno (tedy aspoň v F2, ostatní softwary to budou mít podobně). Asi by bylo vhodné protokol z programu kontrasignovat druhým lékárníkem, nejlépe vedoucím. Přeci jen bumážka je bumážka. A kde je lejstro, tam je úředník šťastný. FMD můžete v tomto případě vypnout nebo překopírovat z dodacího listu, pokud ověřujete při příjmu.

Může se také stát, že recept vydáte a až potom zjistíte, že šlo o falsum. Pak recept samosebou také vydáte Policii ČR a zavedete do knihy protokol o převzetí předmětu doličného. A záznam o výdeji receptu vyfakturujete vůči lékárně jako ztrátu. Účetní tvrdí, že jde zavést jako daňově uznatelný náklad, ale pouze v případě, že máte potvrzení o odcizení, respektive o výdeji na falsum, od Policie ČR.

Doufám, že tyto rady nikdy nebudete potřebovat a já už to taky nikdy nebudu muset řešit.

PharmDr. Přemek Císař


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 3

2020 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se