Akutní apendicitida, nebo salmonelóza?

21. 8. 2017

Ruku na srdce, kolikrát už jste se zamysleli nad tím, jestli pacientovy příznaky způsobila salmonelóza, NEBO apendicitida? Přitom tyto jednotky mohou být přítomné zároveň, a dokonce je prokázán jejich kauzální vztah.

Salmonelová infekce je vzácnou příčinou apendicitidy. Může ji napodobovat, případně do ní progredovat. Proto by ani vysoce suspektní nebo potvrzená salmonelová infekce neměla vést k vyloučení náhlé příhody břišní. Příkladem je kazuistika, kterou zcela nedávno publikoval tým londýnských lékařů.

Popis případu

Desetiletý dosud zdravý chlapec byl ošetřen na pohotovosti pro centrálně lokalizované bolesti v břiše, průjem a zvracení. Stav byl zhodnocen jako běžná gastroenteritida a pacient byl propuštěn do domácího ošetření. Následující den se vrátil pro pokračující průjem a zvracení, bolest již byla jasně lokalizovaná v pravé jámě kyčelní. Lékař pojal podezření na akutní apendicitidu a indikoval laparoskopickou apendektomii.

Při operaci byl nalezen gangrenózní apendix a hnis, který se šířil z pravé jámy kyčelní až k játrům. Apendix byl excidován a byla provedena důkladná laváž peritoneální dutiny. Po operaci chlapec dostával po 48 hodin empirickou antibiotickou léčbu (amoxicilin, gentamicin a metronidazol i. v.) a poté byl opět propuštěn.

Jedenáct dní nato se pacient vrátil s bolestí v pravé jámě kyčelní a horečkou. Ultrazvuk ukázal kolekci tekutiny v pravé jámě kyčelní, proto byla provedena další peritoneální laváž. Při druhé laváži lékař poslal vzorek hnisu z peritoneální dutiny na mikrobiologické vyšetření, které prokázalo přítomnost bakterie Salmonella enteritidis. Teprve po cílené antibiotické léčbě (ceftriaxon i. v. po dobu 7 dní) se chlapcův stav výrazně zlepšil.

Nepodceňovat mikrobiologické testy

Salmonelóza tedy náhlou příhodu břišní nevylučuje, a jak je patrné z popsaného případu, může ji i zkomplikovat. Autoři doporučují svým kolegům maximální opatrnost při diferenciální diagnostice náhlých příhod břišních, zvláště pokud symptomatika progreduje. Také zdůrazňují význam mikrobiologického vyšetřování průjmových stolic a peroperačně odebraných materiálů, který bývá často podceňován.

(pez)

Zdroj: Stewart-Parker E. P., Atta M., Doddi S. A curious cause of appendicitis. BMJ Case Rep 2016 Aug 3; 2016, pii: bcr2016216150, doi: 10.1136/bcr-2016-216150.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se