Kancerogenita kávy, maté a horkých nápojů

6. 9. 2016

V květnu 2016 se v Mezinárodní agentuře pro výzkum rakoviny (IARC) v Lyonu sešla pracovní skupina 23 vědců z 10 zemí, aby vyhodnotila současné informace ohledně kancerogenity kávy, maté a jiných horkých nápojů. Z výsledků vyplývá, že klíčovou roli v kancerogenezi představuje spíše teplota než druh požívaného nápoje.

Kancerogenita kávy

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na celém světě. Obsahuje mnoho různých látek, jejichž složení a koncentrace se liší dle výrobních postupů a druhu kávových zrn. Při konzumaci kávy se v organismu absorbují a distribuují látky, jako jsou kofein či kyselina chlorogenová. Kancerogenita kávy byla naposledy hodnocena IARC v roce 1991. Na základě tehdejších informací byla klasifikována jako karcinogen 2B, tedy podezřelý kancerogen pro člověka. Pro přehodnocení těchto výsledků měla skupina v současné době k dispozici více než 1000 observačních a experimentálních studií.

Několik studií tak například potvrdilo, že neexistuje žádný konzistentní důkaz, který by spojoval pití kávy s rizikem karcinomu močového měchýře. V některých studiích došlo ke vzestupu relativního rizika karcinomu močového měchýře při pití kávy, pracovní skupina však tuto asociaci považuje spíše za důsledek koincidence nekontrolovaného abúzu tabákových výrobků. Naopak pět rozsáhlých kohortových studií prokázalo inverzní asociaci pití kávy a rizika karcinomu endometria. Obdobné výsledky přináší i metaanalýza, která prokázala snížení rizika hepatocelulárního karcinomu o 15 % při pití jednoho šálku kávy denně. Data byla dostupná i pro dalších více než 20 typů nádorových onemocnění, pracovní skupina však výsledky vyhodnotila jako nedostatečné kvůli nesouladu v nálezech, bias měření nebo nízkému počtu studií.

Kancerogenita maté

Maté je velmi oblíbený jihoamerický nápoj připravovaný z cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Tradičně se konzumuje při teplotách > 65 °C, ale může být servírován i vlažný nebo studený. V roce 1991 byl čaj maté klasifikován jako karcinogen 2A, tedy pravděpodobně kancerogenní.

Důkazy o kancerogenitě pochází ze studií zaměřených na konzumaci maté v souvislosti s rizikem karcinomu jícnu. Většina dostupných studií prokázala, že riziko karcinomu jícnu vzrůstá s počtem konzumovaných nápojů, nicméně tento trend byl patrný pouze při pití horkého nápoje. Studie, která zkoumala spojitost mezi rizikem karcinomu jícnu a pitím studeného maté, neprokázala žádnou statisticky signifikantní asociaci.

Rozhodující je teplota

Pracovní skupina poukazuje na skutečnost, že za zvýšené riziko nádorového onemocnění bude nejspíše zodpovědná teplota, nikoliv druh nápoje. Nové experimentální studie na zvířatech totiž prokázaly, že voda o teplotě > 65 °C může být promotorem karcinogeneze. Ačkoliv jsou další důkazy ohledně konkrétního mechanismu patogeneze nedostatečné, nápoje o teplotě > 65 °C byly klasifikovány jako karcinogen typu 2A, tedy pravděpodobně karcinogenní pro člověka. Toto hodnocení zahrnuje i konzumaci maté o vysoké teplotě. Naopak konzumace maté a kávy o nižší teplotě byla zařazena jako typ 3, tedy do skupiny neklasifikovaných karcinogenů.

Podle současných poznatků se zdá, že samotná káva a maté pravděpodobně nepůsobí jako karcinogen pro lidský organismus. Rozhodující je ovšem teplota konzumovaných nápojů.

(holi)

Zdroj: Loomis D., Guyton Z. K., Grosse Y. et al. Carcinogenicity of drinking coffee, mate, and very hot beverages. Lancet Oncol 2016 Jun 15, doi: 10.1016/S1470-2045(16)30239-X.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se