Nová doporučení pro preventivní užívání kyseliny acetylsalicylové

24. 11. 2016

Americká komise pro preventivní medicínu (USPSTF − U.S. Preventive Services Task Force), která se zabývá medicínou založenou na důkazech, přehodnotila na základě nově dostupných studií některá doporučení pro preventivní užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA).

ASA v preventivní péči

Kyselina acetylsalicylová je podávána rizikovým pacientům rámci primární prevence kardiovaskulárních onemocnění a kolorektálního karcinomu. Poslední revize dostupných studií proběhla mezi lety 2007 a 2009. Od té doby však byly publikovány výsledky dalších klinických studií a analýz, na jejichž základě byla nyní vypracována nová doporučení.

Novinky

Z aktualizovaných doporučení jsou důležitá následující fakta:

  • Podávání ASA v nízkých dávkách je doporučováno pacientům ve věkovém rozmezí 50−59 let, pokud je u dotyčného zjištěno alespoň 10% riziko kardiovaskulárního onemocnění v nadcházející dekádě, nemá zvýšené riziko krvácivosti a očekávaná délka života je nejméně 10 let. V tomto případě by měl pacient užívat nízké dávky ASA minimálně po dobu 10 let.
  • U nemocných, jejichž věk se pohybuje mezi 60 a 69 lety a u nichž jsou splněna stejná výše uvedená kritéria, by mělo být podávání ASA zváženo individuálně pro každého pacienta.
  • Pro pacienty mladší 50 let či starší 69 let není k dispozici dostatek údajů pro stanovení poměru přínosu a rizika, a pro tyto věkové skupiny není proto možné vydat obecné doporučení.

Závěr

Zvažování přínosu ASA v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění a kolorektálního karcinomu vůči riziku krvácení je někdy obtížné. Proto jsou k dispozici uvedená doporučení, jež mají zdravotnickým profesionálům pomoci maximálně využít terapeutický potenciál kyseliny acetylsalicylové. U pacientů vyhovujících daným kritériím má prevence pomocí ASA své pevné místo.

(bak)

Zdroj: Bibbins-Domingo K.; U.S. Preventive Services Task Force. Aspirin use for the primary prevention of cardiovascular disease and colorectal cancer: U.S. Preventive Services Task Force recommendation statement. Ann Intern Med 2016 Jun 21; 164 (12): 836−845; doi: 10.7326/M16-0577.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se